Problema sunet Mac os x

Fă un shot cu ce arată la tine în zona Sound/sunet. Dacă nu apare nimic, iar acel Ø apare sus pe bară, îseamnă că sistemul nu detectează niciun mod de redare a sunetului. Poate fi softul de vină (improbabil), poate fi un contact/difuzor stricat. Este bizar acel chime de start… Ceva nu se leagă în cele ce spui.

. total arata ca si cum ar fi totul ok dar in realitate nu merge … nu inteleg nimic

Si in System preferences>Sound>Output cum arata? (Cum e la Cattus sau mai sus la Adrian. Nu de la About this mac.

Cum ai audio pe monitor intern? DAr pe extern? Mie mi se pare că ai un PC cu hackintosh, nu un iMac.La Audio ai afișată al doilea rînd din About this Mac, nu primul, unei ai Devices, nu știu cum ar fi în română.
Dacă ai într-adevăr hackintosh, cum presupun, spune, dar nu te putem ajuta, asta se discută pe alte forum-uri. Datele tehnice pe care le-ai dat nu corespund nici unui iMac real, parțial ar fi unul din 2014, altele din 2015, dar un iMac cum dai tu acolo nu exstă. În plus, ce e cu acel audio out în monitor? Ce monitor extern ai acolo?
P.S. Fă-ne și nouă o poză a acelui iMac pe care spui că-l ai, să vedem cum arată. Și ce nr de serie are.

asta imi arata la output

si asta e pc-ul

Unde iti apare tie “Iesire digitala” la mine e “Internal Speakers”, iar la “Port iesire optica digitala” mie imi apare “Built-in”.
Daca zici ca ai si resetat SMC si NVRAM, iar apoi ai si reinstalat fara ca sistemul sa detecteze boxele incorporate atunci ar trebui sa fie o problema de hardware audio.
Baga niste casti in mufa jack din spate. Ce iti arata? Zice ceva de headphones sau tot asta iti zice despre iesirea audio?

daca bag castile nu imi apare nimic

Mi se pare ca problema e hardware, deci o vizita la service e necesara.

Ai o problema la iesirea audio. Verifica daca nu exista vreun corp strain ramas in interior. Daca este blocat pe digital, in mod normal ar trebui sa vezi o lumina rosie. Daca nu se vede aceasta lumina, cred ca exista un corp strain (posibil un varf de jack audio) care tine activata placa audio in modul digital optic. Verifica (fara sa fortezi) daca un jack normal intra complet.

da , intra

Bun, acuma e mai clar. Și eu cred că ai, în cazul fericit, o problemă la mufa (jack) audio, posibil să fie contactul prost acolo și sistemul nu mai vede niciun difuzor. La acel model, trebuie să ai acolo „built in” la zona audio output.
Tot nu am aflat dacă mai este în garanție. Presupun că nu, dar poate mă înșel. Oricum, a vîrî în mufa aia ușor și delicat o cască sau orice cablu audio ar putea rezolva problema. Nu știu, e o mică hibă relativ frecventă.

Nu ne-ai spus daca in situatia ta, in care nu ai sunet in boxe, vezi o lumina rosie in interiorul mufei. Ar trebui sa fie. Daca nu e, ceva o blocheaza acolo in interior. Ce se intampla cand bagi jack-ul de la casti? Se aude ceva in casti?

nu se vede nici o lumina rosie si nici nu aud in casti

Mufele Apple au o mufă specială, posibil să nu meargă dacă nu ai ceva compatibil.
Ai testat niște căști/boxe bluetooth? Dacă alea merg, este OK cu sunetul, este o problemă de contact la jack-ul audio. Dacă nu ai în casă, împrumută și fă testul. Oricum cred că vei ajunge la un service, dar dacă merge pe bluetooth, faci o economie pe reparație, dar dai un ban pe niște boxe/căști bluetooth. Modelul tău are Bluetooth 4, deci să faci testul cu ceva compatibil pe v. 4.

o sa incerc maine sa fac un test cu niste casti bluetooth

Musai… cred că vor merge. Dacă nu merg, înseamnă că e nasol cu placa audio, nu e de la jack. Dacă merg, cum sper, știi unde să acționezi. Fă un test și cu niște boxe/căști USB, și alea ar trebui să meargă.
P.S. Am bănuiala că acel jack s-a striat cînd cineva a încerca să-l forțeze cu un jack nepotrivit. S-ar putea să fie ceva simplu de reparat. iMac-urile au difuzoare de calitate înăuntru, dacă nu sînt stricate, ar trebui încercată repararea acelui contact.

am incercat si niste casti Bluetooth si functioneaza , o sa stau asa o vreme si cred ca o sa ma duc la un service

Bun, e cum bănuiam, problema e la acel jack… sau undeva pe traseu. Poți folosi difuzoare/căști bluetooth ori USB, pînă una-alta.

Lui nu ii merg nici difuzoarele incorporate. Problema ar fi la placa de sunet (iesire) si/sau pe traseu spre boxe/jack.