Preview - Highlights & Notes

M-ai făcut curios, o să iau un PDF să-l bibilesc, am și deja bibilite, să văd dacă reușesc să reproduc problema. Poate nu ar fi rău să-i dai lui Apple un feedback.

Chestiunea este veche de câțiva ani, cred că acum vreo 4 - 5, am avut o discuție legată de acest subiect pe macuser.ro (nu mai pot accesa-verifica arhiva). Dacă Apple n-a rezolvat-o în atâta vreme înseamnă că aplicația nu prezintă interes, lumea nu prea mai are timp… De altfel în Preview n-am găsit de ex. nici opțiune pentru o temă sepia sau night, și în general el pare nemodificat de când îl știu. Am crezut că după atâția ani l-au mai îmbunătățit, da’, du-te 'n treabă-ți!
Vă mulțumesc pentru interes!

Preview este o aplicație minimală pt poze și pt PDF-uri, cu posibilitatea de a face adnotări, completări, să adnotezi… Deci minim spre mediu. Cine are nevoie de chestiuni mai complicate folosește altceva. Păi dacă Preview ar fi făcut de toate și pt toți, de ce ar mai fi dezvoltat alții alte aplicații? Astea sunt lăsate intenționat așa, să aibă și alții o pâine de mâncat.

Da, așa m-am gândit și eu, e o aplicație nu minimală ci pentru documente minimale, nu pentru pdf-uri cărți, ci documente acolo de două - trei, hai, 4 pagini, las’ că ține el, userul, minte adnotările, și sărim la jpg-uri… Sigur, de-aia am luat o aplicație payd. Altfel Preview e stabil, nu modifică nimic în subsidiar cum fac altele cu oarecare faimă, nu le numesc, redă fidel documentele adnotate în alte aplicații; este de nivel spre mediu, foarte bun ca o aplicație secundară în lucrul extins cu pdf-uri multiple.

Sigur, chestia aia este un bug, voi încerca să-l reproduc, nu țin minte să-mi făcut așa ceva, dar nici nu-l prea mai folosesc la adnotări. Altfel, este stabil, lucrezi ușor cu PDF-uri. Alt bug este că dacă adaugi pagini (poți) și nu exporți, doar salvezi, alții nu văd paginile alea sau văd doar prima pagină. Ăsta e un bug de care m-am lovit și m-a luminat Tudor. De aia acum folosesc PDF Expert care știe să facă mai bine asemenea lucruri mai complicate.

Nu cred că-i un bug, ar fi prea grosolan și compromițător pentru firmă, cred că-i așa cum se plâng mai muți pătimași în aceeași chestie la ei pe for: o reformulare a ordinii de afișare, prezentată ca o (ne)îmbunătățire căutată. Am link-urile de pe apple-dicussions cu suplicanții în problemă, niște răspunsuri ala 'n dala.

Ei, na!

E un bug care pare a fi fost introdus în macOS Catalina. Se plâng mulți pe forumul Apple de chestia asta. Nu are rezolvare.

Deci, cum am bănuit, este un bug recent în ultima versiune, deși macuse zice că e de ani…

Așa am citit aici(https://discussions.apple.com/thread/251335705); poate n-am înțeles, poate aveți dreptate - un bug care a modificat modul de afișare al adnotărilor; și alții ca și mine speră a fi remediat.
Pentru postarea de acum 4 -5 ani pe macuser.ro, sigură, v-am spus, nu mai pot accesa arhiva ca să verific exact, m-am bazat pe oarecare memorie.

De regulă, gulgute d-astea se rezolvă în următoarea versiune a OS-ului, dacă nu au rezolvat-o pînă acum, înseamnă că au pus-o pt Marele Sur. În istoria macOS, pe care o cunosc destul de bine, fiind macuser de la macOS 7.6, noile generații de OS pot introduce bug-uri noi, rezolvate la un moment dat, posibil să reapară. Bug-uri au avut, de ex., Font Book, Pages și altele și altele… De ex., Pages de iOS punea pe server x versiuni ale unui fișier, trebuia să stai să vezi care naiba e ultimul, nu era cert dacă ceea ce afișa ca ultima dată e chiar ultimul. Nu știu dacă au rezolvat-o, deoarece nu mai folosesc Pages pe iOS/iPad OS, m-am lecuit. Dacă ar fi să folosesc un procesor de text compatibil iPadOS/macOS, acessta ar fi Mellel, eventual Word. În Pages nu am încredere, nasol…

La mine adnotările par a fi sortate în funcție de data/ora la care au fost făcute. Fereastra Info (Cmd-I) din Preview are un tab cu lista anotărilor, iar capul de tabel are câmpuri de sortare după pagini/dată/culori/etc., însă nu funcționează.

Și eu am bănuit că e ceva ordonat cronologic, nu în ordinea paginilor.

Eu nu am putut stabili nici un criteriu de cronologie în sidebar, nici după highlights, nici după pencil, nici după dată-oră, e o dezordine totală și fixă; poate această fixitate până la urmă să arate că există totuși un criteriu ascuns al ordonării, pe care eu însă nu-l acced; atât de ascuns că-l face nefolositor. Am făcut și confruntarea cu fereastra Info (tudor, mulțumesc, n-am cunoscut comanda; aveți dreptate, fereastra e înțepenită și nefuncțională, un rol inactiv, doar lizibil-informativ pentru subiectul în discuție). Oricum până la o remediere, obligatorie, Preview face un serviciu bun concurenței.

Da, de multe ori Apple lasă probleme nerezolvate ori parțial rezolvate ca să le dea și altora de papa bun.

În sfârșit, după ani de zile, eu știu de la El Capitan încoace, Preview apare pentru prima dată în Big Sur cu Highlights & Annotations puse în ordinea cronologică a paginilor ! Glorie !