Observații OS X 10.10.3

Pe mine nu mă ajută, nu mai am SSD, l-am dat contra unui SSHD de 1 TB. Chestia cu TRIM este aprig discutată de diverși, unii zic dă da, alții că ba. În orice caz, la update-uri de sistem, trebuie dezactivat. Versiunile de test ale Yosemite au avut probleme destul de mari cu TRIM.

Mie mi se pare că echipa Apple a obosit, inovațiile sînt fie banale, fie șocante, pt snobi. Noile aplicații nu sînt duse la capăt. Photos, de ex., care nu pot spune că nu-mi place, începe să șchioapăte dacă o iei la bani mărunți, de ex. nu poți face selecție (ne)contiguă la mecle pt a le șterge ori, din contra, pt a le aloca un nume (am bibilit-o ieri cîteva ore). Are unele funcții mai bine făcute decît iPhoto, dar e sub Aperture. Notes e sub SimpleNote (gratuită). Pages are unele funcții mai bine implementate, dar e sub vechea generație. Disk Utility, după ani și ani, combină funcții benefice (optimizări de permisiuni) și malefice (rade tot) etc. Apple trebuie să-și revină, mi se pare un drum greșit. Deocamdată, stă pe un sac imens cu bani și poate scoate orice, că lumea cumpără. Șmecheriile astea nu țin însă pe termen mediu și lung. Să vedem cu ce vine la epicentrul inovației, chiar sînt curios.