Instalare Windows 7 pe Macbook Air 2008

Nu ai ce arhiva, DMG-ul este deja o arhivă, orice zip sau rar va ieși de aceeași mărime. Macul vede și FAT și NTFS, nu poate scrie pe NTFS fără un utilitar, dar se găsesc și gratuite pt așa ceva.

L-am arhivat sa-l pot copia. L-am impartit in 2 buc. si asa l-am copiat.

Ehe… să faci split la o arhivă… Asta o mai făceam acum 20 de ani, nici nu știam că mai e nevoie de așa ceva și acum.

Am arhivat degeaba.
Cand incerc dezarhivarea pe hdd-ul extern, imi da eroare ca nu are spatiu, cu toate ca am 200 giga liberi, nu stiu cred ca e de la Fat32.
O sa incerc cu HB poate merge.

Ți-am spus deja acest lucru, nu știu de ce te chinui cu chestii care sigur nu vor merge.

Late to the party, dar…
Versiunea exactă a macului ar trebui să o poți verifica folosind serial number-ul tău: https://checkcoverage.apple.com/

Uneltele lui dosdude sunt foarte utile: http://dosdude1.com/software.html
Eu le-am folosit pentru a crea installere USB mai ușor.
Dar dacă ai Air 1,1 pare că nu e suportat.
Încearcă să folosești Mac-ul să faci un USB bootabil (edit: ca în tutorialul osxdaily pe care l-a dat Cattus).
Sau poate poți upgrada direct cu “Install.pkg” dacă există în imaginea SL, după ce ai copiat dmg-ul pe drive-ul Mac-ului (edit: eu nu prea am înțeles de ce nu l-ai descărcat direct pe Mac).

Ca fapt divers partițiile FAT32 nu pot ține fișiere mai mari de 4GB. Din cauza asta nici dezarhivarea nu merge - nu poate reconstitui un fișier atât de mare pentru că nu e “adresabil” la nivel de sistem.
Poți formata stick-urile sau hard-urile externe cu exFAT pentru a rezolva problema asta. E suportat complet de Mac, Win, Linux. Cu mențiunea că ar însemna să ștergi tot de pe hard, deci fă backup întâi.
Mac-ul nu poate scrie pe NTFS, iar driverele 3rd party vor corupe fișierele la un moment dat. exFAT e cel mai ok pentru portabilitate.

Am sa incerc sa fac un USB bootabil pe Mac.
Am copiat un .dmg pe un stick de 8 gb formatat ntfs. Urmeaza sa incerc copierea pe mac.
Daca nu mi-l vede mac-ul o sa-l formatez exFat.

Nu reusesc sa descarc direct pe Mac, varianta de Safari e prea veche si nu-mi deschide nici un link de download.
Nu pot face update la Safari, nu pot descarca Mozilla sau Chrome pentru Leopard, nu se mai gasesc variante compatibile.

Da, pe mac-urile vechi nu ai variante la a aduce la supraviețuire browserele care încă rulează. Un Dmg se poate copia pe un disc formatat NTFS, este o arhivă, de fapt, care se va deschide normal.

Renunță la sistemul de operare os x. E prea vechi și nu mai poți să faci nimic cu el. Ți-am spus, singura soluție să mai poți face ceva cu laptopul e win 7 instalat direct. Sau vinde-l. Nu e pentru tine.

Vreau sa mai incerc sa instalez SL si daca nu merge pun direct Win 7.
Mac-ul nu este al meu ca sa-l pot vinde, oricum de 10 ani merge fara probleme pe un Win XP.
Mai incerc, proprietarul nu se grabeste.

Florin are, în principiu, dreptate. Eu încă folosesc la facultate un iMac alb cu SL pe el și un altul, tot alb, cu Lion. Ambele sisteme se comportă foarte bine pt ce am eu nevoie în general, adică texte, poze… Nasol este dacă vreau să intru pe net, în clipa aia nu prea am ce face, dar dacă intru acasă, descarc ce am nevoie și le aduc pe stick, este OK.

N-am reusit nici cu dmg-ul copiat pe Mac.
Eroare: Restore Failure
Could not validatesource - Resourse busy

Am sa incerc alt dmg.

Nu a mers nici al 2-lea .dmg.
Aceeasi eroare.

DAt fiind faptul că discuția se tot întinde pe multe săptămîni, poate o reiei scurt, pe puncte:

  • ce mac ai, ce sistem rulează acum;
  • ce vrei să faci?
  • ce ai făcut pînă acum și ce erori ai avut.
    Acest erori, care opresc continuarea acțiunii, arată faptul că încerci procedee ilegale: fișiere corupte și/sau incompatibile cu configurația hard pe care o ai etc. Încercările repetate, bazate pe aceleași erori, nu au cum reuși, vei avea mereu aceleași probleme.

Am un Macbook Air din prima serie 2008.
Are instalat un Leopard ca OS si paralel un Windows XP.

Am nevoie de un MacOS care sa suporte instalare in paralel a unui Windows 7.

Am incercat sa instalez SnowLeopard dar nu gasesc un DVD sau un .dmg care sa-mi mearga. Nu pot nici descarca, varianta de Safari e prea veche si-mi da eroare la download.

Mac-ul nu este al meu, am sa vorbesc cu proprietarul sa sterg definiv MacOs-ul si sa instalez direct Win 7. As fi preferat sa folosesc ambele SO in paralel.

Ai citit ce scrie aici?
Deci, se pare că îndeplnești condițiile, dar nu e clar în descriere: prima oară spui că ai un MBA cu SL instalat, după care „am încercat să instalez…” Păi e sau nu e instalat SL? Acolo e un XP, din cele ce spui, poți pune W7 în locul acelui xp.
Poți descrie pas cu pas și clar: ce sistem(e) rulează în această clipă pe acel MBA? De ce vrei să pui SL dacă există deja SL pe el? Ce SL ai? O descărcare de pe net? De unde? Ești sigur că discul e ars bine? Unde te blochezi?

Am inteles ca se indeplinesc conditiile, dar eu am instalat un Leopard pe Mac, nu am scris nicaieri ca am un SL. Asta incerc in post, sa instalez un MacOs compatibil cu Win 7.
Deci vreau sa instalez un SL pe Mac. Am gasit ceva .dmg-uri (vreo 2), dar care nu merg “puse” pe un stick boot-abil.

Cand am deschis post-ul nu stiam exact pasii necesari pentru instalare Win 7 pe Mac.
Nu stiam ca update-ul la Safari se face odata cu instalarea unui nou MacOs, nu stiam ca intai se instaleaza SL si apoi Lion.
In concluzie vreau sa instalez un SL peste un Leopard ca sa pot instala Win 7.

Bun, deci vrei să sari de la Leopard la SL și nu ai un DVD compatibil. Ești din București? DAcă da, e simplu, dacă nu, trimite-mi mesaj privat și vedem cum facem. Înțeleg că problema ta este că nu poți face un DVD boot pt SL, da? Acel mac are unitatea optică OK? Poate arde un DVD sau DVD-DL, am uitat cât ocupă SL.

Mă refer la o unitate optică externă, căci MBA nu are unitate optică încă de pe atunci. E bine să ai așa ceva, mi-am luat și eu una luna trecută, mai am nevoie ocazional să citesc și să ard un CD/DVD.

Am unitate externa, dar nu stiu daca SL intra pe un DVD. Dmg-ul avea aproape 7 gb.
Nu sunt din Buc.