Instalare OS X Yosemite pe curat

Buna ziua,
acum descarc Yosemite dar sunt 5GB.De ce merge descarcarea asa de greu?Stau de 15 min si a descarcat doar 190MB

Cine știe ce-o avea… Or fi serverele Apple suprasolicitate sau îți merge ție greu conexiunea la ele…

Asta depinde de viteza locală și de nr de descărcări simultane. 190 MB în 15 min nu e chiar rău, rău era să ai 19 MB într-o oră. Nici f. bine, e drept.

am descarcat Yosemite pe stick dar nu gasesc Disk Utility

Orice aplicație instalată default este în /applications, inclusiv în subfolderul /utilitites, unde e și d.u.
Dar ce vrei să faci mai departe? Ce faci cu d.u.? Dacă vrei instalare curată, cu formatare, nu așa se face și nu așa în general.

Pai Tudor a zis sa fac un erase inainte de instalare Yosemite.
Ce sa fac?

Păi, dar trebuie rulat d.u. din flashu de instalare, cum să ștergi partiția dacă rulează pe ea sistemul?
Tudor ți-a spus pașii pt a face un flash boot avînd descărcată aplicația de install și folosind DiskMakerX.
Repet: faptul că Mavericks merge f. greu mă face să cred că ai o problemă cu HDD, posibil să nici nu poți instala. Evident, e o bănuială, poate mă înșel. Pașii sînt:
1 descarci Yosemite
2. descarci DiskMakerX b4 (ultima versiune de test, cea oficială nu creează Yose boot)(
3. Vîri USB în mufa USB și rulezi DiskMakerX, urmezii pașii de pe ecran. Va dura destul de mult, va apărea un fluier final și mesajul că e OK și că poți dona o sumă acolo.
4. REstart
5. după chime (sunetul de start), apeși tasta alt/option și stai pînă apar opțiunile de boot
6. alegi boot din flash
7. aștepți un pic
8 alegi limba de lucru
9. rulezi disk utility de acolo și razi discul (e mai sus, în bara Apple, instalarea default este fără formatare)
10 revii în installer și-i dai drumul
11 faci ce scrie pe ecran și, vreo 30 de min, bei o cafea, o bere etc.
12 gata

2 Likes

care este tasta option ?

Aia pe care scrie „option” sau „alt”.

Am gasit tasta option.
Acum ce format sa-i dau sa șteargă ?
Este Mac Os extended
MS- DOS fat
Ex Fat

Prima

Așa repede?10 secunde

Valentin, tu vrei să instalezi sau ai chef de vorbă? Discul era deja formatat, este doar o readucere la starea zero. Dacă vrei ștergere bit-cu-bit durează cîteva ore, chiar o zi, depinde de capacitate.

Nu am chef de vb.dar ti am spus ca sunt novice.Ai puțin răbdare si cu mine.
Acum ma întreaba reinstalare OS X(reinstalați o copie noua de OS X) sau închid utilitar OS X si instalez de pe stick?

Nu am chef de vb.dar ti am spus ca sunt novice.Ai puțin răbdare si cu mine.
Acum ma întreaba reinstalare OS X(reinstalați o copie noua de OS X) sau închid utilitar OS X si instalez de pe stick?

Ți-am trimis link la un pdf, descarcă și citește cum se face o instalare în capitolul respectiv. E pt Mavericks, dar tot aia e.

Deci ne spui și nouă dacă ai izbutit? Am fost profesori cît de cît destoinici?

Da am reușit
Va multumesc dar nici acum nu merge ca la inceput.Cand o sa crape hardul o sa cumpar SSD

Eu ți-am spus că, după descriere, reinstalarea nu va rezolva problema dacă hardul (probabil) este pe care de ducă. Totuși, ai început să izolezi problema. Eu nu aș zice să stai pînă crapă, poți pierde date. Un SSD sau măcar un SSHD se vor comporta, evident, mult mai bine.

Sau un hdd nou daca banii sunt limitati. Oricum ar fi bine sa verifice cineva hdd ala. Cineva cu scule potrivite. In mall e un magazin cu produse Apple. Poti intreba acolo de un tehnician care face intretinere in timpul liber. Asta daca nu ai cunoscuti priceputi. Hdd din Macbook sunt ca oricare altele si ar trebui sa fie destui cunoscatori.