Eveniment Apple - 16 octombrie

Nu știu cît de plictisitoare a fost în ansamblu, eu am mai apucat doar vreo 15 minute, se pare suficient…
Eu nu văd nicio aplicație nouă la secțiunea iWork.
Eu aștept un notebook nou, nesofisticat, categoria edu, cu loc pt 2 HDD/SSHD/SSD, să am unde pune peste 1 TB de documente relativ curente, cărți, scan-uri, na, ca profu prost și zăpăcit. Bag sama că nu am șanse.

Nici Yosemite nu a aparut in App Store. Nici un update la suita office.
Eu nu am instalat beta, asa ca pt mine e noutate.

Abia acum a apărut Yosemite în App Store

https://itunes.apple.com/ro/app/os-x-yosemite/id915041082?mt=12

Dar deocamdată descărcarea nu merge.

Probabil nici nu va merge decat mai tarziu. In State e inca devreme si daca abia acum a inceput descarcarea, probabil va dura cateva ore pana va merge fluent

Si chiar a mai aparut un update de securitate inainte de Yosemite la mine. Acum am icoana de la iTunes rosie.

Ăla e iTunes 12.0.1.
Au început să apară și aplicațiile iWorks la updates.

A inceput descarcarea. Poate merge mai bine decat credeam. Mie inca nu imi apar cele de la iWorks. Probabil pt ca inca nu am Yosemite. Vad doar ca scrie ca sunt 3 updates incompatibile.

A apărut și review-ul uriaș al legendarului Siracusa, pe Ars Technica.

Timpul pierdut cu cititul celor 25 de pagini ale acelui review poate fi folosit mai util pentru instalarea Yosemite… Așa îl vezi pe viu, nu te uiți la niște screenshots făcute de alții… :smile:

Ontopic, offtopic ,dar am 6gb in plus liberi dupa instalare. Cred ca la instalare se curata si sistemul.

Nu neapărat că se curăță, dar Yosemite e ceva mai „slăbuț” decât Mavericks.

I moved a post to a new topic: Adium nu se conectează (în Yosemite)

Și iar a stricat compatibilitatea cu dispozitivele AirPlay non-Apple! %$^&@!

Pare-se că memoria e lipită de placa de bază la Mac Mini. Nu e ceva oficial, așa umblă vorba :smile:
În cadrul prezentării, Mini a fost tratat asta la diverse. E clar că nu din asta face Apple bani.
Și ce frumos anunța Steve Jobs în 2005 jucărioara asta… (am revăzut keynote-ul)

1 Like

Au fost multe noutăți la prezentarea din 2005: Tiger, iWork, Mini…

Ceea ce mă surprinde la Apple în ce privește configurațiile hard pe care le oferă, este lipsa de adaptare la situații reale, pt care există feedback. Enumăr cîteva:
– mini cu un singur disc, ba încă un amărît de HDD e un non-sens. Ar trebui pus un SSD + un HDD sau direct un SSHD din noua generație de 128 GB SSD + 1 TB HDD. Sau, și mai bine, un lăcaș unde să vîri simplu un al doilea disc, ca o memorie caramelă.
– MBP cu un singur disc mi se pare iar un nonsens, mai ales la MBPr. Adică ai superperformanță, dar ai un singur SSD de 256, hai 500 GB. Și cu spațiul ce fac? Eu am curent peste 1 TB de date, dacă mi-aș lua MBPr umblu cu discul extern după mine?
Apple ar trebui să ofere măcar asemenea alternative, cu configurări ad hoc, în funcție de nevoi. Pt mine, cea mai bună variantă este un MBP căruia îi scot unitatea optică și-i pun al doilea disc, cum am acum. Așa au făcut milioane de utilizatori deja în lume, păi Apple nu poate să producă direct așa ceva, fără să-i pună pe oameni să facă bibileli? Există deja o industrie profilată pe așa ceva.

Nu poți face laptopuri configurabile la utilizator atâta timp cât principala ta preocupare este să le faci cât mai subțiri. Un MBP actual nu mai are nimic configurabil hardware: nu mai poți schimba nici bateria, nici memoria, nici hard discul, nimic. Dar arată foarte bine, ce-i drept.

Bun, de acord, pt o anumită categorie de utilizatori. Pt altă categorie, și nu sînt puțini, fă nene ceva mai normal, mai configurabil, de ex. o gaură unde să vîri ușor prin glisare un HDD ori un SSHD ori un SSD. Dacă jucăria vine de-a gata cu maxim memorie suportabilă la acel moment, e suficientă gaura aia într-o latură, nu e mare filosofie. O anunți ca un mare feature și vinzi un milion de bucăți în prima zi după lansare.
La fel cu un mini, unde e și mai ușor să faci fanta aia, chiar dacă-l mărești cu 5 cm cubi.
Apple să pe un imens sac cu bani și nu are ce face cu ei. Păi să facă modele mai noi sau 2-3 submodele pe tip, nu e mare lucru. Cred că, pur și simplu, s-au puturoșit și investesc totul în iPhone și iPad precum și în soft.