Chat topic vol. 3

Se zvonește că și Jony Ive ar fi pe ducă de la Apple.

Mi se pare și el depășit și, cum spuneam, că toată echipa la vîrf are mari probleme cu inovarea, cu imaginația… au devenit prea rutinieri. scremuți, nu știu cum să spun.
În acest timp, unii se gîndesc la telefoane mobile care să ruleze Windows 10 pe procesoare ARM!
Poate că viitorul companiei va trebui să se concentreze pe soft care, la un moment dat, ar putea fi instalabil pe orice PC sau măcar pe anumite PC-uri.

Uite un produs HP copiat evident după mac mini, dar care face trecerea lină de la USB 2–3 la USB-C, are și pe unele și pe altele.

Conform biografiilor despre Apple, cică Ive ar fi avut o poziție provilegiată cu anumite drepturi, de pe vremea lui Steve Jobs. Amu’ nuș’ dacă le mai are și după moartea lui.
I-a ajuns cât a copiat după Dieter Rams.

1 Like

Ceea ce prevedeam incepe sa se intample. Procesoarele Skylake isi arata limitele si loveste macbook-urile exact unde le doare cel mai tare: in prelucrari multimedia.
Netflix nu ruleaza decat pe Kabylake (deci nu este compatibil cu nici un laptop actual marca Apple) dar aici nu Netflixul este problema ci faptul ca procesorul nu poate decoda/encoda noul codec h.265 (HEVC). Si nici VP9 de la Google. Sfatul meu daca nu va arde: sariti peste actualele laptopuri Apple.

… sau peste orice alt laptop care nu are procesor Kaby Lake. Asta dacă 4K este atât de important pentru voi. Sincer să fiu mie 1080p mi-e de-ajuns. 4K mă va interesa doar atunci când voi avea un TV cu un ecran de peste 1,5m diagonală (probabil niciodată, că nu mă uit la TV).

Eu aș sări peste MBP-urile Late 2016 din alte motive, primul fiind bateriile micșorate, care țin mai puțin decât la modelele anterioare, doar 4-7 ore de utilizare normală, nu 10 cât se laudă ei.

Nuș’, pe seria din 2015 nu mere 4K, sau cum?

4K inseamna doar rezolutie. Asta poate fi codata in vechiul h.264 (avc) care merge si pe seria 2015 sau codata pe noul codec h.265 (HEVC) care merge DOAR pe macbook-ul de 15 aparut acum cu paca video dedicata Radeon Polaris seria 400. Placa asta fiind serie noua decodeaza fluxul video avand incorporat motorul video UVD 6.3. La nivel de procesor Skylake-ul decodeaza 4k dar in h.264 urmand ca Kabylake sa decodeze si h.265 respectiv VP9 folosit de google pe youtube.
Evident ca si pentru nMBP cu Polaris trebuie actualizat si softul pentru decodare: safari, player video etc

Foarte tare Surface Dial, mi-ar plăcea și mie să mă joc cu el.

Cine face asemenea proiecte are scula. Nu știu ce ar mai putea comenta Bucătaru ori alții din echipa lui. Să spună că, de fapt, e o iluzie optică?

Aplicația din filmuleț e Drawboard, un simplu PDF reader pentru Windows care costă doar $5 acum (la promoție; preț întreg $10), cu instrumente pentru desen și adnotări create special pentru ingineri și arhitecți. Surface Dial face posibile uneltele alea virtuale.

A scris Gruber cum au fost el și alții interpretați greșit privitor la plecarea lui Ive.

Asta-i bună:

I’ll argue the other side: the existence of this book — not just what the book is about, but the extraordinary effort that went into creating and printing it — is evidence that Jony Ive is wholly in charge of product at Apple. Perhaps every bit as much as Steve Jobs was. If Jony Ive wants to make a $300 book of super-high-end product photography, Apple makes that book. (See also: last year’s $20,000 gold Apple Watches.)

Coroborată cu interviurile din care a rezultat că în mod explicit el s-a opus touchscreen-ului pe Mac, chiar că îl face “the bad guy”, pînă la urmă. Bine, nu-i sat fără cîini, Bucătaru’ ar trebui să fie șeful. Doar că nu pare.

Dacă vreți un Surface Pro 4 la un preț avantajos, Microsoft oferă reduceri de Black Friday în magazinele online europene, pentru cele două modele entry-level cu procesoare m3 și i5.

De exemplu în magazinul online din Irlanda, care trimite și în România (transport gratuit), un Surface Pro 4 cu procesor i5 și 4 GB de RAM costă 899 € incluzând tastatura (care se cumpără separat). Asta înseamnă o reducere de 384 €. Modelul cu procesor m3 este 799 €.

Prețul mi se pare foarte bun, practic iei o tabletă-laptop cu 4000 RON care include și un stylus de bună calitate, și tastatura-copertă. Mai că mi-aș lua una, însă nu prea mă încântă cei 4 GB de RAM. Dacă aveau reduceri și la modelele cu 8 GB era grozav.

În comparație, un iPad Pro de 12,9", tot cu 4 GB de RAM, costă în jur de 4600 RON, iar dacă vrei tastatură și creion mai adaugi încă cel puțin 1200 RON.

Bună ! Prin luna iulie-august ,o sa achizitionez un laptop. Am ales macbook pro13.3 ,256 ssd,8 gb ram. Am 2 intrebari:

  1. Calătoresc mult și trebuie sa tina batera, sa fie portabi și sa ruleze fără probleme photoshop ,adobe premier pro,afrt efects,fl studio 12 și în general tipul ăsta de aplicații. Merg pe varianta propusa de mine ?
  2. Vor scădea preturile pana peste 8-9 luni când o sa achizitionez . Acum e 68,măcar pana la 60 va scădea ?
    Dacă știți alt laptop potrivit pentru ce vreau,spuneti-mi! Mulțumesc anticipat

Nu lua ultimul model de nMBP, are bateria mai mică și vei avea, deocamdată, mari probleme cu perifericele. Ia-ți unul dintre modelele precedente. În funcție de nevoi, poți lua modelul cu unitate optică și să-i pui acolo un HDD de 2 TB, sigur, după ce treci de garanție sau riști să o perzi dacă umbli în el. Eu așa am, dar l-am luat s.h… Altfel, ia o retina model 2015. Prețul actual este spre 8 mii, evident că prețurile modelelor mai vechi scad, iar s.h. găsești și sub 4.000. Nimeni nu poate ști ce prețuri vor fi peste 9 luni și ce modele mai apar. Pînă atunci, este posibil să apară periferice USB-C, caz în care poți reconsidera să iei un nMBP cu touchbar.
Pt ce vrei ai nevoie de o sculă din seria pro, deci orice MBP este OK cu minim 8 GB RAM.

Macbook pro retina 2015 13.3 vreau sa achizitionez!

Am răspuns, este OK. Dar de ce întrebi cu 9 luni înainte? Poate atunci va fi suficient de tentant nMBP.

Voiam sa îmi fac o idee.
nMBP înseamnă noul macbook pro? Adică acela cu touchbar?

E un model fără bara aia și două cu, de 13 și de 15. Nu le-am pipăit, nu știu. Marea lor problemă acum ar fi bateria, mai mică și ține mai puțin (tu spui că ai nevoie de ore multe) și mufele alea USB-C, deocamdată nu prea sînt periferice pt așa ceva, dar s-ar putea să tot apară pînă vara viitoare. Mai vezi ce și cum.

Este de presupus că, pînă atunci, Apple va mai scoate cel puțin un model de MBP și de MB, posibil cu retragerea lui Air din producție. În orice caz, orice produs nou conduce la scăderea prețurilor celor mai vechi.