Yahoo Messenger pe Yosemite

ok, am instalat. dar nu imi deschide Messengerul. mentionez ca nu sunt foarte familiarizat cu Mac-ul.imi ramane pe offline si nu pot schimba statusul.

Ce ai instalat? Adium? că acolo ne poticnisem. Evident că nu ești familiarizat, dar dacă nu descrii succint și clar ce probleme ai, mi-e teamă că e greu de dat ajutor. Deci despre de Messanger este vorba, că am stabilit că Yahoo nu merge; nu ai spus nici ce sistem rulezi (generația sistemului este f. importantă, pe un sistem mai vechi Yahoo mess merge); nici ce aplicație zici că folosești acuma.

ok, am instalat Adium de pe linkul care mi l-ai dat, apoi am introdus user si parola de messenger Yahoo, imi recunoaste profilul avatarul(foto), dar ramane pe offline si tot timpul incearca sa se reconecteze. am cumparat acest mac acum o luna, este varianta pro iar sistemul de operare este ultimul, 10.10.2 iti las o adresa de skipe ca sa ma ajuti mai usor daca doresti, alin.erciulescu

nu sunt fan Yahoo mesenger, dar imi trebuie la seviciu, iar daca nu il pot instala, ori trebuie sa stau cu un calc pt Messenger deschis, ori sa renunt la mac.

Pe yahoo te poți conecta și pe aplicația pusă acolo de Apple, și aia stă tot pe offline? Messages adică. Nu stau pe chat, iar acuma sînt chiar obosit, mă duc la nani. Dar, în esență, contul de yahoo se poate folosi, cu unele limitări, cred, și pe Messages, acolo ai încercat?

P.S. Da, se pare că Adium se tot poticnește să se conecteze pe yahoo; pare un bug. Folosește Messages.

Vezi ca mai sunt si alte versiuni. Are Xanthrax pus un link in 19 ian. Ala ar trebui sa mearga. Si eu am avut probleme cu ultimele versiuni.

Am senzația că dezvoltatorul lui Adium nu mai ține ritmul, logic ar fi ultima versiune să fie compatibilă cu Yosemite, dar văd că nu este.
P.S. Da, așa e, ultima versiune „night” merge în Yose, a se vedea mai sus linkul.
P.S. Cred însă, nefiind mare utilizator de chat, că pt uz normal pe yahoo mess, Messages se comportă minimal bine, deci nu e nevoie de Adium.

poti decarca Trillian de pe app store.si introduci acolo id-ul de Y mess!