WWDC (5 iunie 2017)

Noul format HEIF pentru poze este disponibil doar de la iPhone 7 în sus (și probabil pe iPad-urile mai noi). :confused:

Eu cred că unele aplicații pt formate grafice îl vor include cît de curînd. Sau mă înșel?

Foarte probabil, problema mea e că iPhone-ul meu nu va putea face poze în acest format. Anul ăsta trebuie să-mi iau unul nou, că șasele e deja bunic.

KControl Centre customizabil, in sfârșit, cu tot cu Screen Recording. E chiar interesant noul iOS pentru iPad, Dock-ul e foarte util, noul “Mission Control” la fel, altfel se face acuma multitasking cu drag&drop, etc.

E foarte posibil să vând iPad Air 2, chiar dacă încă e departe de pensie, și să mă aventurez cu noul Pro de 10,5 inch, ecranul mă atrage cel mai mult. O să îl probez cât de repede într-un Apple Store.

EDIT: scuzați meniul în spaniolă.

1 Like

Asta merge cu oricare. :joy:

(scuze, nu m-am putut abține)

1 Like

Damn it! https://eclecticlight.co/2017/04/06/apfs-is-currently-unusable-with-most-non-english-languages/

Vroiam să pun și eu beta-ul pe iPad dar am citit că are diverse probleme cu unele aplicații, așa că m-am răzgândit. Prefer să mă joc cu Affinity Photo.

Da, fă-ne un raporțel zilele viitoare despre Affinity.

Eu cred că nu e un bug nou, e același bug care a existat și în actualul format, dacă alegi HFS+ case sensitive ai aceleași probleme.

Nu cred că bugurile din HFS+ se pot propaga în APFS, din moment ce APFS este un sistem nou, scris de la zero.

Nu știu dacă se pot propaga sau nu, dar chestia cu denumirile non-ASCII ale fișierelor este aceeași și în HFS+ case sensitive și este bine cunoscută.

S-au dat “Oscarurile” pe 2017:

https://developer.apple.com/design/awards/

Craig Federighi, pe vremea când era mai tânăr și vecin cu Al Bundy:

1 Like

Un demo care arată ce poate face drag & drop în Safari, în iOS 11. Super mișto.

Drag & drop simultan patru obiecte diferite din aplicații diferite. Uluitor!

Au început să apară review-uri la noile modele de iPad Pro.

La fel ca modelele precedente, sunt niște tablete foarte mișto dar foarte scumpe, și trebuie ori să ai un motiv foarte bun să-ți iei una, ori să ai destui bani de cheltuit. Cu banii ăia îți iei un laptop bunicel. M-am “ars” și eu cu iPP-ul de 12,9": curiozitatea m-a împins să dau o grămadă de bani pe el și l-am folosit până acum mai mult ca pe un ecran portabil de lux. Nu-mi pare rău, dar nu aș mai cumpăra un astfel de device dacă nu sunt în stare să-l pun serios la treabă.

Nu a mers munca cu Pencil? Nu te-a ajutat nici portabilitatea lui?
Si pe mine ma tot roade curiozitatea, dar intre timp am luaat un Macbook generatie 2015 cu 8gb ram si 256 gb ssd la pret mai mic decat un IPP 12,9 de 32 gb. Asa ca, ca si cost, sunt intradevar scumpe.
E adevarat ca munca mea nu presupune prea multa prelucrare (Safari, office, si cateva programele afiliate sunt suficiente) asa ca probabil nu ar fi mare dezamagirea in utilizare. Tentant e cel de 10,5 ;usurinta in manipulare si ecran maricel in comparatie cu restul iPad.

Pentru ce fac eu, nu există software bun (sau deloc) pentru iOS. Am tot sperat că se vor mișca lucrurile dar și Apple, și developerii au bătut pasul pe loc. Abia în toamnă iOS 11 începe să devină atractiv pentru muncă și a apărut în sfârșit Affinity Photo, cu care aș mai putea lucra câte ceva (deși rareori fac compoziție foto). Deci lucrurile încep să se miște oarecum, însă lipsa aplicațiilor de nivel pro e problema principală care mă împiedică pe mine să lucrez pe un iPad.

Just. Asta am scris și eu pe vreo 2 formuri în engleză: că iPad Pro poate fi considerat un pro din punct de vedere hardware, problema este că iOS nu prea este un OS pro, ca atare nici aplicațiile pro nu prea sînt. Se pare că și ăia de la Apple au priceput că nu e suficient să pui „pro” la coada unui produs pt a fi chiar pro. De aia și ezit dacă să-i iau fi-mi un iPad Pro pt ce vrea să facă ea în viață sau, totuși, o tabletă grafică legată la MBP, mai ales fiindcă macOS oferă alte perspective.
P.S. Am remarcat și eu Affinity Photo pt iOS, cred că vor scoate și Affinity Design pînă în toamnă.

Un Affinity Designer pentru iOS, cu același set de funcții ca versiunea pentru desktop, ar fi prima aplicație pentru design grafic cu care chiar aș putea lucra pe iPad. Dacă aș fi fost eu șef la Serif aș fi pus pe piață mai întâi Designer pentru iPad și abia apoi Photo. Aplicații pentru prelucrare și compoziție foto mai sunt; cele pentru design grafic print/web, pe care să te poți baza pentru o lucrare cap-coadă, lipsesc. Singura care te duce până la jumătatea drumului ar fi Graphic, dar nu știe print și n-a mai fost actualizată cam de multișor.

1 Like