WWDC 2016, 13-17 iunie

Oameni buni, macOS Sierra vine cu un nou sistem de fișiere! După atâția ani, rugăciunile mele au fost ascultate! http://arstechnica.com/apple/2016/06/digging-into-the-dev-documentation-for-apfs-apples-new-file-system/

Nu vreau să te dezamăgesc și nici să supăr divinitatea, dar Apple lucrează la așa ceva de ani buni, nu s-au decis din varii motive, principalul fiind că a modifica din temelii sistemul de fișiere trebuie bine testat. Eram pe atrunci entuziast tester și țin minte că, prin era Leopard cred, una dintre versiunile de lucru avea chiar posibilitatea să formatezi discul ZFS și se zvonea că versiunea finală îl va conține. Nu a fost să fie așa, presupun că la teste „grele” nu s-a comportat cum trebuie.

Păi se pare că s-au decis în cele din urmă, este deja clar că macOS Sierra vine cu APFS. Doar că, în prima fază, doar pentru discuri externe (nu se va putea boota de pe el, deși sunt sigur că entuziaștii vor putea rula, pe riscul lor, noul OS pe APFS), din motive lesne de înțeles. Și eu am avut o perioadă fișierele de pe discurile externe de acasă pe ZFS, accessible din OS X. Proiectul continuă și acum, ca un efort al comunității. De mers, merge, eu cred că mai degrabă problemele au fost legate de licență, ZFS fiind un produs ce aparține acum de Oracle (a fost dezvoltat de Sun) și sunt chestiuni de ordin juridic la mijloc. Pur și simplu cred că Apple nu vrea să plătească bani pentru ZFS, să evite viitoarele neplăceri juridice și preferă să dezvolte o versiune proprie, mulată pe nevoile lor (iOS, watchOS etc). ZFS este deja un sistem matur, cu multe facilități interesante pentru servere, nu cred că performanța sa a fost cea care a oprit dezvoltarea lui pentru sistemele Apple.

Mac-urile compatibile cu Sierra:

2009 and later:

  • MacBook
  • iMac

2010 and later:

  • MacBook Air
  • MacBook Pro
  • Mac mini
  • Mac Pro

A Developer Preview of Apple File System is included in OS X 10.12. The APFS on-disk volume format is pre-release and subject to change. Apple plans to document and publish the APFS volume format when Apple File System is released in 2017.

E normal, m-aș fi îngrijorat dacă Sierra venea cu APFS pe discul de boot. Au nevoie de timp să-l testeze, schimbarea unui sistem de fișiere nu e lucru ușor. Citeam că va fi case sensitive din start, în sfârșit. Plus câteva chestii inspirate de la btrfs și ZFS: criptare nativă (FileVault va fi probabil înlocuit din 2017), snapshots (util pentru Time Machine) și alte șmecherii pe care încerc să mă prefac că le înțeleg.

iOS 10 va putea fi instalat chiar și pe un device vechi precum iPad 2. Evident, nu va merge grozav și unele funcții vor lipsi, dar e uimitor ce longevitate are acest model, în comparație cu primul.

Între timp au actualizat informația pe situl Apple: iOS 10 vrea de la iPad 4 în sus. Mă miram eu să mai suporte iPad 2 și 3.

La telefoane, de la iPhone 5 în sus.

Presupun că de la următorul upgrade major nr MacOS-ului va fi același cu al iOS-ului, adică MacOS 11 și iOS 11. Config minimă suportată pare OK, suportă jucării produse acum 6–7 ani, deci e OK. Nu-mi dau seama dacă aplicațiile vor trebui cumva portate pt noul sistem de fișiere.

Eu nu am înțeles dacă Music va fi o aplicație de sine stătătoare și pe macOS/Windows? Și dacă da, ce înseamnă asta pentru iTunes?

O să vedem cînd apare. Oricum, eu nu mai folosesc iTunes decât rar de tot, pt a asculta muzică am variante mai simple, de ex. VLC. Mi-am stocat muzica pe căprării, inclusiv CD-urile muzicale digitalizate, încă mai am de muncă aici.

Pe secțiunea de Sierra Preview, în partea de jos, aproape ultima chestie, se pare că va fi tot iTunes normal, doar că secțiunea de Music va arăta cum am văzut aseară.

1 Like

Se pare că deja au început mici modificări în Music, iată cum apar rezultatele căutării unui artist (a se vedea bold-ul și ultra light-ul):

Acuma nu-s designer, dar de cînd am văzut noua față a Music, două chestii mi s-au părut aiurea: fontul ăla bold e prea mare, prea “in your face” (mai ales în comparație cu ultra light-ul ăla) și mi se pare că e și altul, nu din familia Helvetica sau SF. Plus că începe să aducă a Material Design cu atîta spațiu liber (a se vedea și screenshot-ul meu din postul anterior).

Poate colegii cu Retina vor avea altă părere, că și-așa Apple a mai zis că, în noua interfață, încă de la Yosemite, dacă n-ai Retina…ghinion®.