Windows ca unic OS pe MBP

Teoretic, OS X nu are nevoie de defragmentare. Totuși, dacă sistemul a rulat mult timp, luni de zile, un an sau mai mult, apare o fragmentare mai mare decît uzual. În asemenea situații, repartiționarea „din mers” nu se mai poate face. Am avut și asemenea situații, uneori, rar.

Am acest laptop de 2 ani, utilizat 3-4 ore aproape in fiecare zi, cateva instalari “pe curat”, fara transfer de fisiere mari, nu cred ca ar trebui sa imi fac griji asupra fragmentarii, dar as vrea totusi sa evit orice inconvenient. Ce program as putea sa rulez pt a ma asigura ca totul este in ordine?

Tocmai ce mi-am amintit, acum cateva luni am avut instalat Windows 7 prin BC, si din cauza lipsei de spatiu a trebuit sa fac resize partitiei. Am instalat un program auxiliar, nu ii mai stiu numele, ei, si nu stiu ce smecherii a facut, dar a distrus Windows-ul astfel incat nici macar nu mai boota. Probabil programul a fost de vina, dar si eu, pt ca nu am facut repartitionarea prin Boot Camp.

Dacă folosești aplicații auxiliare, evident că nu știi ce șmecherii a făcut și a distrus. Resize se partiție se face pe un mac NUMAI din BC, nu cu program auxiliar.
De ce te frămîntă fragmentarea? Dacă ai dat resize de partiție sau ai dorit să faci o a doua partiție pe una existentă și a mers, înseamnă că e OK.

N-am încercat niciodată, dar văd că și Apple zice că redimensionarea partiției Bootcamp nu se poate face decât distructiv: adică Windows trebuie reinstalat după aia.

https://support.apple.com/kb/PH17871?locale=en_US

Camptune X cred că e softul care se laudă că poate redimensiona nedistructiv.

Cred că așa este de la un timp încoace. Inițial, cînd au apărut primele mac-uri intel, se putea face repartiționare fără reinstalare, era vremea lui xp apoi Vista. Oricum:
„Do not use other apps or Windows to resize your partitions. If you do so, you could potentially damage your computer and prevent it from starting up.”

Voi avea grija sa aloc destul spatiu pentru a nu avea probleme ulterior.