Windows 10 în Bootcamp

Cred că am mai scris despre asta pe aici dar nu mai țin minte unde. MBP-urile cu chipset grafic unic Iris Pro au o chestie prin firmware care nu se înțelege cu Windows în Bootcamp. Rezultatul e că, imediat după ce bootez în Windows, procesele System și System Interrupts consumă constant 10-20% CPU și din cauza asta bateria se consumă rapid iar computerul se încălzește. Iată cam cum arată Task Managerul și durata de viață estimată a bateriei:

SIngura rezolvare temporară a acestei probleme este să dați un sleep sistemului de fiecare dată după ce bootați în Windows. După trezire utilizarea CPU revine la normal iar bateria ține mult mai mult:

Înseamnă că Apple are de lucru la un set de drivere și pt aceste modele, nu?

Bootcamp 6 nu a rezolvat problema, deci nu cred că-și bat capul cu asta.

La mine se întâmpla asta și pe un Air fără Iris, pe Windows 8: încălzire excesivă și descărcare rapidă a bateriei. Nu am investigat să văd care e cauza.

Ce placă video are?

Intel HD Graphics 5000.

Scuze că reiau acest subiect, dar, după dezamăgirea produsă de noile MacBook-uri, mă orientez spre un laptop cu Windows. Cum am pierdut complet contactul cu acest SO, aș vrea să-l instalez (win10) în Bootcamp (pe MBP Mid 2012, non-Retina).

Nu am mai folosit Bootcam pînă acum. Am încercat să urmez ghidurile oficiale și neoficiale și am ajuns la următoarea problemă: cînd să formatez din Windows Installer partiția dedicată, îmi zice că e de tip MBR, iar el vrea GPT (sper că am ținut bine minte acronimele, e vorba de ceva specific unui sistem de fișiere). Din ce am citit pe net, Bootcamp în Sierra lasă asemenea “urme” și, indiferent dacă formatezi partiția din DU sau cu Bootcamp, tot nu o vede Win10 cum trebuie. Soluțiile despre care am citit implică incursiuni serioase în Terminal, împreună cu dezactivarea SIP, ceea ce nu vreau.

Întrebare: a instalat cineva Win10 în Bootcamp pe un Mac cu Sierra? Cred că și El Capitan merge, din ce am citit, era băgat în aceeași oală.

Îmi scapă ceva?

Cel mai important detaliu este sá verifici ce versiune de W suportă macul tău, posibil să meargă doar W 8.
Ce anume te-a dezamăgit la noile MBP? În afara prețului, bineînțeles, doar acel touch bar nu l-ai testat să vezi ce poate și ce nu poate. Sau că are doar ieșiri USB-C? sau ambele? Sigur, întreb de curiozitate, fiecare este liber să aibă orice părere.

Conform indicațiilor Apple, MBP Mid 2012 non-Retina al meu suportă Win10. Mai fac un stick acum, mai încerc. :slight_smile:

M-a dezamăgit faptul că nu au făcut nimic altceva decît să prindă din urmă concurența. Ecranul Retina a rămas la fel de la lansarea din 2013, dacă nu mă înșel (dacă nu, oricum de la ultima variantă e la fel — wide color support nu se pune), iar Touch Bar e o jucărie să ia fața. Utilă, nu zic nu, dar au marșat prea mult pe asta și pe subțirime, că dacă intrau în bătălia specificațiilor, pierdeau grav în fața concurenței.

Plus partea cu USB-C mă deranjează. Mi se pare că le-au pus ca să nu zică lumea că nu au avut „curaj“, nu au „inovat“, cînd, de fapt, e o ofertă care depășește grav cererea. Poate în US stă altfel treaba, dar la noi, de exemplu, mai nimic nu poți lua pe USB-C (Thb3, dacă preferați). Sau dacă poți, e aproape nesemnificativă posibilitatea de a alege.

Interesant, totuși, că am făcut o simulare de cumpărătură și modelul fără Touch Bar, 13", cu specificații maxime, e la același preț cu cel 2014-2015, iar cel cu Touch Bar adaugă $300, dar are și RAM-ul la 2133 MHz. Să vedem la ce bani intră la noi.

Mă așteptam să pună chestii SF pe modelul nou, dar totodată, speram să facă cum au mai făcut, adică să actualizeze și procesoarele din modelele vechi. Dacă era așa, clar îmi luam modelul 2015 cu 6th gen CPU.

Acum simt că am de ales între o căruță de bani pentru un model cu procesor de aproape 3 ani sau să mai pun cîteva lopeți de bani și să iau modelul 2016, dar să umblu cu sacoșa de adaptoare (minim 1-2 de display — monitorul meu e HDMI, dar proiectoarele de la facultate-s VGA — și 1 de USB-A).

Am descoperit, însă, o variantă de la Lenovo, ThinkPad T460s, care, la același preț cu „căruța“ de mai sus oferă: i7 6th gen (la fel), 20 GB RAM 2133 MHz, video dedicat 2 GB și user serviceable baterie, RAM, SSD. Doar că… Windows. :slight_smile: De-aia vreau să văd cum mai stă Windows, poate nu-i așa negru.

Actualmente (în aceiași bani), alegerea mi se pare între un OS foarte bun, dar o configurație de ~3 ani vechime sau o configurație de azi, cu Windows. Sau o configurație mediocră, cu o sacoșă de adaptoare și macOS.

Singurul impediment serios mi se pare mufa USB-C/ThB 3, dar piața oferă deja o puzderie de adaptoare, amazon.co.uk are multe, de la simple la hub-uri cu 3-4 ieșiri diverse, ia uite acilea.
Cînd a apărut primul nMB da, erau o problemă, acuma piața s-a umplut. E drept, la noi nu prea sînt, dar vor veni. Oricum, multe firme care vînd pe amazon.co.uk trimit și în România, nu toate, dar destule cît să alegi. Și prețurile au scăzut semnificativ, la o treime față de anul trecut. Logic ar fi ca în lunile viitoare să apară tot mai multe periferice pe USB-C/ThB 3, de la discuri externe la monitoare.
Ah, uitasem: presupun că trebuie să apară și un cablu USB-C la Lightning, cum se conectează un iPh 5-6-7 la nMB ori la nMBP?

Eu am pus Bootcamp în El Căpitan, cred. Dacă nu cumva mai înainte… dar oricum nu am întâmpinat nicio problemă de felul ăsta. Windows 8.1 (pe vremea aia) s-a instalat șnur.

Se va adapta piața, sînt de acord. Dar nu prea vreau să girez o noua direcție Apple care pare din ce în ce mai pronunțată și care va duce, cred eu, la un punct în care vor avea pur și simplu produse „de fițe“. Iau fața cu una-două chestii (iPhone rezistent la apă, cameră duală cu portrait mode, Touch Bar și, desigur, „subțirime“), dar cînd îi iei la bani mărunți, vezi că-s în urmă sau cel mult la zi sau cer compromisuri serioase din partea utilizatorilor.

În ce mă privește, dacă e să dau 10 000+ lei pe un laptop care să facă de toate (în cazul meu, cele mai intensive sarcini ar fi editare foto [ne-profi, dar totuși lucru cu fișiere RAW]) și producție muzicală (iarăși, ne-profi, dar cu pînă la 8-10 piste de chitară și încă pe atîtea sau mai multe de instrumente virtuale). Pentru prima sarcină, e bine să ai placa video cît mai bună (mai ales că iPhone 7 pe care doar ce mi l-am luat filmează 4K și orice mic edit la un videoclip va solicita), iar pentru a doua, CPU și RAM sînt esențiale.

Ideea mea e că, la cum stă piața actualmente, mi-e din ce în ce mai greu să dau prioritate unui MacBook față de un Lenovo sau Surface, care-s în aceiași bani, dar mult mai bine dotate. Dacă Windows 10 a învățat să-și administreze resursele mai bine ca înainte, pur și simplu nu mai am alt argument în afara obișnuinței pentru Mac. Compromisul, în acest caz de trecere la Windows, ar fi doar OS-ul, dar per total, s-ar putea să ies în cîștig. Nu știu, mă simt stresat și testez. :slight_smile:

Mulțumesc. La mine tot nu vrea. Din ce am citit, merită să aplic metoda manuală: am făcut un stick GUID FAT și pun installer-ul Win10 cu copy-paste de pe ISO-ul oficial pe el. Să vedem. :slight_smile:

În ritmul ăsta, la anul închid forumul, că trece toată lumea la Windows. :tired_face:

Bun, aici sînt de acord: dacă un produs și/sau un sistem de operare nu oferă suficientă putere, atunci întorci foaia, evident.

Eu nu trec, fii liniștit, nu pînă la anul, mai vedem dup-aia. :smiling_imp:

Mai mult decît produsele înseși mă deranjează faptul că se conturează o nouă tendință, aceea a produselor „flashy“, dar fără substanță. Aș fi acceptat să plătesc „taxa Apple“, chiar dacă ar fi 2000 lei, dacă mi-ar fi inspirat încredere și seriozitate. Dar acum, cred că putem aduna din ce în ce mai multe argumente care arată că Apple lasă de izbeliște zona pro, axîndu-se pe lume care postează selfie-uri, ascultă Sia, Lady Gaga și Drake la Beats și stă pe Facebook sau postează pe YouTube (în cazul fericit) de pe mașinării de $3000.

Uite, nu e cazul meu, dar unii cu pretenții multimedia se pot plînge — justificat, zic eu — că modelul cel mai performant are doar 16 GB RAM și nu e nici placa video cea mai bună.

Pe mine asta mă deranjează cel mai tare, cum zicea și Claudiu, faptul că asta pare a fi noua direcție Apple, în vreme ce MS și alții, dimpotrivă, încep să facă lucruri din ce în ce mai serioase.

Nu e negru, e chiar interesant, dar cel puțin la început o să te enerveze groaznic de tare. Apoi aplicațiile… sunt teribil de urâte față de cele de pe Mac. Cu foarte mici excepții.

Fix asta mă așteptam. :slight_smile: Mai ales pe un Mac (încă) non-Retina, o să înjur, începînd cu ditamai bara de titlu. Dar na, cum am scris mai sus, decît flashy dar fără substanță, mai bine urît/urîțel da’ să-și facă treaba.

Revenind la subiect, nu-mi merge instalarea nici așa (copy-paste de pe ISO, dă eroare la un fișier, nu vrea să-l copieze). Recurg la Parallels, atît îs de curios…

Adriane, acel Lenovo ThinkPad T460s este mai slab hardware decat macbook-ul de 15 nou. Placa aia video dedicata geforce 930 este o petarda pe langa Radeon 465. De fapt nici macar nu e seria 900 Maxwel ci din seria veche 800 care de fapt e 700 Kepler. Da, nvidia a folosit acelasi cip grafic in 3 iteratii succesive. Plus ca e pe DDR3 iar Radeonul 450/460//465 e pe DDR5. Iar cei 4 GB DDR5 dedicati sunt mai mult decat suficienti pt prelucrari video. Si f important: are integrat codorul video de ultima generatie HEVC pe care Lenovo nu il stie. Si mai important pt viitor: tot Radeonul are API-ul Vulcan foarte bine implementat de care Apple sunt convins ca il va folosi in aplicatiile viitoare (probabil si Adobe & company) pe cand nvidia nu l-a implementat cum trebuie nici in seria 1xxx Pascal. Nici nu se înghesuie nvidia la astea fiindca se bazeaza pe directx mai mult.