Verificare rapida MacBook

Cel mai rapid mod, dacă ai conexiune la net suficient de rapidă, este restart și, după chime, apeși Command (fluturaș) și R, după ce apare ceva pe ecran, dai drumul și aștepți. Când apare interfața, instalezi. La tine, va pune 10.13.x, ultimul sistem instalabil.
Ca să vinzi jucăria, nu era neapărată nevoie să faci asta: 1. faci new user cu rol de administrator; 2. te deloghezi din userul existent și te reloghezi în noul admin, 3. de acolo ștergi complet, fără să arhivezi, vechiul user admin.
Acuma însă va trebui să pui un sistem nou. O variantă ar fi să faci boot dintr-un sistem pus pe un stick, dar astaa presupune că îl ai făcut înainte să faci asta.

Mulțumesc Cattus! Știu ce spui, le-am încercat pe toate. Când fac ce mi-ai recomandat îmi apare sa reinstalez macOs Lion, doar atât. Însă asta nu este de găsit in App Store, cică sa încerc mai târziu. Am comandat de pe Apple Store USA un sistem nou Lion și trebuie sa-l primesc pe mail, apoi sa fac un stick bootabil. Ideea e ca nu mai am unde sa-l fac ptr ca pe mac-ul pro pe care il mai am este instalată ultima versiune Mojave și nu poți sa mai faci aceleași operații in utilitar Disk . Chestia cu new admin user nu o știam, mersi ptr ea, e de reținut ptr viitor.

Option + Command + R:
Use this if you want to upgrade to the latest version of macOS that is compatible with your Mac.

Shift + Option + Command + R:
This will install the version of macOS that came with your Mac, or the one closest to that version if it isn’t available as a download.

After macOS installation is complete, the Mac restarts to a Welcome screen and asks you to choose a country or region. If you want to leave the Mac in an out-of-box state, don’t continue with the setup of your system. Instead, press Command-Q to shut down the Mac. When the new owner turns on the Mac, setup assistant will guide them through the setup process.

Posibil ca niște comenzile astea să nu răspundă, dacă Apple le consideră vintage. Nu trebuia să se întâmple asta, oricum. Dar merită încercat și boot cu option și/sau cu option-swift.

Unde locuiești? Nu ai niciun mac în zonă să faci un boot flash? Îți fac și eu, dacă ești din București. Dar dacă zici că l-ai comandat deja…

Eu le-am folosit recent pe un Air si au functionat (pardon, am folosit-o -> prima comanda).

Multumesc! Astea sunt trecute in Apple help recovery dar orice comanda as da tot in acelasi loc ma duce…:flushed: asa ca e use-less

Am toate motivele să cred că ai un mac mult mai nou decât cel cu problema. Se pare că Apple a scos de pe server toate sistemele mai vechi de 5 ani, ca atare nu le mai poți nici descărca, nici instala.

Jucăria aia a ta suport High Sierra, 10.13.x, de ce nu o pui pe aia? Nici aia nu merge?

Nu stiam ca a scos OS.urile mai vechi. Nu inteleg de ce ar face asta. Cel putin nu este ok.
Mergand pe Air.ul ala (un 2015), am crezut ca functioneaza pe toate.
Am instalat pe ale mele MBP 2015 si 2017 Mojave aseara, tot prin comanda aia. Revin cu impresii zilele acestea despre OS (am asteptat pana acum sa mai scoata niste update.uri).

Da, pe ăla cred că nu ar fi motive… rulează șși H.S. și Mojave. Nu mi-e clar de ce nu a putut instala H.S. pe jucăria aia a lui, de ce vrut neapărat Lion.

Pai și p’aia de unde o iau?

Da, in Bucuresti locuiesc. Cum putem lua legătura?

De ce nu vorbiși până acum? Tocmai plec 3-4 zile de Crăciun. Trimite-mi mesaj privat cu coordonatele tale și te sun când revin. Revelionul îl facem aici, probabil.

Petrecere frumoasa de sărbători! Nu-ți face griji ptr asta, timp e destul, mai ales ca nu stau in el. E doar o jucărioara care ma cam încurca prin casa. 0PGGGAJGP0