UpShot - alternativă pentru Cloud

Cloud era o aplicație foarte utilă, care stătea frumos în bara superioară și intercepta un screenshot, îl urca pe un server și copia în clipboard URL-ul, care putea fi astfel ușor de trimis terților. Mai mut decât atât, dacă trăgeam cu mouse-ul un mic fișier sau o imagine peste iconița aplicației, făcea upload imediat. Problema este că de la un timp, dezvoltatorii aplicației au luat-o pe un drum greșit: au introdus un pop-up pentru cei care vizualizau imaginea, lucru care să spunem că nu mă deranja prea tare. Însă ultima găselniță în încercarea de a obține cât mai mulți clienți premium (pentru că deși poate fi foosită gratuit, unele beficii sunt disponibile doar contra-cost), Cloud limitează uploadul la 10 imagini pe lună. Puțin, zic eu. Așa că am căutat alternative, pentru că prețurile pe care le cer dezvoltatorii sunt parcă puțin cam măricele.

În câteva secunde de căutare, am dat de UpShot. Aplicația este gratuită și lucrează în tandem cu Dropbox. Adică interceptează un screenshot, dar spre deosebire de Cloud, nu folosește un server propriu pentru a găzdui fișierele, ci folosește o variantă mai eficientă pentru dezvoltatori: imaginea este copiată în folderul public (Share) din Dropbox și URL-ul acesteia este copiat în clipboard, la fel de rapid și de comod precum Cloud. UpShot învață la prima rulare a sa unde se găsește acest fișier. Singurul minus al lui UpShot este că nu pot uploada imagini direct prin drag-and-drop pe iconița aplicației din bara superioară, dar să zicem că pot trăi cu acest minus.

1 Like