Upgrade RAM Macbook Pro Retina Mid 2014

Buna.Vreau sa fac upgrade-ul din titlu.Nu gasesc un clip video explicativ.Un pic de ajutor,va rog.
Multumesc.

iFixit.com
Eu am făcut upgrade la SSD de 1 TB pt un MBA 2017 și pe un MBP 2015, cred că MBP 2014 este similar și upgradabil în aceleași condiții. Vezi aici.
P.S. Eu am folosit 2 SSD-uri de 1 TB Intel, mi s-au părut că au cel mai bun raport capacitate/preț, pe la 600 lei erau atunci + adaptorul, în jur de 50 lei, au la celo.ro. Te poți sfătui cu ei pt upgrade, se pricep și o pot face ei. Nu le fac reclamă, eu mi-am făcut singur, de la ei am luat adaptorul. Mi-au luat vechiul SSD de 128 GB la jumate preț, mi s-a părut OK, mi-am mai recuperat un pic din upgrade.

De ce nu citești ce ți-am spus? Ți-am dat link, ți-am dat detalii: singurul upgrade pe care îl poți face este la SSD, memoria e sudată pe placă, nu ai ce upgrade să faci.

Ok,multumesc.Am citit.M-a derutat faptul ca in detaliile despre A1502 era indicata memoria maxima de 16 GB. Am recitit si am inteles ce au vrut sa spuna.
https://www.mediamarkt.de/de/product/_crucial-p1-2499658.html Pentru asta imi este neceser adaptorul?

Multumesc.

În joi, 26 mar. 2020 la 09:38, Cattus Thraex via MacForum noreply@macforum.ro a scris:

Ai în discuția de prin toamnă de pe acest forum toate detaliile. Dacă faci upgrade de SSD, ai două opțiuni: 1. să pui SSD Apple-blessed sau 2. să pui un SSD de alt producător + adaptor. Varianta #1 costă exact DUBLU față de varianta #2. Eu am ales varianta #2 și, cu aceeași sumă, am făcut upgrade de SSD de 1 TB pe DOUĂ mac-uri, cum am spus. Alt upgrade nu ai, doar de SSD la generația aia. La generațiile de după 2015 MBP și 2017 MBA nu ai nici măcar opțiunea asta, respectiv nu mai poți face niciun upgrade, nici de RAM, nici de SSD.

2 Likes

Multumesc.

În joi, 26 mar. 2020 la 13:38, Cattus Thraex via MacForum noreply@macforum.ro a scris: