Update Pages, Numbers & Keynote

AppStore presupune să aibă un card bancar valid, indiferent dacă cumperi sau nu ceva pe bani. Tot „purchase” este și o aplicație greatuită. Asta ca idee.
Nu mai țin minte exact ce urmează, dar la family share se cere numele și e-mailul celorlalte 4 persoane care vor primi un e-mail pe care trebuie să-l confirme.
Dar asta era o etapă ulterioară. Încă nu am aflat dacă ai descărcat cele 3 aplicații Apple de pe contul tău AppStore, cum am înțeles. Dacă ele există acolo ca „purchased”, ce anume te-a împiedicat să le descarci pt a fi folosite de copil care, înțeleg, folosește același calculator, dar pe alt cont.
Family share are noimă mai ales dacă persoanele folosesc calculatoare diferite, dacă este același calculator cu 2 sau mai multe conturi, nu prea văd rostul lui family share.
Tot nu am aflat dacă în contul tău de AppStore figurează cele 3 aplicații ca „purchased”. Deja am trecut la altă temă cu acest family share.

Da
Am descărcat din purchase acele aplicații. Deci eu când intru cu id-ul meu am
Pages, Keynote, etc… dar când intra copilul ci id-ul ei ea nu are aceste aplicații asta e toată ideea!

Trimis de pe iPhone-ul meu

Pe 17 ian. 2017, la 19:06, Cattus Thraex noreply@macforum.ro a scris:

Dom’le, parcă sîntem nebuni. Dacă acele aplicații există în contul tău la „purchased”, dar nedescărcate, nu le poți descărca din nou pt a fi instalate? Sau sînt deja instalate în /Aplicații? Dacă sînt deja instalate, copilul le poate folosi.
sigur că din alt cont cu alt Apple ID nu le vede în AppStore, dar nici nu are neapărată nevoie, le-ai descărcat tu și le-ai instalat, nu? Dacă nu sînt deja instalate, le instalezi acuma, ele se vor duce în /Aplicații, de unde le poate rula și copilul. Ce naiba nu e clar, că nu pricep? De vreme ce este vorba de UN SINGUR mac folosit de mai multe persoane, aplicațiile le descarcă administratorul mac-ului și restul folosește ce descarcă adminul, doar nu vrei să descarce fiecare din contul lui aceleași aplicații??!!

Ea spune că nu sunt:
Am descărcat din purchase acele aplicații. Deci eu când intru cu id-ul meu am
Pages, Keynote, etc… dar când intra copilul ci id-ul ei ea nu are aceste aplicații asta e toată ideea!”.

Habar n-am cum funcționează mai multe conturi în OS X, pardon, în MacOS, dar dacă e același principiu ca în Windows când vorbim de un simplu administrator/user, atunci ar trebui să le vadă. Însă, dacă este mai aproape de modul de funcționare al Windows-ului când ai un domeniu cu administrator/useri, atunci nu le vede.

Frate Mihai, dacă adminul macului le are în „purchased” le poate instala oricînd, iar orice utilizator al acelui mac, inclusiv logat în contujl lui le poate folosi. Eu nu pricep ce problemă au, de fapt. Ce i-am sugerat cu family share are noimă doar dacă e vorba de mai multe macuri în familie, altfel nu are rost să activeze family share dacă are un singur mac (așa înțeleg) pe care îl folosește și fiica lui.

Deci:

  • aplicațiile apar ca purchased în contul principal al acelui mac; perfect, din acel cont se vor descărca și instala, se apasă install
  • alt utilizator, în cazul de față fiica, intră în contul ei pe același mac (e același, da?), se duce în aplicații și deschide aplicațiile.
    Sigur că, dacă e logată în contul ei de AppStore, nu va vedea aplicațiile, dar nici nu are nevoie, de vreme ce ele sînt deja instalate de administratorul macului, tatăl adică.
    Family share de care vorbeam are sens numai dacă e vorba de mai mulți utilizatori, dar fiecare cu macul său, dacă e același mac, nu are rost family share.
    Nu pricep de ce fiica nu poate folosi aplicațiile cu pricina, dacă apar purchased în contul principal, de admin, al macului; se instalează acele aplicații și le folosește apoi oricine.

S-a rezolvat! In urma ultimului tău mail m-am luminat! Mulțumesc tare mult si mii de scuze pentru deranj si pentru întrebările mele care pentru mulți sunt prostești probabil. Mulțumesc din suflet pentru răbdare si amabilitate!
Cu deosebit respect
Roxana

Trimis de pe iPhone-ul meu

Pe 18 ian. 2017, la 10:44, Cattus Thraex noreply@macforum.ro a scris:

Sa știi ca nu ai scăpat de mine…mai am niște întrebări dar caut topicul…
I Will be back!

Trimis de pe iPhone-ul meu

Pe 18 ian. 2017, la 10:44, Cattus Thraex noreply@macforum.ro a scris:

Nu sînt prostești, dar – pur și simplu – am avut senzația că nu citeai răspunsurile, puneai noi întrebări fără să parcurgi pașii sugerați.