Time Capsule - Un mare ajutor

Rectific. Viteza nu este Garantata de RDS la 200 Mbs, ci viteza maxima ce o pot obtine este de 200 Mbs.

La tehnica actuală, nu poți atinge viteze reale de 1 GB/sec pe wi-fi, sunt povești. Dacă vrei viteză, folosești sîrmă. Standardele recentre, USB-C și ThB 3 ating viteze mari, dar în condiții ideale, în realitate nu sînt așa de mari.

Corect dar din ce am citit se pare ca aceasta limitare este pana in maxim 230 mb. Degeaba ai up to 1 Gb ca Time Capsule se opreste undeva la maxim 230 sau mai putin.
OK m-am resemnat in ceea ce priveste TC si am sa iau in calcul un NAS :slight_smile:
Multumesc pt opiniile voastre.

Dacă vrei vitreză mare, sîrmă. Dacă vrei comoditate și viteză rezonabilă, wi-fi. Nu le poți avea pe toate simultan.

Dacă vrei compatibilitate cu Time Machine, stabilitate, viteză și acoperire, atunci aruncă un ochi la Asus. Eu am un AC87U și merge perfect cu Time Machine (HDD conectat la router).

Are în plus: client de torente (download direct pe un HDD conectat la router), AiCloud (un fel de Dropbox personal, accesibil de oriunde - cu DDNS), VPN (îți dă automat setările și oriunde ești te poți conecta la rețeaua de acasă și poți ieși în public cu IP-ul de acasă - foarte util când ești pe la un McDonalds și nu vrei să vadă oricine ce faci), server DLNA, SAMBA, FTP.

La asta se adaugă faptul că-i poți instala, fără să pierzi garanția, orice custom firmware dorești apăsând pe două butoane (upload/install).

Eu am Asus Rt-AC5300 si merge perfect cu Time Machine … ca si frimware folosesc Asuswrt-Merlin.

Pare tare Asus… eu am rămas încîntat de monitorul lor portabil, acuma scot și model pe USB-C, jos pălăria.

Salut,

si eu folosesc acum un Asus RT-AC68U sunt multumit de el nu zic ca nu, wifi imi ofera viteze f bune pe cablu depasteste acei 500mb pe care ii am la abonament. Eu am incercat sa vad daca pot imbina utilul cu placutul ca sa zic asa si sa renunt la Asus + NAS in favoarea TC dar din ce am vazut aici si pe alte forumuri TC nu ofera macar la fel vitezele atinse cu RT-AC68U.

Eu am routere Apple pt că mi s-a părut că îmi oferă cea mai simplă configurație într-o familie de mac-useri. Altfel, Apple nu (mai) e lider pe zona wi-fi, după cum nu mai e lider nici pe multe zone hard. OS X este încă lider, dar dacă nu vine cu ceva nou anul acesta, va pierde și aici jocul. Display-ul Asus cu conexiune USB-C ar fi trebui lansat de Apple, de ex., în clipa cînd a scos nMB. Alt rateu Apple. Așa e cînd stai pe un sac imens cu bani, începe să nu-ți mai pese de detalii, trăiești din legende. Dacă mi-aș lua un nMB sau un alt notebook Apple cu USB-C mi-aș lua și un asemenea monitor. Chiar mi se pare o realizare de excepție.
Sigur, USB-C pare conexiunea ideală ce ar trebui adoptată de toți producătorii, dar văd că lucrurile se mișcă foarte greu.

Înseamnă că vindeam castraveți grădinarului :slight_smile:
Dacă ești mulțumit de setup-ul actual, nu te complica. O vorbă înțeleaptă spune: If it ain’t broke, don’t fix it!

PS: Eu folosesc routerul și pe post de NAS și merge perfect. Evident că nu am vitezele pe care un NAS dedicat le-ar avea, dar îmi fac treaba mai mult decât bine.