Surface Pro 4 și Surface Book de la Microsoft

Deci are baterie și CPU? Sau CPU e de fapt în ecran și GPU și bateria e în base?

Păi sigur are baterie în ecran, că altfel n-ar funcționa.
GPU discret este în bază din câte am înțeles.

Logic atunci ar fi să aibă baterie în ecran, împreună cu RAM și CPU. Iar în base să aibă GPU și restul bateriei :no_mouth:

Mda, cam așa cred că e.

E interesant că nu-i spune tabletă, îl marketează ca Clipboard. Sigur e ceva șmecherie la mijloc.

Tablete sunt Surface și Surface Pro. Despre Surface Book au spus clar că e laptop.

Microsoft are astăzi un suflu complet nou și diferit de era Ballmer. Interesant.

Da, la hardware este noul outsider care se luptă cu ceilalți și inovează. Mi-a plăcut ce am văzut astăzi. Mult mai interesant decât ce face Apple în ultimul timp.

Au apărut prețurile pentru Surface Book:

128 GB Intel i5 8 GB = $1,499.
256 GB Intel i5 8GB = $1,699

256 GB Intel i5 8GB/dGPU = $1,899
256 GB Intel i7 8 GB/dGPU = $2,099
512 GB Intel i7 16 GB/dGPU = $2,699

E produs premium.

Surface Pro 4:
128GB / Intel Core m3 - 4GB RAM = $899
128GB / Intel Core i5 - 4GB RAM = $999
256GB / Intel Core i5 - 8GB RAM = $1299
256GB / Intel Core i5 - 16GB RAM = $1499
Variantă custom cu i7, 256GB - 8GB RAM = $1599.
Varianta custom de top: i7, 1TB, 16GB RAM = $2699

Rezoluție 3000x2000 pentru 13.5" :open_mouth:

Nu am apucat să mă uit în direct dar, cum anticipam, Apple rămîne tot mai mult în urmă la capitolul hardware și „produse”. Acel ecran detașabil îl așteptam de mult, mi-aș dori mult un notebook cu 2 ecrane, sînt așa utile la drum, te oprești undeva ori ești la o conferință și, seara, lucrezi ceva serios, ai nevoie de 2 ecrane.
Frumoaser produse…

Frumoase și inovative: Hololens, Continuum, Surface Book cu ecran detașabil. Între timp, Apple vine cu Watch și Macbook de 12" cu un singur port.

Chestia cu ecranul ăla detașabil mi se pare excelentă, poate merge cu două ecrane, nu văd de ce nu. Da, tare.
Noul MB nu ar fi foarte deranjant că are un singur port, dacă încărcătorul ar fi fost și hub-adaptor pt alte porturi. Mi se pare de-a dreptul stupid, idiot de-a binelea, să iei o jucărie mică, ușoară, compactă și să mai iei alte 2-3 adaptoare și hub-uri. Păi ce rost mai are să fie mic și ușor? Păi alea 3 adaptoare îl fac deja greu și inconfortabil.

Acum competiția e clară:

  • iPad Air <> Surface
  • iPad Pro <> Surface Pro (aș adăuga aici: :joy: )
  • Macbook orice tip <> Surface Pro Book

La tablete e clar, eu aș alege un Surface.

  • Watch <> Microsoft Band
  • TV <> XBox One (?)

Surface Pro Book: Microsoft also claims 12 hours of battery life in laptop mode and three in tablet mode (sursa)

Deci are două baterii, una mare sub tastatură, alta mică sub ecran.

Ceva îmi spune că nu o să vedem Microsoft Bands din aur la mâinile rapperilor. :smile:

Genială mișcarea să pună CPU, baterie și RAM în ecran, mai multă baterie și doar GPU în base. Mă mir că sunt primii care s-au gândit la chestia asta. Lasă mai mult loc pentru baterie, ceea ce e excelent.

Mi se pare interesant că MS nu coboară prețurile, le lasă la nivelul unor jucării scumpe, similare cu produsele Apple sau chiar mai sus.
Cred că va trebui să pipăi un pic W 10, în ritmul ăsta Apple va fi surclasat anul viitor. Cel mai bun lucru ar fi dacă aș putea instala OS X pe jucăriile astea de la MS, nu e exclus să lucreze la așa ceva.