Smart TV - ce știe să facă?

Da, se pare că e clar: TV, nu smart TV. Singurul detaliu enervant, în faza asta, este că TV-ul meu are doar o singură mufă HDMI, să-i ia naiba de coreeni, nu puteau pune 2-3?

Bun, am un TV 3. Prima impresie este destul de oarecare, setările se fac, după cum văd, doar din telecomanda aia, a trebuit răbdare să tot bag parole. Mă așteptam ca Apple să aibă o metodă mai elengată decît asta sau are și nu știu eu? Mă așteptam să faci o setare rapidă și restul să se facă din calculator, nu din telecomanda TV.
Atlfel, merge. Stau acuma pe ČT24, un echivalent ceh al France 24. Am dat mirror la al doilea monitor, eu ziceam că temeblizorul poate fi al treilea monitor, dar se pare că eram prea optimist.
Dacă închid capacul notebook-ului, se oprește și temeblizoru, presupun că dacă e cu alimentatorul conectat nu s-ar întîmpla asta.
Una peste alta, merită banul. Am zis inițial să iau un s.h., după ce m-a enervat unul care cerea 350 lei cînd nou-nouț e 366, altul care cerea 250, ieșit din garanție și zicea să mă grăbesc, că stă lumea la coadă, azi am trecut pe la iStyle și am luat unul nou nouț, 2 nai garanție.
P.S. Pe ČT 24 dau acuma serialul lor de DNA: a fost arestat un avocat și un judecător care l-au făcut scăpat pe unu. Am impresia că televiziunile astea din țările foste comuniste au același director.

P.S. Scuze Apple, am greșit, păcătosul de mine: tembelizorul poate fi folosit ca AL TREILEA monitor, pe lîngă cel al notebook-ului și cel conectat! Ei, da, este OK. Cu ocazia asta am aflat că LG-ul meu are, totuși, două mufe HDMI, nici nu știam! Credeam că are doar una.

Eu i-am conectat o tastatură Apple wireless :slight_smile:

Ei, am și eu una, dar era pupată cu macul… cred că tot atît dura. Deci critica mea este aceeași: mă așteptam ca Apple să găsească ceva mai elegant. Dar, una peste alta, merge frumos. Cel mai simpatic lucru este că am aflat că LG-ul meu are, totuși, două mufe HDMI!

Dacă tot am ajuns la iStyle, am vrut să butonez și eu un iPad Pro, aflați că nu aveau nici unul!

S-au vândut amândouă! :stuck_out_tongue:

1 Like

Unul e la mine. Cine-l are pe celălalt? :laughing:

Aplicația Remote pentru iPhone (făcută de Apple) înlocuiește cu succes telecomanda de la Apple TV. Desigur, oferă și acces la tastatura iPhone-ului în situațiile în care trebuie să scrii ceva.

L-a testat fi-mea și e mulțumită. Eu nu o pot folosi, am 3 GS!
Eu am luat jucăria asta pt a putea urmări în fotoliu pe un ecran mare emisiuni TV de pe net, mai ales programale cehești, slovace, poloneze, portugheze… Este super, sunt foarte mulțumit. E mult mai comod să stai în fotoliu și să ai un ecran mare în față decît pe scaun la calculator.

Băi băieți, văd că vă pricepeți: am un monitor mai vechi Philips, 27 inci, cu intrare VGA și DVI, dacă îi iau un adaptor HDMI la DVI, ca ăsta, de ex., credeți că va merge?

La Apple TV? Teoretic da. Practic s-ar putea să facă figuri în cazul vizionării de conținut video care necesită monitoare compatibile cu protecția HDCP, dar asta cred că se aplică numai filmelor din iTunes Store. Eu de exemplu nu pot să văd astfel de filme pe Cinema Display-ul vechi conectat la MacBook Pro.

Dar în rest nu văd de ce n-ar merge.

Aha… interesant. Aș avea 1-2 monitoare candidate la așa ceva. Nu știu dacă le voi folosi pe secvența asta, dar ar fi un scenariu. Voi face un test. Nu știu dacă aș putea împrumuta de undeva un asemenea cablu, dar 30–40 de lei nu ar fi un capăt de lume.
Mulțam.

Fi-mi nu-i apare iconița AirPlay sus în dreapta pe Apple bar, de ce? Am dat sharing la jucărie, tot degeaba. Sau așa trebuie? Nu-mi dau seama, setările inițiale le-am făcut cu contul meu.

E bifat aici?

Mă uit acuma… Da, e bifat, dar nu apare AirPlay Display. Suspectez că are legătură cu iconița Avast, deoarece licăre periodic și pare a ascunde airPlay. Totuși, nu pricep de ce nu apare în sys prefs… Mai sap.

Am descoperit un bug necritic, dar foarte enervant al comportamentului lui Safari când muți un program pe ecranul TV și dai full screen, cum fac uzual. Dacă apeși un link, se deschide un tab tot acolo, pe ecranul TV, dar invizibil, evicent, de vreme ce am dat full screen din Safari.
Comportamentul persistă dacă faci fereastră nouă, linkul nu se deschide în noua fereastră. E ceva ce nu știu eu? Vreo setare undeva?
Altfel, sînt pe deplin mulțumit de TV, mulțumesc celor care m-au dirijat spre el și nu spre un smart TV.