Sfat achizitionare Macbook

Salut. In urmatoarele doua saptamani as dori sa achizitionez un macbook, dar problema este ca inca nu sunt sigur de model, motiv pentru care as dori cateva pareri. Am utilizat timp de o luna si ceva la o firma un macbook pro 2011 i5/8gb/SSD si am ramas surprins de rapiditate si eficienta.
Ma gandeam la un macbook air 13’ i5, 128 SSD, mai ales ca acum vine si cu 8gb. Cumparat nou, acesta vine la 4300 lei (care este si bugetul maxim).
Laptopul il voi folosi pentru a programa in java/C#/C++/PHP/SQL (nu neaparat toate, dar vreau sa stiu daca merg si pe mac). Nu il voi folosi pe partea de front-end, adica fara editare photo/video. Consider ca 128 gb imi sunt suficienti, mai ales ca nu joc jocuri, iar in timpul liber prefer sa ma uit la un film (si aici vreau sa intreb cum se poate conecta la un port HDMI).
Imi doresc un laptop foarte practic, eficient, usor de transportat, cu baterie multa si cu care sa ma pot conecta rapid la iphone(cu windows mereu este o teroare cand vine vorba de facut sharing de date).
Vreau sa cumpar un device cu care sa fiu sigur ca in urmatorii 4 ani nu voi mai avea griji legate de performanta. Acum intrebarea e: merita sa mi-l cumpar nou? merita sa ma risc pentru a cumpara unul s.h.? nu prea am incredere sa imi achizitionez unul din alta tara sau unul fara acte de provenienta. Care este solutia optima pt bugetul dat? (acolo e trecut bugetul maxim, ideal ar fi un pret cat mai mic)

Programarea merge bine pe Mac, cam orice limbaj, dar în special cele web.

Privitor la a-ți ține „în următorii 4 ani“, e greu de zis, dar știi cum e, ar fi bine să-ți iei maximul pe care-l poți duce. Plus că la Air nu se mai poate face upgrade, iar acei 8GB RAM și 128 GB SSD e posibil să descoperi că nu e de ajuns.

Conectare HDMI se face cu un adaptor la Thunderbolt 2 (care e același conector cu Mini DisplayPort).

Acum să-mi fie iertată reclama nerușinată, dar eu vînd un MacBook Pro Mid 2012, 13", non-Retina, la 3000 lei. Avantajele pe care cred că le are față de un Air sînt:

  • al meu are 480 GB SSD și 16 GB RAM;
  • poate cel mai important: e ultimul model în care se poate umbla! RAM-ul, SSD-ul și chiar bateria pot fi înlocuite de utilizator, acasă, cu șurubelniță și fără „rocket science“.

Procesorul din al meu este Ivy Bridge, dar pentru programare front end eu cred că duce extraordinar de bine. Un dezavantaj la al meu ar fi că, chiar și cu baterie nouă, mai mult de 6 ore nu ține, în vreme ce Air-ul ar trebui să depășească asta, chiar și cînd e solicitat.

Ca să nu poluez aici, scrie-mi un mesaj, dacă te tentează, și-ți dau mai multe detalii cu plăcere.

Ar mai trebui remarcat faptul că, atunci cînd vorbești despre „sharing de date“ din iPhone, ar fi bine să detaliezi, să exemplifici. Pe Mac iPhone-ul nu apare ca un stick, deci nu e cu drag & drop, decît în iTunes și în niște aplicații. Restul, fie via iCloud, fie alt cloud, fie, în cazul cîtorva poze, de exemplu, AirDrop.

Maine e oferta la deschiderea istyle baneasa. Un Air 13" va fi 4000 lei. Pe la ora 11:30. Acum cine stie cate au pe stoc.
Dar sunt oferte bune si pe olx: https://www.olx.ro/i2/oferta/macbook-air-13-early-2015-ID7TKcd.html . Am vrut sa.l cumpar eu, dar tipul e plecat din Bucuresti pana vinerea viitoare, si eu aveam nevoie azi de el, asa ca am cumparat de la altcineva.

Un Air este o sculă esențialmente pt doamne și d-re, după părerea mea, la fel noul MacBook, frumos, subțire, feminin. Părerea mea este să iei un pro, inclusiv un pro s.h. cum are și Adrian. Mie unul mi s-ar părea f. puțin să am doar 120 GB pt sistem și pt stocare, sînt obișnuit să port mereu cu mine 250 GB pt sistem + 2 TB pt restul.
Dacă vrei totuși un Air nou, profită de oferta de mâine, de ex.

Nu cred ca un laptop 2012 ar mai rezista inca 4 ani, chit ca e macbook pro. Nu inteleg ce vrei sa spui prin faptul ca macbook air nu se mai poate upgrada. Adica voi putea folosi cel mult macOS Sierra? Spre exemplu, pe un macbook pro mid 2014 8gb/i5 se va putea upgrada “mai mult” decat un macbook air early 2015 8gb/i5?

La hardware mă refer. Are totul lipit pe placa de bază, nu se mai poate umbla în el, iar la unele chestii (majoritatea), nici specialiștii din service-ul Apple nu pot umbla și va trebui înlocuit cu totul.

La macOS, fii liniștit, duce 6-8 ani, dacă nu mă înșel. Ultimul care suportă Sierra e de prin 2010, parcă.


Ai dreptate, e probabil ca un MBP 2012 să nu te mai ducă 4 ani. Dar, dacă nu ai mai folosit un Mac zi de zi pînă acum, ar putea fi o alegere precaută. La un preț mic, îți faci „inițierea“ și dacă te simți bine pe el, în 2-3 ani iei ceva (mult) mai bun. Nu insist pe idee, să nu se interpreteze că e marketing. Dar sînt păreri sincere.

E vorba de upgrade hard, noile generații de mac-uri, nMBP și cele mici, compacte, vin „as is”, totul e lipit pe placă.
Uzual, un mac va rula bine și f. bine 5-7 ani de la producere. Ca atare, este f. probabil că un mac produs în 2011 va mai suporta cel puțin un upgrade sistem, poate două, nu se știe niciodată.

Dupa ce am testat pana acum, 8 gb ram sunt suficienti. de asemenea, un SSD 128 gb imi este de ajuns. In cel mai rau caz, imi voi lua un hard extern. (nu ma deranjeaza ideea ca nu pot face upgrade) Un ecran retina suna foarte bine, dar cum am zis, editare photo/video nu stiu si nici nu am inclinatie spre asa ceva, deci, nu intra in “strictul necesar”. Voi tine cont si de posibilitatea de a-mi lua un MBP, dar ceva mai nou, daca am noroc sa fie si “tinut in garaj”, dar totusi, oferta de la iStyle tine doar maine?

La asta nu cred că-ți va răspunde nimeni, nici cei de acolo. În plus, e foarte probabil să fie bătaie pe ele, precomandate etc. Din fericire, Air-ul fiind cam „pe făraș“ de la Apple, o să-l tot vezi la reducere, în diverse forme și magazine. Dacă nu te grăbești și nu vrei/nu poți să-ți iei mîine, mai documentează-te și mai așteaptă. Sigur va mai apărea ceva bun.


Dacă iei în considerare MBP și vrei după 2012, va veni cu Retina. Nu e un lucru rău, dimpotrivă. Doar ziceam, în caz că nu știai.

Am inteles. Multumesc de raspunsuri. Am aproape 3 saptamani la dispozitie, deci sper sa gasesc ce e mai bun. Numai bine

Seria asta de MBA cu discuri de 120 GB e cu discount de cîteva săptămîni, erau 4300, mîine 4000 sau cum o fi. Lumea evită acum scule cu SSD-uri sub 250 GB. Nici eu nu mi-aș lua. Greu de spus, oricum vor să le vîndă. Vezi și ce oferte au emag, evomag, stradait, extreme digital 220V etc., vînd și ei mac-uri acum, au și ei discount.
Un disc extern trebuie să ai oricum pt backup, nu? Eu fac backup pe alte 2 discuri, tu nu ai nici unul?!

Mi se irita urechile cand aud ca Air pe pt d.soare. Fiecare Mac e destinat unor anumite taskuri. Eu am umblat pe Pro si Air, si as alege mereu Air. Dar asta e doar parerea mea. Si James Bond avea un P9 Compact, nu un Desert Eagle, si totul mergea brici (glumesc, bineinteles).
Air sau Pro? Depinde de ce faci pe el. Nu ca e pentru domni, d.soare, politisti, babuini sau ET.
Cat despre 121Gb, la ce fac eu, mie imi sunt suficienti.
Deci…conteaza de ceea ce faci, iar faza cu “mai bine sa fie” e o chestie prea veche, romaneasca.

Nu am nevoie de atat de mult spatiu. Fac back up pe un stick de 16 gb. Aveam de gand ca urmatorul meu laptop sa fie marca Apple. Si cum mi s-a furat laptopul de curand, acum a venit momentul. De aceea sunt si in lipsa de informatii. Dar acum am inteles cum sta treaba si ma voi abona la toate site-urile pt a prinde cel mai bun pret :grimacing:

Într-un fel, îți dau dreptate, dar zi sincer: ți s-a întîmplat vreodată să-ți schimbi necesitățile IT după cîțiva ani? Cred că se întîmplă tuturor, iar cînd îți iei ceva, cum spune Ștefan, pentru 4+ ani, poate nu strică un „spațiu de manevră“, fie că vorbim de stocare, fie că e despre memorie sau procesor.

Sigur, dacă acum te mulțumești cu 8 GB RAM și 128 GB SSD, nu-ți iei 32 GB RAM și 1 TB SSD „să fie“. Dar, cum ziceam, ceva “buffer” poate nu strică. Eu pot da exemple concrete de situații în care, după cîteva luni sau ani, fie mi s-au schimbat necesitățile, fie m-am documentat mai bine și mi-am schimbat preferințele, la care laptopul, dispozitivul pe care îl folosesc zilnic, peste 12 ore pe zi, trebuia să răspundă. Sigur, poți merge pe strictul necesar, iar cînd apar schimbări serioase, iei altul și tot așa. Dar nu cred că ai de ce să respingi categoric alegerea unei configurații cu ceva „spațiu de manevră“ modic. Cel puțin nu în general.

Așa-s eu mai prost, mai de la țară, nu mă pricep…

Nu am zis ca unul e mai destept sau mai putin destept, deci…te rog.
Adrian, stiu si inteleg ce zici, dar eu pe Air.ul 2010 am avut 256 GB, restul fiind de 121 GB. Nu m.a deranjat aproape deloc asta in ceea ce faceam eu pe laptop (da, in loc sa tin filmele la seed 1-2 luni, le stergeam dupa 2-3 saptamani).
Pe langa faza cu “ai sau nu nevoie” trebuie luat in calcul si bugetul. La SH nu chiar atat de mult, dar la ceva nou conteaza.

Acum vin cu alta intrebare, daca imi permiteti. Cum se verifica cum trebuie un macbook? Cum verific ca lumea un serial number? Presupun ca am nevoie de acte de provenienta. Ce trebuie sa stiu?

„Ochiometric” e greu de spus. Să meargă toate tastele, să nu aibă pixeli morți, starea bateriei (Coconut Battery, gratuită); o baterie la peste 90 % încărcare față de fabrică este încă f. bună, încă bună dacă este între 80 și 90, rezonabilă la 70–80 etc… Nr. serial este afișat sub merișorul din stînga sus, apare About this mac. Înțeleg că vrei un s.h. În esență, nu e neapărată nevoie de acte de proveniență, garanția se poate identifica și pe baza nr. de serie. Actele sînt relevante doar dacă ar fi încă în garanție, altfel…
Orice aparat însă poate avea hibe ascunse, nedepistabile imediat. De ex., placa grafică poate da semne de oboseală după cîteva ore de funcționare.

Ce-a zis colegul + https://checkcoverage.apple.com, pentru verificarea numărului de serie și a unor date de bază (garanție, dacă e cazul, data exactă a activării etc). Numărul de serie se ia din Măr > About this Mac sau pe spatele dispozitivului.

Dupa parerea voastra, merita sa cumperi un laptop din Suedia/Anglia/Italia?
MacBook air 13" i5 8gb 2015
https://www.olx.ro/oferta/macbook-air-13-i5-8gb-2015-ID7Tmet.html
Ce parere aveti?