Renunță Apple la procesoarele Intel?

macOS HS este deja compatibil cu ARM. Dar tot nu vad care e legatura cu MS. Numai pentru ca s-ar putea instala și Windows pe viitoarele (ipotetice) calculatoare Apple cu ARM? Bănuiesc că și MS are probleme cu aplicațiile pe ARM…

Păi una dintre vorbe se referea la întrebarea „dacă Apple va scoate mac-uri cu proc-uri A, se va putea instala W pe ele?” Răspunsul este deja pozitiv la timpul prezent.
Sigur cu sunt probleme, de aia sunt specialiști, să le rezolve. Sau să nu le rezolve.

Pai nu. Intrebarea era daca va trece Apple la proc A. Daca va rula sau nu MS pe ele, cui îi pasă :grinning:

„Daca va rula sau nu MS pe ele, cui îi pasă” Nu cred că e chiar așa, cred că le pasă multora. ERa una dintre primele întrebări pe 2 aprilie, dacă MS Win va rula pe un mac cu proc-uri A. Se pare că deja rulează, și cred că și macOS rulează de ceva timp.
P.S. Dacă din toamna trecută MS a pus W pe jucării cu proc-uri ARM, este evident că nu a făcut-o doar să se joace. În cel mai simplu caz, face teste deși, dacă a ajuns la faza publică, înseamnă că asta va face și în viitor, va întreține o versiune W pt proc-uri ARM. Dacă și MS și Apple lucrează la asta, nu cred că o fac fiindcă se plictisesc în weekend.

Răspunsul lui Tim Cook, nu este în favoarea aducerii MacOS pe iPad. Motivul invocat mi se pare pueril:

Poate că are dreptate, poate că se bazează pe ceva feedback… În orice caz, Apple pică pe zona notebooks și cred că a picat masiv și pe zona pro.
Poate Cook nu știe să se exprime coerent, mai degrabă asta cred că se întâmplă. Eu sunt convins că iOS este un minunat OS pt ecrane mici, sub 6 inci, hai 7. Mai sus de asta este prost, iar pe un iPad de 13 este oribil. Cook este rutinier, dar posibil că știe ce vrea.

Cred că trecerea/non-trecerea la proc-uri A pe mac-uri este o problemă, iar merging/non-merging macOS and iOS este alta. Nici eu nu cred că trebuie unificate, eu cred că iOS trebuie dezvoltat pt ecrane mici, pt iPhone, iar iPad-urile să aibă, dacă nu macOS, atunci un iOS adecvat. Sigur, mi se pare nerealist să cred că Apple va dezvolta 3 sisteme de operare, eu am senzația că Cook & co. nu prea știe cum să iasă din impasul pe care și l-au creat singuri.

O stupizenie mi se pare și tastatura de ipad, fără touchpad. Păi dacă așezi tableta ca un laptop, atunci trebuie să o poți folosi ca un laptop unde navigarea pe ecran și clicul reprezintă cel puțin 90% din activități. La ce folos că am tastatură dacă trebuie tot timpul să întind mâna?! În prima fază la tablete ar trebui adăugat suportul touchpad și modificată interfața. Probabil s-ar naște un hibrid laptop-tabletă care poate fi cât-de-cât productiv (cu aplicațiile care există pe ios, evident).
LE. Când au apărut, am vrut să cumpăr o tastatură pt ipad (Apple sau non apple), dar am renunțat tocmai din cauză că nu avea touchpad. Mi s-a părut inutilă.

Tastatura aia e pentru bloggerii de cafenea. :slight_smile:

Ce e mai ușor, să adaugi suport pentru maus/trackpad în iOS, sau suport pentru touch în macOS?

Suportul pentru maus/trackpad în iOS este software deci poate fi facut oricând, dacă se vrea. Și ar fi un plus de ergonomie / productivitate.
Te referi la ecrane touch la laptop-uri? Eu unul nu o vad necesara la laptop.

Eu unul văd necesitatea/oportunitatea ca o chestiune per user, faptul că tu nu vezi utilitatea nu înseamnă că nimeni nu o vede și că nimeni nu ar avea nevoie de ea. Apple a făcut un OS adaptabil tuturor nevoilor, de la novicele care scrie un text la programatorul pretențios, de la cel care face desene pt școală până la graficianul de profesie.
Faptul că după dispariția lui Steve, echipa Apple se află în derută mi se pare oarecum firesc. Totuși, au trecut opt ani de atunci, ar trebui cumva să aibă o direcție mai clară. Eu unul constat că produsele de cel mai mare succes ale lui Apple sunt, în afară de iPhone și de iPad, MacBook Air, Mini și iMac, TOATE apărute înainte de 2010 sau chiar atunci (iPad). Cam tot ce a scos nou echipa lui Cook a fost rutinier ori fiasco, vezi Mac Pro. Nu mai vorbesc de micile șmecherii cu „pro” în coadă numai ca să fenteze la gioale.

Este la fel de ușor, trebuie doar să vrei. Nu mi-e clar de ce se încăpățânează, cred că așa, să fie, să creadă lumea că fac ceva special.

Eu știu că iOS nu are deloc suport pentru cursor (în sensul că nu există în sistem, nu că “există dar e dezactivat” cum cred unii). Asta nu înseamnă că n-ar putea fi adăugat, dar n-are niciun rost. Ori mergi mai departe cu două sisteme de operare diferite și complementare, ori le unești într-unul singur. Apple pare a merge pe prima variantă.

Da, e clar că ăsta a fost proiectul: 2 sisteme de operare. E logic. Doar că asta se întâmpla pe vremea când iOS era gândit pt aparate cu ecran de 3.5-4 inci. Păi e clar că nu puteai avea macOS pe un asemenea ecran. Cu timpul, ecranul s-a tot mărit până la imensul (pt iOS) iPad Pro de 13 inci. iOS este un minunat OS pt ecrane mici ori relativ mici, în clipa când îl pui pe ecrane mai mari de 7 inci nu mai merge, mai ales când pui în coada acestor aparate „pro”. Păi ce ai putea face pro „pe bune” cu iOS? Relativ puține lucruri…
P.S. Eu cred că intensele zvonuri din ultime 3 săptămâni au fost lansate de Apple pt a avea feedback din discuțiile de pe diverse forum-uri. Nu sunt angajante, așa zic unii, așa zic alții… Apple nu a anunțat, deocamdată, nimic oficial. Și declarația lui Cook este ambiguă („I do not think this is what our users want…”), ar putea fi exact pe dos peste 1-2 luni, ceva gen „after some consideration, we think that…”

Poate tot în același context…

Tu chiar crezi ce scriu agramații ăia? Pare scris cu, pardon, fundul textul ăla.

1 Like

Repet: eu cred că am discutat aici și în altă parte două lucruri diferite:

  1. dacă Apple trece de la Intel la A-uri gradual până la a înlocui complet Intel.
  2. dacă unifică iOS cu macOS.
    La #2 e mai ușor de răspuns: nu cred și nici nu ar avea noimă, cum să pui macOS pe iPhone? ori pe un iPad cu ecran de 7 inci? Cu totul altfel se pune problema cu macOS pt iPad-uri de 9–13 inci, acolo da, are logică și putea/trebuia să facă de mult asta.
    La #1 e mai greu de răspuns, dar sunt convins că macOS rulează intern pe proc-uri A, după cum a rulat macOS pe intel înainte de 2006, că doar nimeni nu-și poate închipui că ar fi putut porta așa repede un OS de pe PPC pe Intel. De atlfel, și Intel a avut, la un moment, un Windows NT 3.5 (parcă) pt PPC-uri, după care l-au retras repede, dar a rulat un pic.
    De vreme ce Windows are deja versiune pt proc-uri ARM, nu văd de ce Apple ar ezita să facă macOS pt A-urile lor, mai ales că pe alea s-ar putea instala și W.

Cattus, știu ce-ai spus și înainte și am înțeles părerea ta. Da, modul de exprimare al celor de pe idevice lasă de dorit dar esența știrii este adevărată. Din pacate Intel nu e în stare să vină cu ceva nou pe piața de procesoare și poate ăsta este unul din motivele pentru care Apple se gândește să schimbe “ceva”. Restul sunt, într-adevăr, speculații.
Eu sunt pasionat în primul rând de hardware așa ca citesc tot ce apare nou și se testează. Intel se confruntă cu probleme arhitecturale și inclusiv analiști pietei sunt de acord că în viitorul imediat nu au ceva nou

Că Intel iese/nu iese cu ceva nou este o problemă strict tehnică, așa cum IBM nu a reușit să facă un G5 cu consum redus de energie. Că Intel face asta ca să-i facă feste lui Apple, cum rezultă din text, nu e plauzibil, deoarece nu doar Apple folosește procesoare Intel.
Poate că viitorul apropiat/previzibil aparține procesoarelor ARM/A, ca atare aici poate fi o temă de discuție.

Știrea de mai sus probabil a fost luată de aici:
https://www.tomshardware.com/news/intel-cpu-10nm-earnings-amd,36967.html
și a transfocat-o pe Apple. Eu nu am tras deloc concluzia că Intel o face intenționat împotriva Apple, doar că maru’ e la cunoștiință cu (ne)putința Intel și se freacă la ceafă să gasească soluții.