Registri sau resturi de programe in OS

Salut.Desi am de 1 an un imac,inca nu am invatat sa STERG DEFINITIV,orice urma de programe ce am instalat-dezinstalat.Cu siguranta undeva ramane ceva urme-key-registri.In windows foloseam comanda in cmd-regedit,dupa care ma duceam pe microsoft,run,etc, si stergeam orce urma ramasa.Aici de exemplu scanez cu avast si la un moment dat se blocheaza pur si simplu daca mai faca si alceva cu mauseul,gen sa ma uit pe net.Imac are 8gbram .Este un program sau o comanda sa vad tot ce si cum este in os.Merci

Majoritatea programelor se șterg pur și simplu aruncîndu-le la coș. Rămîn, e drept, unele fișiere neesențiale. Pt asta folosește aplicația gratuită AppCleaner, mai sînt și altele, unele comerciale, dar asta e cea mai bună. Asta presupune ca, la ștergere, să existe aplicația („executabilul”, deși termenul nu se folosește în OS X). aplicațiile care au un installer ar trebui să aibă și un uninstaller, dacă nu-l au, nu e bine. Unele probleme le rezolvă AppCleaner.
Nu șterge aplicațiile Apple folosind AppCleaner, setarea default nici nu permite așa ceva.