Recomandare Macbook

Salutare,

deoarece sunt nou pe acest forum sper sa postez in categoria corespunzatoare topicului si anume as dori de la voi o parere despre ce Macbook ar trebui sa imi achizitionez.
Deoarece in “familie” mai exista un MacBook Air de 11 inch de putin timp a venit vremea sa imi inlocuiesc vechiul surface pro2 cu un Mac dar inca nu sunt convins/hotarat care ar fi mai bun pentru mine. Cerintele mele de la un Mac sunt:

  1. sa pot juca destul de rar jocuri gen starcraf2 sau age of empires2 (nu sunt gamer dar uneori mai imi ocup timpul cu asemenea jocuri )
  2. sa pot edita filme/poze dar acest lucru il fac ocazional sau mai bine zis de cateva ori pe an
  3. sa aibe putere de procesare buna deoarece il voi folosi si la scriptin python unde imi cere ceva resurse
  4. movies/browsing/email

Dupa research pe net legat de comparatii / unboxig / performance ocilez intre “noul” Macbook si un MacBook pro dar la ambelear trebui sa fac un compromis pentru a ma incadra in buget si anume la Macbook imi place ca are 8 gigs/256 ssd/usor si portabil dar sunt retinut in ceea ce priveste procesorul Core M ca nu va face fata la ce imi trebuie mie si lipsa porturilor pe cand la MacBook Pro compromisul il fac dpdv al meu la capacitatea ssd-ului
Macbook Air pe care il butonez are 4 gigs dar la capitolul scripting lipsa a inca 4 gigs se face cunoscuta din pacate.

Multumesc si astept parerile voastre cu mare interes.

Dacă-ți permiți un MacBook Pro atunci nu mai sta pe gânduri, ia-l. Capacitatea SSD-ului nu mai e o problemă, îți mai iei un hard disc extern dacă e nevoie. Pe SSD ții numai sistemul și fișierele de care ai absolută nevoie zilnic. Eu am 2 x 1TB (WD My Passport Ultra), unul pentru Time Machine și altul pentru diverse fișiere. Sunt niște hard discuri portabile, micuțe, se alimentează din USB. Le pun în rucsac și le folosesc la nevoie, nu-mi trebuie un SSD gigantic.

Deci puterea de procesare și memoria contează cel mai mult. Ia-ți cel mai puternic computer pe care ți-l permiți.

Multumesc tudor pentru reply. Sa inteleg ca acel Core M este de evitat in ceea ce priveste performantele ?
Nu am avut ocazia sa pana acum sa lucrez pe un asemenea procesor dar din ce vad pe net multa lumea il “ridica in slavi” :slight_smile:

Indiferent dacă joci rar sau procesezi rar filme ori poze, un MacBook Pro, orice generație din ultimii ani, bate orice altă oipțiune. O problemă similară s-a mai discutat aici.
Ce model ține de buzunar, găsești jucării f. bune și s.h., important este să pui 8–16 gb RAM, după generație. Cu sume cuprinse între 1800 și 3000 de lei găsești mac-uri (f.) bune. Nou e și mai bine, evident, dar un MBP bate frumos spre 6 miuțe și peste.

Nu neapărat, dar este mai lent decât “i-urile”.

Dom’le, care-i bugetu’? Asta spune. Dacă oricât, ia cât mai performant și cu cât mai multă memorie. Dacă pe la 5000, MAcBook non-retina, dacă mai jos, caută un s.h. bun, piața e bogată în oferte.

Salut,

bugetul este intre 6000 - 6500 si as opta pt un MBP nou nu prea as merge pe variante sh ( nu prea imi inspira incredere sincer )

E ban de jucărie nouă, go for it, e destul.

OK, multumesc pentru opinii. Azi am fost intr-un apple shop dar nu am avut noroc…mbp cu 128 ssd a fost saptamana asta la promotie si nu mai aveau in stoc si va trebui sa mai astept cateva zile pana primesc pe stoc (culmea pe site-ul lor apare in stoc )…si am apucat sa butonez umpic MacBook Air de 13 cu 8 gigs care sincer la prima impresie nu mi sa parut mare diferenta decat la ecran intre el si mbp.
Unul din angajatii de acolo imi recomanda MacBook Air pentru ce imi trebuie mie daca nu tin neaparat sa am un ecran retina si ma bagat in ceata umpic adica dpdv al pretului este o mare difereta de 500 euro chiar si mai bine.
Sa fie asa de competitiv Air cu MBP ?

La prima vedere nu e mare diferență, e destul de mare la a doua și la treia vedere. Dacă nu ai neapărat nevoie de un rMBP, ia un MBP non-r, care oferă avantajul înlocuirii unității optice cu un HDD de mare capacitate. Dacă nu mai folosești ori folosești rar DVD-uri, este o opțiune. Recomand varianta low level, deoarece, dacă le configurezi la ei, ies sume incredibil de mari. De ex., dacă vrei un SSD de 256 GB, mai pui 2,000 de lei, ceea ce mi se pare un preț nesimițit, să zic așa. La ora actuală, un SSD de 256 sare de 500 de lei doar pt modelele considerate de super-top. Și sporul de 4 GB RAM, la 8, pt 550 lei, mi se pare un preț nesimțit.
P.S. Să nu ai impresia că te descurajez de la a lua un Aer, dacă ți se pare OK, ia-l.

Am mbp de 256., rulez pe el 2 sisteme de operare suplimentare (win pe bootcamap si pe Paralells), munca mea, ceva apps-URI, si încă am loc. Am luat un sd card pt MBP de 64 pe care îmi țin librăria de muzica, poze si munca de anii trecuți si am in continuare cca 150 gb liberi.
Pe boot câmp rulez din an in paști WORLD of tanks si merge chiar OK.
Spațiul nu e o problema. Căpitanul știe sa îți vadă tot si pe dispozitivele de stocare pe care le atașezi. Sd cardul de care vorbesc vine si in varianta de 128 gb si nici nu se vede ca il ai montat.

Pt a urca/coborî (mount/unmount) un disc extern/flash/card este f. utilă aplicația Semulov, gratuită. Cardurile astea sunt o soluție destul de bună, eu le folosesc doar la aparatul foto. În clipa cînd ai prea multe, le încurci. Am văzut un flăcău care avea o borsetă plină cu flash-uri USB, multe. L-am întrebat de ce nu-și ia un disc extern, puse cap la cap, flash-urile alea ocupau mai mult loc decît un disc extern. Cred că i s-a părut mai ieftin să tot dea cîțiva euro pas cu pas decît 100 euro dintr-o dată. Nu știu cum naiba ținea evidența, avea peste 20, cred.

Sd cardul de care spun are dimensiunea fix cât sa între si sa acopere portul cu pricina ( de ăla scurt de la Trascend). Nu l-am scos niciodată pana acum si funcționează doar ca spațiu de stocare suplimentar.

Da, mulți fac așa, este o opțiune, cam scumpă dacă ne raportăm la cost/GB. Dar fiecare are socotelile lui.

Theo, e diferenta mare intre Air si MBPR.
Am cumparat Air acum 2 ani pe principiul usor si bun de purtat toata ziua, dar cand a ajuns sa se restarteze de la supraincalzire - 10 taburi safari, photoshop, osirix, word, excel eventual un SPSS = overheating and shutdown, am decis sa il schimb (mai ales de cand Microsoft a facut varza Office-ul pt Mac). El saracu se straduia, SSD-ul il ajuta sa se miste foarte bine pt 4 Gb ram, dar eu ceream prea mult de la el.
Pt light useri este perfect, chiar foarte perfect, robust, bateria tine mult, silentios. O mica minune tehnica, in cei 2 ani nu mi-a facut o figura.
Daca vrei putere de calcul serioasa, nope, nu duce si nici ventilatia nu il ajuta.
L-am schimbat pe cel mai ieftin retina Early 2015 si diferenta este mare. Asta rontaie 1000 imagini in Osirix de 3 ori mai repede si nici nu se simte la temperatura procesorului (adica nu aud coolerul). Bine, la aceasta cantitate de imagini virtualizeaza tot pe SSD care…e de 3 ori mai rapid. Vezi insa de ce spatiu ai nevoie, upgrade-ul la SSD pe Retina 2015 este foarte costisitor, au schimbat interfata, acum este miniPCI.
Le-am cam avut pe toate, MBP de 13, 15, 17, MBA de 13…asta retina mi se pare o chestie super faina, mai subtire si mai usor decat MBP clasic, mai elegant, ecran superb.
Cattus, exista diferente intre SD card si HDD. Folosesc ambele solutii. Pt stocarea chestiilor folosite frecvent apelez la SD card, il tin mereu in cititorul laptopului fara a avea vreun port USB ocupat sau ceva atasat de laptop. Pt stocare long term si backup, HDD-uri externe, vreo 3 la numar.

Multumesc mult pentru detaliile oferite. 90% sunt decis sa merg pe MBP avand in vedere ca intradevar air-ul pe care il am uneori da semne de oboseala cand rulez un script mai complex in automation (asta in cazul in care mai am si alte aplicatii deschise)
Revenind la reprezentanta Apple cei de acolo mi-au sugerat daca nu ma grabesc prea tare sa astept luna iunie cand vor aparea modele noi dar nu au specificat din ce gama adica air/pro/macbook si cu siguranta va mai scadea pretul la MBP.
Asadar mai astept aprox o luna sa vedem ce va lansa Apple si din ce am cautat pe net sunt ceva rummors legat de macbook cu porturi usb si procesor mai bun dar sa vedem.

E cam previzibil ce se va intampla, design inspirat de noul Macbook, USB-C, noua generatie de procesoare Intel, poate DDR4, alt chipset grafic, poate amprenta pe touchpad, acelasi SSD miniPCI. Overall, 10-12% mai rapid decat 2015, asa cum a fost la fiecare schimbare de generatii de procesoare.
Daca nu este stringent upgrade-ul si poti astepta…
M-am gandit si eu la asta, dar intre a da in martie 4100 pe un laptop folosit 3 luni si inca in garantie si a mai astepta pana in august pt a plati 6500 pe noua generatie…am optat pentru prima varianta.