Programele antivirus pentru Mac

Analogia ta este bună dar nu este perfectă: ideea este să conduci preventiv sau să nu vrei sa te sinucizi, dar în cazul unui accident auto situațiile pot fi infinit mai complicate și nu depind întotdeauna de actiunile tale - spre deosebire de ceea ce faci pe calculator.

We agree to disagree…

Mihai, nu mai insista pe o temă unde (evident) nu ai dreptate. Mă opresc aici, deoarece nu are rost să-i inducem în eroare pe cei mai puțin experimentați. Tu pui în aceeași grămadă un user experimentat (ca tine) cu cei neexperimentați, care ÎNTR-ADEVĂR au nevoie și de AV și de backup. A recomanda unui utilizator obișnuit „nu pune AV, fă doar backup” este o absurditate pe care am încercat să o explic mai sus. Între timp, Tudor a pus punctul pe i. Cred că este suficient.

Va multumesc pentru sfaturi la fiecare!
Eu am fost obisnuit sa folosesc antivirusi pentru ca nu am avut intotdeauna bani ca sa-mi cumpar toate programele pe care le folosesc, in special cele de la Adobe pentru editare foto sau video. Ani la rand am avut programe cu crack, care ma expuneau frecvent la virusi. Ba mai mult, intr-o zi sotia mea vrand sa le puna copiilor desene dublate in romana, a instalat un virus de care n-am mai scapat cu nici un antivirus.
De cativa ani am instalat doar programe cu licenta cumparata sau pe abonament (Adobe), si am cumparat licente de antivirus pentru toate calculatoarele.
Is super atent cu tot ce instalez, mai ales de cand a fost explozia de ransomware pe PC-uri, pentru ca am sute de mii de fotografii si nu-mi permit sa mi le cripteze careva.
Nu umblu pe saituri dubioase, nici nu instalez softuri de pe altceva decat pagini oficiale, cu programe consacrate.
Dar tot ce ma interesa este daca ma expun la atacuri, virusi, malware, adware etc prin folosirea normala a mp-ului.
Va multumesc inca o data pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat!

Ți-am răspuns: pe mac, este suficient AVAST, este gratuit și discret, nu ia resurse etc.

Da, stiu! De asta am si multumit! Am dezinstalat BitDefender. Multumesc de raspuns.

Pentru a dezinstala programe pe mac, dacă aplicația nu are uninstallerul ei (unele, puține, au), folosește o aplicație gratuită și f. bună: AppCleaner. Dacă îi activezi funcția „smart delete” te întreabă dacă să radă și fișierele secundare.

A avut unninstaler. Sper ca a sters tot :smile:

Dacă a avut, atunci putem presupune că a ras tot. REcomandarea era în general, dacă vei dori să ștergi o aplicație care nu-ți place și care nu are uninstaller, adică majoritatea covârșitoare.