Probleme Iphone 5

Buna,sunt nou la voi pe forum, as dori putin ajutor si sa fiti rabdatori cu mine, e primul meu iphone, apreciez timpul vostru. Problemele sunt, la inceput se cam incalzea, acum mai putin, am observat ca majoritatea telefoanelor ce poarta aceasta marca au probleme cu incalzirea, alta problema este ca ieri mi-a aparut cand l-am deblocat o linie verticala pe tot ecranul, care a disparut dupa ce am intrat in meniu, dupa cateva secunde cat cautam prin meniu, poate sa fie o problema software, daca a disparut, sau e hardware ? Alta problema, eu toate sunetele le-am dezactivat de la aplicatii, dar astazi in whats app era sunet la fel si butonul home sau butonul de assistive touch, avea sunet, poate sa fie ceva de la soft ? Si daca se poate, cum fac sa folosesc assistive touch si pentru deblocarea telefonului/wake up, nu doar pentru lock/sleep, apreciez cine ma ajuta. Multumesc mult.
Si cum pot afla daca a fost umblat in el, starea lui, daca nu are probleme si daca e neverlocked.

  • Dacă dunga a dispărut și nu mai apare, atunci a fost doar o problemă software trecătoare.
  • Nu folosești butonul de Mute pentru a dezactiva sunetele?

Saru` mana, ca m-am speriat sa nu fie ceva harware, in jos e pe mute ? Si la restul mai poti sa ma ajuti ?

Assistive touch e pentru persoanele cu dizabilități, n-am folosit, dar găsești ceva informații aici.
Situl ăsta îți spune niște detalii despre telefon pe baza codului IMEI, inclusiv dacă e unlocked sau nu.