Probleme El Capitan cu Apple Wireless Keyboard

Da, Căpitanul… Este un mini 2011. Am însă deconectare a rețelei wl după trezirea din somn, mai mereu trebuie să o selectez manual. E un pic enervant, dar te adaptezi la toate.

Din pacate , toate incercarile mele de eliminare defect prin eliminare diverse programe, sau layout-uri, nu au dat rezultate. Aleator tastatura o ia razna. Din cate am mai citit zilele acestea, multi presupun ca si cauza trackpad extern. Ei propun sa il deconectezi (scaotere baterii, in cazul celor vechi sau oprire din butonul on/off la cele noi, ce au ca si sursa de alimentare acumulatori).
Acum l-am deconectat pe al meu (modelul vechi), si astept sa vad ce se poate intampla. :cry:
Va tin la curent.

Și eu am bănuit o chestiune legată de comunicarea BT.

Concluziile mele, conform testelor facute de mine.

Am facut urmatoarele lucruri inainte de a incepe testul acum 10 zile.

Ambele calculatoare (MacMini-ul si Mac Book Pro Retina), respectiv sistem A si Sistem B au avut urmatorul tratamente.

1.Sistem A (Acasa-MacMini), permanent cuplat, alimentat, (cind nu lucram intra in sleep, isi facea back-up ul pe Time Machine, functiona normal)
2.Sistem B (Acasa+Birou MBPR, functiona la birou normal, il luam in geanta, intra in sleep, a doua zi il foloseam din nou la birou)

  • Am resetat intregul pachet (hardware+software) al BlueTooth-ului.
  • Am resetat SMC+PRAM
  • Am instalat si rulat OnyX (ok software), pana in cele mai mici detalii.
  • Am dezinstalat (sters) layout ul “Romanian Programmers”, dupa 7 zile, l-am reinstalat (prin redescarcarea lui de pe site)- nu avea absolut nici o influenta

Sistem A (Acasa), are instalate tastatura wireless+ trackpad + Mouse magic. Tot timpul cat nu am mai lucrat la el, intra in sleep. Pana acum nu am avut nici o problema

Sistem B (Acasa+Birou), are conectate tastatura wireless+ Mouse magic. TrackPad-ul era deconectat (fara alimentare).

Ambele au functionat impecabil.

Astazi a fost testul pentru a recupla track-pad ul pe MBPr. A reaparut problema.

Concluzia mea:

Daca ai un sistem cu pachetul Apple Tastatura+Mouse+TrackPad, conectat BT, si in permanenta acestea stau cuplate-adica nu se deconecteaza de sistem, (chiar daca sistemul intra in sleep), nu ai probleme.
Probema apare la TrackPad, in momentul in care se reinitializeaza protocolul de comunicatie cu sistemul care a decuplat acest device (de exemplu erau la distanta), acesta-TrackPad-ul baga in “balarii” tastatura.

Aceasta este concluzia la care am ajuns eu. Daca in viitor mai regasesc ceva informatii va anunt. Adica multi pe forumuri au ajuns la o concluzie similara, dar eu nu am gasit inca, ca cineva sa fi facut totusi un test de identificare a problemei.

Sper ca v-am fost de folos.

PS. Poate dupa intalnirea de saptamana viitoare dintre Apple si dezvoltatori, Apple, ne anunta ca a rezolvat problema. :slight_smile:, desi ea este semnalata de toamna-iarna trecuta. :cry::cry:

Cu stima.