Probleme cu cei de le istyle

Nu e vorba de magazin, este vorba de lege, care se aplică tuturor. La biletele de avion este altceva, acolo ar trebui să se mai lucreze un pic. Orice produs se poate returna, conform legislației în vigoare, în termen de 15 sau 30 zile, nu mai țin minte exact, indiferent dacă e bun sau prost.

In legatura cu returnarea produselor, este cum spune Cristian. Asa este legea din Ro, cat si cea europeana.
Eu am patit-o de curand cu cei de la pcgarage. Am dat cateva telefoane si am aflat cum sta treaba (ba chiar am citit si rahatul ala de ordonanta).
Am ridicat personal un SSD din magzinul lor (nu comanda online si trimitere prin curier), am ajuns cu el acasa, l-am testat, nu m-a incantat, asa ca l-am dus inapoi.
Nu l-au primit pentru ca produsul era perfect functional si conform specificatiilor de pe site. In cazul asta, legea nu-i obliga sa-ti ia inapoi banii.
Chestia cu 30 zile drept retur si ca nu-i nevoie de-un motiv la returnare, o au doar magazinele care se respecta si isi respecta clientii.
De aceea prefer eMag, desi de cele mai multe ori sunt nitel mai scumpi decat altii. Nu mereu. Dar chiar si asa, prefer sa dau cu 5-50 lei mai mult, decat sa-mi iau o “teapa” ca cea de mai sus.

Nu știu dacă ai dreptate. Nu am făcut asta foarte recent, posibil să se fi schimbat legea, dar taman pcgarage mi-a primit înapoi produsul și mi-a dat banii înapoi. Posibil ca ăia de acolo să fie instruiți să descurajeze returnarea produselor și, deci, a banilor. Este drept că, pe pagina cu pricina, returnarea unui produs luat fizic de la magazinul lor are doar 48 ore de retur, pe când unul comandat prin poștă are 14 zile. Mă rog, nu-s jurist, mie mi l-au primit înapoi și au returnat banii.

Daca am dreptate? Pai, asta am patit.
Asta ce-ti spune (e de pe siteul lor):

Retur de produse

Puteti solicita returul de produse in urmatoarele cazuri:

  • Produsul livrat nu corespunde specificatiilor din site. Puteti solicita returnarea acestuia pentru inlocuire sau rambursarea integrala a contravalorii (in cazul in care produsul nu mai este disponibil).
  • Produs nefunctional in primele 48 ore (2 zile lucratoare) de la receptie. In cazul in care produsul achizitionat a fost livrat nefunctional sau prezinta vicii de fabricatie, acesta va fi inlocuit cu un produs functional, in urma notificarii scrise sau prin prezentarea la sediu in termen de 48 de ore de la primirea produsului
  • Produs in colet deteriorat. Pentru produsele ale caror colete prezinta deteriorari vizibile la primirea prin curier, va recomandam sa refuzati receptia lor. Pentru dovezi, coletul poate fi fotografiat si se poate intocmi un proces verbal impreuna cu reprezentantul firmei de curierat in care sa fie mentionata starea coletului din momentul livrarii. Riscul de pierdere sau de deteriorare a produselor va este transferat integral in momentul in care intrati in posesia fizica a produsului. Orice reclamatie ulterioara nu va fi luata in considerare. In cazul in care se utilizeaza un transportator insarcinat de catre consumator, riscul este transferat in momentul livrarii produselor catre transportator.
  • Produse livrate gresit . In cazul in care s-a livrat alt produs decat cel comandat.

Si cand am zis ca am dat niste telefoane, chiar un prieten avocat am sunat, si pe unul judecator. Ma surprinse neplacut ala cand mi-a spus ca nu-l primeste pentru ca produsul nu are nimic si ca specificatiile de pe site sunt conforme cu produsul.
Ca sa nu spun ca am citit si rahatul asta: http://www.anpc.gov.ro/anpcftp/legislatie/oug_34_140616.pdf

Da, sunt destul de largi limitele unui retur. De aceea, cel mai bine le comanzi să vină prin curier, le poți returna fără justificări.

Buna! Imi poti spune mai multe detalii de contact pentru cei de la apple? Am o problema asemanatoare.Am cumparat pe 23.11.2019 un telefon apple 11pro de la cei de la istyle la ora 12.M am uitat la el in magazin foarte sumar stiind ca este nou si nu poate avea probleme.Am ajuns cu el acasa si am observat o usoara ciobitura la sticla din jurul camerelor.Inobservabila,doar la o verificare mai atenta am reusit sa o gasesc.Am revenit dupa o ora in magazin si le am prezentat problema.Ei au spus ca poate fi cauzata de catre mine si nu imi pit schimba telefonul.Este absurd si sunt curioasa daca ei pot doveni ca acel defect este din fabrica.Nu am vrut sa mai iau telefonul acasa,ei asa mi au sugerat.Le am spus ca nu doresc acest lucru deoarece dupa pot fi acuzat ca eu am produs acel defect. Telefonul nici nu a fost deschis.Doar scos din cutie la magazin si o singura daca acasa unde s a observat defectul.Ce ma sfatuiti sa fac? Acum astept raspuns de la cei de la isyle…daca sustin ca este produs de catre mine ceea ce mi se pare absurd…Va rog sa ma ajutati! Acel defect nu afecta talefonul dar este absurd sa il accept asa dupa ce platesc 6500lei…

Uite aici detalii despre cum se poate contacta apple support: https://support.apple.com/ro-ro/HT201232#europe