Probleme cu cei de le istyle

iStyle nu prea are legătură cu Apple, au un contract de reprezentare. Nu cred că Apple se chinuie prea mult cu fostele țări comuniste, au piață prea mică în comparație cu babani precum China, Japonia ori Coreea de Sud. Dar să vedem ce spune ANPC, să ne ții la curent cu un rezumat, te rog.

iStyle loveste din nou.

Sunt utilizatorul unui Iphone 7 Plus 128GB Jet Black cu o vechime de vreo 3 luni, achizitionat de la iStyle. Dupa vreo 1.5-2 luni am observat o problema la el: gap intre ecran si carcasa pe laterala dreapta a telefonului. Cam cum zic astia aici: https://forums.macrumors.com/threads/iphone-7-gap-at-the-top-of-screen-does-it-affect-water-resistance.2002620/

La inceputul saptamanii curente l-am dus in service la iStyle, predandu-l catre magazinul din Baneasa. S-a intocmit documentatia aferenta care specifica ce nu e in regula cu el si ca nu prezinta zgarieturi / lovituri. Ieri primesc e-mail si SMS ca reparatia e gata si sa ma duc sa-l ridic din magazin.
Acolo, supriza! Nu numai ca problema nu e rezolvata (ba chiar parca pare mai rau, ca si cum display-ul ar fi presat in carcasa) ci acum telefonul prezinta cateva zgarieturi pe display / carcasa care in mod clar nu erau acolo la momentul predarii.
Dupa o discutie extrem de interesanta cu cel din magazin care incerca sa imi returneze telefonul (si care raspunde cu Nu Stiu la orice intrebare, inclusiv daca lui i se pare ca e remediata problema raportata) am refuzat ridicarea lui din service pe motiv ca nu este remediata problema + telefonul prezinta zgarieturi pe suprafata sa. Aceste au fost inscrise pe prima pagina a contractului de servicii cu data si semnatura pentru ca se pare ca nu exista alta modalitate (sau nu se stie daca exista, de parca eu ar trebui sa stiu procedurile lor interne). A urmat raspuns in engleza si romana la e-mail-ul primit de la service continant notificarea ca reparatia este gata in care le-am comunicat ca nu s-a remediat nimic + telefonul prezinta zgarieturi pe suprafata care nu erau prezente la momentul predarii.
Raspunsul primit astazi este ca ei au rulat toate testele functionale si telefonul este in parametrii, motiv pentru care l-au returnat (desi problema invocata pe hartia care insoteste telefonul era alta si nu avea vreo legatura cu functionalitatea telefonului). Cat despre zgarieturi, mi-au zis ca reprezinta urme normale de folosinta si mi-au solicitat poze care sa ateste ca dispozitivul nu prezenta aceste urme la momentul lasarii in grija iStyle Baneasa.
Cam pana unde poate merge bataia de joc pe banii (multi) platiti de client??

Le-am raspuns ca in conformitate cu documentul care insoteste telefonul, telefonul prezenta o anumita problema ce nu a fost remediata si NU prezenta nici un fel de zgarietura sau urme de lovituri pe suprafata sa.

Avand in vedere acestea, vreau sa ma indrept catre ANPC & Apple Customer Support pentru ca mi se pare efectiv scandalos ce se intampla. Stie cine cum sa-i contactez pe cei din urma? Telefonul este singura varianta?

ANPC are site și poți reclama direct acolo.

Multumesc, am intrat deja la ei si am facut ce documente sunt necesare, trebuie sa la scanez si voi face totul online.
Eram curios de modalitate de contact Customer Support Apple.

https://www.apple.com/contact/

@BogdanM te rog să spui ne scrii pașii urmați și cursul întâmplărilor. Eu sunt interesat despre cum este gestionată situația atât de către cei de la Apple, cât și de iStyle și ANPC.
Te susțin!

Update.

Telefonul este tot la iStyle.
M-am adresat catre Apple Support si discut de luni dupa-amiaza cu cineva de la Apple Distribution Europe.
Exista 2 subiecte de discutie

  1. Damage in service:
    Apple support a reusit sa intre in contact cu iStyle (dupa ce am ajutat-o cu date de contact) si cei de la iStyle normal ca isi sustin versiunea, nu au facut nimic, semne normale de uzura, clientul este de vina. A zis ca a ridicat problema catre superiori, sub garantia apple nu poate face nimic decat sa transmita feedback-ul meu mai departe. Nu poate fi constrans iStyle in nici un fel sa-si asume vina sau sa ia o masura sau alta si nici daca recunosteau nu aveau ce sa le faca.
  2. Gap-ul reclamat initial:
    A cerut catre istyle poze cu telefonul pentru a vedea problema reclamata. Acestia au trimis o sumedenie de poze insa doar intr-una se poate distinge ceva-ceva (fie sunt alte unghiuri ciudate, fie au pozat altceva gen cant, spate, fie sunt slab focalizate, fie nu e lumina, etc). Mi-a cerut sa ma uit pe ele si sa-i arat unde e problema. Am gasit o poza in care se vede ceva-ceva si am incercuit. Nu a fost edificator, a ramas sa ma duc in magazin si sa fac poze la telefon acolo, poze evident de o calitate mai buna. Le va trimite la centrul din Irlanda sa isi dea cei de acolo cu pararea. Daca confirma ca nu e in regula se va schimba telefonul sub garantie, daca nu, raman cu el asa + zgarieturile facute de service.

Nu am apelat inca la ANPC, am vrut sa vad ce rezolv cu Apple. Nici sa nu va ganditi sa lasati orice device la iStyle fara sa faceti poze din toate unghiurile posibile inainte. Asta in magazin la ei, si eventual sa se vada ca e in magazin la ei sa nu conteste apoi ca au fost facute inainte sa fie predat si stricat intre timp. Chiar si asa este posibil sa nu se repare defectele cosmetice aparute din neglijenta, iStyle nu se angajeaza la asa ceva prin contractul de servicii pe care il intocmesc la primirea telefonului. Cel mai bine, evitati complet.

Imi pare extrem de rau ca am sponsorizat iStyle cu ~20000 RON anul asta.

1 Like

Update nou.

Luni, 18.09, m-a sunat persoana de la Apple Support sa-mi spuna ca pe baza pozelor transmise Apple Support a luat decizia sa se inlocuiasca telefonul si ca a facut ea comanda de telefon care va trimis catre reseller-ul indicat de mine. Astazi am primit e-mail de la Service Istyle ca au primit telefonul de replacement si ca pot veni sa-l iau.
Zis si facut, astazi am mers si l-am luat. Nu a venit in cutie (pentru ca am deja una + accesorii care este la mine) insa a venit imbracat in folie, asa cum vine si in cutie.
Problem solved insa nu ar fi fost posibil fara interventia Apple Support, iStyle din pacate nu au facut nici un demers pentru a rezolva ceva.

1 Like

Păi și la ei e ca la noi: dacă nu faci scandal, nu fac nici ei gesturi generoase.

Salutare,

iStyleLovesteDinNou++;

Am luat un Macbook pro 13 de la dansii (iStyle Afi)Vineri 18 Ianuarie. Sambata (19 Ianuarie)am revenit cu el in Afi, fiindca tasta de Return se auzea cum pocneste cand era apasata si uneori(rar) nu inregistra inputul (de curand am probleme si cu Caps-ul si litera R). Gasiti aici un filmulet: https://www.youtube.com/watch?v=x6bMjQu3d3U

Intre timp am observat o problema cu backlight bleed-ul si color banding-ul asa cum se poate vedea si in poza. Pe scurt m-am intors Sambata iar angajatii magazinului, dupa ce au vorbit cu managerul G telefonic, au hotarat sa imi ignore problema spunandu mi ca lor li se pare produsul conform si ei nu sunt obligati sa mi-l schimbe (la o zi de la achizitionare :slight_smile: ).

Managerul nu a dorit sa fie contactat de mine (asa mi s-a transmis atunci) iar domnul de la iStyle din magazin mi-a promis ca imi trimite prin SMS mailul de contact pentru office Cotroceni, lucru ce nu s-a mai intamplat. Ieri, dupa inca 2 telefoane la magazin, mi s-a spus ca voi fi contactat in cateva minute. Evident, nu s-a mai intamplat nimic.

Desi se stie de problema asta cu tastatura butterfly, iStyle prefera sa vanda produse care pot avea defecte si apoi sa nu se mai uite in urma la clientii sai.

Va tin la curent cum decurg discutiile de escalare catre Apple si ANPC.

Nu e un comportament normal, doar dacă ar bănui că ai stricat-o tu (lovitură, lichid etc…)
Îl poți duce la orice magazin iStyle (eu am dus la iStyle Park Lake un mini luat la cel.ro, de ex.), a durat mult (venea Crăciunul peste câteva zile) dar, să zicem, au rezolvat.
Trebuie să repare tastatura (probabil stricată) ori să-ți dea altul.

Hello,

Dap; laptopul e nou dar evident ca se pot verifica indicatorii chimici daca s-au colorat de la umiditate. Ce m-a frapat de pe atunci (cand m-am dus in magazin ) si s-au cam crucit si astia de la Apple Support e ca nu l-au luat la ei sa il testeze. Am un incident ID; sa vedem ce se intampla in continuare si daca mi se va raspunde vreodata la mailuri. Pana una alta liniste totala :expressionless: Eu vreau sa mi-l inlocuiasca mai ales ca am inceput sa semnalez problema cu tastatura de a doua zi de la achizitie; in magazin mi s-a zis ca este un produs conform cu specificatiile si ca mi se pare mie ca ar fi o problema (si persoanei care era cu mine :slight_smile: ).

Dacă ai un ID înseamnă că a intrat pe circuit. Cel mai simplu test era să compari ori să compare ei cu alt notebook din showroom, e simplu

Hello,

Am testat si in magazinul lor din Afi si noua ( mie si unei alte persoane) ni se parea ca e o problema cu tastele( domnului CP din magazin nu :)) ). Am stat si ne am contrazis politicos, si a cerut scuze si astepta sa plecam :)).

Eu unul nu pot aprecia din cele ce spui care ar fi problema, important este sá fie rezolvată. Sigur, presupunând că nu ai stricat tastatura în cele 24 de ore.

Hello, dupa ce cei de la iStyle nu au mai raspuns la telefon si la mail m-am mai dus inca o data personal in magazin sa discut cu managerul. Overall happy ending… Au acceptat sa imi dea banii inapoi.

A, da? Nu altul nou în schimb? Sau așa ai vrut tu?

Eu i-am rugat sa mi-l schimbe. Oferta de returnare a banilor a venit din partea lor; presupun ca nu au mai vrut sa riste cu alt produs :). Anyway pana la urma am cumparat de la Emag unul care momentan nu are probleme.

A, mă rog… Cred că la iStyle, poate și la alții, se aplică regula generală că un produs se poate returna în termen de 30 zile de la achiziție, iar banii se returnează. Nu trebuie să ai motiv să faci asta, pur și simplu nu-ți place produsul și/sau nu corespunde așteptărilor. Cred că la emag e și un pic mai ieftin, nu?

Nope…la iStyle nu e deloc la fel la la Emag. Politica de retur in 30 de zile si-au autoreglementat-o (Emagu’, F64, etc).

Politica iStyle de retur pentru produsele achizitionate din magazin se aplica doar daca produsul nu este conform cu specifiicatiile (interpretare lasata la latitudinea angajatilor magazinului si/sau a managerului) si in maxim 48 de ore de la data de achizitie.

  • Cei care cumpara online sunt protejati de legea cumpararii de bunuri la distanta; aici se aplica ca, daca in 10 zile lucratoare nu mai doresti sa pastrezi bunul, il poti returna, fara motiv (exista exceptii pentru bilete de avion, etc).

  • Cei care cumpara din magazin depind de politica acelui magazin; legea nu ii obliga in vreun fel sa returneze banii sau sa schimbe produsul decat daca exista defecte grave.

Apple Support poate fi contactat doar pentru probleme de garantie. Din ce mi-au spus in conversatia de follow-up de pe mail ei nu au puterea sa impuna inlocuirea unui produs. Doar magazinul care il comercializeaza are posibilitatea de a face stornare/inlocuire.

In legatura cu pretul si emag-ul si istyle-ul au cam aceleasi scoruri; m-am orientat catre iStyle fiidca aveau Space Gray-ul, care imi placea mai mult, in stoc.