Probleme camera iPhone 5s

Am si eu o întrebare…de ce atunci când fac poze seara de pe iPhone 5s îmi arată poza mai neclara “(stearsa)”?..țin sa precizez ca nu mi-a picat pe jos deloc

Întrebarea a serioasă?

Cu cât lumina ambientală e mai slabă, cu atât pozele ies mai prost. Camera focalizează mai greu sau deloc, apar “purici” pe imagine, imagini mișcate sau încețoșate… E inevitabil, excluzând situația în care camera este chiar defectă, dar asta n-am de unde să știu.

Da…

Dacă fac pozele de la o distanța mai mică de 1 m îmi ies clare dar dacă creste distanta ies mai șterse.

Nu ne arați și nouă câteva exemple, să vedem despre ce este vorba?

Pe spate am si o folie normala nu din aia de sticla care din câte văd eu vine peste bliț si camera…sa fie asta devină ?

Mai spune, mai zi… eu am presupus că ne faci un test IQ, dar văd că macforumiștii nu m-au crezut.

1 Like

Nu știu de ce ma iei la mișto degeaba…eu încerc sa aflu ce problema are telefonul meu…nu mai fii nesimțit

1 Like

Măi, sincer nu cred, nu are cum. Folia e folie și e transparentă la radiație electromagnetică din spectrul vizibil, care ajunge la senzorul camerei. N-are cum să fie folia. Dar poți încerca și fără ea, măcar o dată, să te convingi. Dar eu zic că nu merită efortul, sigur nu e de la folia trasă peste cameră.

atunci ce sa fie?ce idee ai?

Pune și tu o poză aici pe forum să vedem cum arată, că altfel discutăm degeaba.