Probleme baterie

Salut, e normal ca bateria sa te tina 7h ajungand la 25%, la un mackbook air 2017 ? utilizat doar web si apel video? viata bateriei are 99.5 si 10 cicluri

Descarcă Coconut Battery șiu vezi ce spune la starea bateriei.

pai aia e starea bateriei,99.5 cu coconut battery :slight_smile:44643400_696186347434271_7016775942211108864_n

ai, așadar, o baterie nouă, folosește-o sănătos.

si e normal sa tina atat? desi in specificatii zice ca tine maxim 12 h? 10 h zic ca ar fi ok,da nu 7

Depinde la ce folosești calculatorul, durata între încărcari depinde de foarte multe detalii. Dacă te frământă ce anume consumă bateria, ai acolo Activity Monitor, vezi ce spune. Te asigur însă că bateria este OK.

cum adica durata intre incarcari? cum am zis in post e folosit doar pt web,il las pana la 5% si il bag la incarcat pana se face ledul verde si il scot, gresesc cumva?

Vad un uTorrent deschis acolo. Probabil si un Youtube.
Daca ai si luminozitatea display.ului setata la maximum, plus luminarea tastelor, sau folosirea altui browser in locul lui Safari, da, este posibil sa te tina 7 ore.
Bateria este noua; nu.ti face prea mari griji.

Cam asta am aflat eu acum ceva vreme de pe net si de la colegii de aici:

Keep it plugged in when you’re close to a power outlet.
Once in a while, use it under it’s own power and when it’s down to 75%, charge it back up to keep it in optimal condition.
Every couple of months, use it till it’s down to 20% and charge it back up…
Do not let it go all the way down to 0% - might do more harm than good to your Macbook and battery.

E recomandabil să descarci laptopul complet la 2-3 luni, pentru recalibrare.

  • am grijă să folosesc pe baterie minim 5% o dată la 1-2 zile;
  • la cîteva zile folosesc cîteva zeci de procente;
  • măcar o dată pe lună folosesc pînă spre 20%;
  • o dată la 2-3 luni folosesc pînă la 5% sau 0.
1 Like

Iulian ți-a răspuns. Bateria este perfectă, deci ceva consumă. Dacă este într-adevăr un torent ori YouTube you are there.