Problema stergere visual studio

Salut! Aseara am incercat sa instalez visual studio de pe site-ul microsoft dar am intampinat ceva errori si am renuntat. Am reusit sa sterg visual studio cat sa instalat dar am in minus 20gb pe hard ocupati . Deci ca sa intelegeti mai bine inainte de instalarea visual studio aveam 96gb free iar acum dupa ce am sters-o am doar 72gb. Nu stiu unde sa caut sau cu ce. Aplicatia am reusit sa o sterg cu appcleaner. Mersi si Craciun fericit.

Dacă aplicația nu are un installer al ei (unele au), folosește o aplicație f. utilă și gratuită numită AppCleaner care, la ștergere, duce la coș nu numai aplicația propriu-zisă, ci și toate fișerele asociate. Pe secvența ta, pașii vor fi: descarci AppCleaner (poți seta Smart Delete, e cel mai bine), apoi reinstalezi aplicația cu pricina, o ștergi (dacă ai activat smart delete, AppCleaner declanșează automat procesul de ștergere al tuturor fișierelor asociate), dai OK când AppDelete te întreabă de confirmare și gata.
Există mai multe aplicații de șters aplicații, dar AppCleaner mi se pare cea mai bună, în plus e și gratuită.

Mersi fain am rezolvat asa cum ai spus.

O intrebare cum activez acel smart delete ca eu nu il gasesc nicaieri?

21

Dacă vrei să mai economisești ceva GB pe disc, șterge și localizările inutile, de ex. pt chineză, japoneză, finlandeză, rusă etc. Una peste alta, pot ocupa 10 GB, poate chiar mai mult, depinde câte aplicații ai insalat. Eu folosesc Monolingual. Lasă doar limba ori limbile de care ai nevoie, evident English trebuie să rămână.

Ce versiune ai la appcleaner, 3.4?

Am rezolvat, mersi mult. Am sters cum ai zis tu cu smart delete dar tot asa e acum mai am doar 61gb free chiar daca am dezinstalat visual studio. Cand il instalez din nou visual studio toate sunt descarcate . Cred ca asta e problema .

Posibil. Oricum, în principiu, AppCleaner șterge toate fișierele asociate aplicației. Dar dacă restartezi calculatorul tot atât ai? La fiecare sesiune de lucru, se acumulează fișierele temporare/swap files care ocupă loc. De aceea, cam 10 % din capacitatea discului trebuie să fie liberă.

Da tot asa este chiar daca dau rr. Este ciudat oricum…

Dacă ai senzația că acel spațiu ocupat inutil provine de la aplicația cu pricina, poți investiga suplimentar. Există multe sugestii/variante, una ar fi asta, sau asta sau asta.