Problema Spotlight in Yosemite

De cand am trecut la Yosemite (si am facut asta cu o instalare pe curat), Spotlight nu imi gaseste anumite fisiere.
Am in calculator cateva zeci de mii de fisiere denumite dupa modelul ‘2014-10-23-ABCD-1234567890’. De fiecare data cand vreau sa caut un anume fisier, caut doar dupa ultimele cifre, adica ‘1234567890’, dar Spotlight nu gaseste nimic. Daca insa caut dupa toata denumirea, atunci gaseste fisierul respectiv. Problema este ca eu nu stiu data fisierului respectiv si de aceea caut doar ultimele cifre (coduri unice, fisiere de la serviciu). In Mavericks nu am avut problema asta, fisierele erau gasite instant. Dar in Yosemite nu le gaseste.
Am re-indexat Spotlight cu comanda sudo mdutil -E / dar tot nu merge. Ma ajutati cu o solutie?

Eu unul nu știu, dacă în Mavs are OK, atunci pare un bug, raportează-l.

La dvs merge? Creati un fisier jpg sau pdf cu denumirea 2014-11-04-ABC-121990056 (e doar un exemplu) salvati-l pe HD si incercati sa cautati doar 121990056 cu Spotlight.

P.S. Am trimis mail la Apple Feedback si am postat si pe Apple Support Communities.

Când dai căutarea cu Spotlight și apare fereastra cu rezultatele în mijlocul ecranului, alege opțiunea Show all in Finder. Am făcut și eu testul și doar așa mi-a apărut fișierul cu pricina.

Merge și atunci când dai căutarea într-o fereastră Finder (nu cu cmd-spațiu). Uneori durează câteva secunde să apară fișierul, dar a mers în final.

Mai poți încerca o chestie, am o bănuială că de la asta e bug-ul: în preferințele Spotlight dezactivează Conversion și Calculator (adică facilitățile care operează cu numere).

Nu merge nici cu optiunea Show all in Finder, nici din fereastra Finder. Si nici dupa dezactivarea Conversion si Calculator.

La mine merge doar daca adaug .pdf (sau doar .p)

La mine in continuare nu merge. Daca insa schimb denumirea fisierului in 2014_10_23_ABCD_1234567890, folosind underscore “_” in loc de minus “-”, atunci gaseste fara nicio problema fisierele. Deci Spotlight nu agreeaza minusul.
Mi-e imposibil sa redenumesc atatea fisiere, mai ales ca sunt legate de serviciu si trebuie sa aiba aceasta forma.

Am gasit o aplicatie in App Store care stie sa-mi gaseasca fisierele, indiferent de cum sunt denumite. S-ar mai putea lucra la design-ul interfetei, dar isi face treaba. EasyFind se numeste.

Tu căutai cu tot cu minus? Minusul este tocmai operatorul pentru excluderea unui termen din căutare. -1234 înseamnă „caută tot ce NU conține 1234”.

Nu, nu cautam cu minus. Doar dupa numarul de la final.

Deci nu merge nici daca pui dupa numar acel".pdf"?

Nu conteaza ce extensie are fisierul, nu-l gaseste si pace.

Ca sa fie clar… am dat cautare cu “121990056.pdf” si imi apare in spotlight. Zica ai facut la fel si nu apare sau ca la cautarea 121990056 nu apare nimic indiferent de tipul fisierului (jpeg, pdf).

Testul meu:

  • Făcut fișier pe Desktop cu numele 2014-11-05-alfabeta-98765.txt.
  • Apăs Cmd spațiu și caut 98765. Fișierul nu apare în fereastra cu rezultatele iar Spotlight crede că e vorba de matematică și îmi afișează 98765=98.765.
  • Merg în jos pănă ajung la „Show all in Finder”, apăs enter: se deschide o fereastră Finder în care văd fișierul cu pricina listat în categoria Documents.

(Am 10.10.1 beta)

Am făcut diverse teste cu un fișier numit 54897.rtf, pe care l-am dosit undeva în Documents. L-a găsit imediat, cu condiția să scriu
54897
nu
-54897 și nici
_54897

Asa imi merge si mie, dar mai e un click de dat :slight_smile: . Nu apare direct in casuta initiala a spotlight. Probabil e, asa cum zici, vorba de interpretare matematica.

Probabil , problema e legata de acele numere din fata numarului cautat legate de acesta cu -. Fisierul tau avea ceva numere in fata? (gen 2324-54897)

Cum am scris mai sus, fiserele mele sunt de forma 2014-10-23-ABCD-1234567890, iar Spotlight nu le gaseste decat daca le caut dupa denumirea integrala. Orice alta combinatie nu merge - am cautat fara succes dupa 1234567890, ABCD-1234567890, etc. Poate un update sa rezolve problema in viitor. Momentan ma descurc cu aplicatia EasyFind.

Ai dreptate, așa este. Mie mi se pare un bug.

Ciudat este ca pe MB-ul sotiei gasesc fisierele respective (fiind salvate in Dropbox), indiferent cum le caut. Dar pe iMac-ul meu tot nu merge.