Problema MBP mid 2012, nu recunoaste usb la Boot

Omule, dacă nu are instalat acel F.U. nu va merge, trebuie să faci acel F.U., trebuia făcut de acum 3-4 ani. Nu ți-l detectează AppStore? E cel mai ușor mod de a-l descărca, știe AppStore ce versiune ai nevoie. Eu ți-am făcut link la ce model am presupus că ai, dacă ai alt model, evident că trebuie alt F.U. Cred că toate modelele de MBP produse în 2012 au nevoie de un F.U., dar nu e identic pt toate.

@Cattus_Thraex Am scris in posturile anterioare ca am facut FU din App Store si tot nu merge.
Asa ca te rog sa citesti inainte sa acuzi.

Nu acuz, asta ai înțeles? Ți-am făcut o listă de alte probleme posibile, succes. Cu mine ai terminat.

Nu am vrut sa te supar, dar in post-ul tau m-ai luat aiurea. @Cattus_Thraex
Oricum, iti multumesc frumos pentru sfaturi.
Puteti inchide topicul, puteti face ce vreti … am impresia ca nu exista rezolvare.
Nu am facut decat sa creez nervi si neplacere …

Nu cred că ai creat nervi și nici să te retragi. Adevărul e că problema e ciudată. Ai încercat soluțiile tuturor care au intervenit și nu e gata. Pur și simplu cred că ne depășește.

Fă un stick nou sau dacă ai un hard extern, „rupe” o partiție din el și fă-o p-aia bootabilă. Există și programe specializate, nu știu cum ai făcut tu, ai versiunea cu Terminal, și DiskMakerX.

Poate ăsta al doilea dă voie și la DVD, nu știu, dacă tot zici că DVD-ul ți l-ar vedea. Sau cu card SD. Dacă s-ar rezolva problema asta și nu ai alte nemulțumiri, asta e, nu mai pui FU, nu te legi la cap dacă nu te doare, zic eu. :slight_smile:

Caută și ceva service Apple în Iași, trebuie să fie. Dacă te taxează mult, mai bine dă o fugă la București. :smiley:

O fi de la stick, încearcă cu altul.

Am incercat cu un card SD.
Daca il pun in cititorul de carduri, pur si simplu nu il formateaza (am incercat si cu acel slider de lock ridicat, ma refer la card).
La fel, daca il pun intr-un cititor pe USB, nu vrea sa il formateze neam.
Cel mai bine incerc cu un nou USB.
Voi reveni daca mai intampin probleme.
Mersi mult de ajutor :blush:

Vesti bune:
Cardul mi-l recunoaste la boot. :smile:
Multumesc tuturor de ajutor, apreciez maxim fiecare raspuns dat si in sepcial ii multumesc lui @Cattus_Thraex pentru rabdare.
Zi faina tuturor :sunny:

Cardul ăla e ca oricare disc extern, sigur că îl vede. Poți pune și sistemul pe el, la o adică, după cum poți pune și pe un disc extern USB. MacOS este foarte flexibil, instalarea decurge la fel, pur și simplu alegi discul de instalare și sistemul se pune unde dorești.
Singurul detaliu esențial este ca discul de sistem să fie formatat MacOS Extended Journaled și harta de partiționare GUID (nu Master Boot Record sau Apple). Acest lucru trebuie făcut manual dacă discul e nou, neformatat sau dacă a fost formatat pt Windows. Asta se face din Disk Utility rulat înainte de instalarea propriu-zisă.

Am facut ce ai zis tu mai sus @Cattus_Thraex cu USB-ul si nu mergea.
Cand am inlocuit USB-ul cu un card si am aplicat aceeasi procedura, a mers brici!
Ma multumesc si cu atat, macar acum pot face un clean install propriu-zis.
Inca o data, va multumesc de ajutor! :slight_smile:
Cred ca faza cu USB-ul este din cauza acelu F.U pe care nu il pot face sub nici o forma: Cand dau sa instalez pachetul, spune ca sis. e incompatibil (pachet descrcat prin intermediul Mactracker). :slight_smile:

Sau F.U. este deja instalat. Asta se verifică comparînd Boot ROM din documentația Apple cu cea afișată în About this mac/sys, cu condiția să identifici exact config. încă nu am aflat ce model de MBP mid 2012 ai: MBP 13 inci, MBP 15 inci, rMBP. Nu e același firmware update pt fiecare dintre acestea, la mid 2012 e același pt 13 și 15, dar nu pt retina. La fel dacă ai late 2015, sînt diferite.
Sau controllerul stick-ului pune probleme. Greu de spus, trebuie luat pas cu pas și văzut unde e hiba.

MBP 13 inch mid 2012 non retina - cel cu unitate optica.
Boot Rom: MBP91.00D3.B0D
SMC: 2.2f44
Cum pot verifica controlerul sitck-ului?
In AHR iese impecabil.

Asta înseamnă MacBook Pro EFI Firmware Update 2.9
Dacă zice că nu se poate instala, înseamnă că e deja instalat și nu e nevoie de el. Deci problema nu ar fi din acest F.U.
Nu ai cum verifica controllerul stick-ului. Dacă nu face boot din flash USB, pot fi două probleme: fie flashul nu e boot-abil (dar zici că e, pe alt mac face boot), cu două sub-cauze: controllerul flashului nu permite boot (se poate, nu e chiar rar) sau nu a fost făcut cum trebuie flashul (dar zici că pe alt mac face boot sau nu e așa?). Există o parolă firmware, care nu permite boot din flash USB. Vezi diverse discuții pe tema asta:



Nu pare a fi situația ta.
Dar zici că face boot din cardul SD, dacă da, faci boot din el și instalezi. E ca și cum ai avea un flash USB, procedeul e identic.

Flash-ul e bootabil iar parola de EFI nu am, deoarece avea sa mi-o ceara la start-up disk (cand boot-am mac-ul cu tasta “alt”).
Mersi frumos de ajutor, dar cred ca mac-ul meu e incompatibil cu USB Boot.
De un an ma chinui sa-i dau de cap si nu am reusit.
Am instalat in trecut si reFIT (sau reFIND, cum e numit acum), nici cu acel EFI nu a avut efect.
Inca o data va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsuri, sunteti cu adevarat profi! :wink:

Nu există mac cu intel la bord care să nu facă boot din USB ori din firewire ori, mai recent, din Thunderbolt, exclus. Trebuie să identifici de ce ai problema asta. Ai făcut un alt boot flash pe alt stick?

Momentan nu am unul la dispozitie, dar voi incerca si varianta asta … revin daca mai am ceva probleme.

Ești sigur că acel stick e bine făcut? respectiv că este un stick de boot? L-ai testat pe alt mac și merge? Cum procedezi să faci boot din stick?

Is sigur 100% ( chiar si 1000% daca vrei), deorece am facut clean install pe un MBP mid 2010 cu el si a mers ceas.
Am incercat doua metode:
Diskmaker X si metoda terminal (cea recomandata de Apple).
Am incercat si cu "sudo dd if=blablabla of=blablabla"
Acelasi rezultat.
Oricum l-as face, pe Mac-ul meu la boot nu il vede, dar pe orice alt mac il vede berechet.

Păi atunci hiba e în mac… Dacă zici că ai firmware update făcut, poate trebui făcută resetarea PRAM, problema nu e chiar rară, vezi aici, de ex. Dar pe google găsești și alte discuții.

Ce m incercat pana acum:

  • Clean install macOS Mountain Lion, Mavericks, Yosemite, El Capitan, Sierra.
  • Reset PRAM
  • Rese SMC
  • Instalat custom firmware: reFIT/ reFIND.

Chiar nu am idee de la ce poate fi.
Stick-ul, dupa cum am zis, merge brici pe alte Mac-uri.

EDIT: Acum incerc metoda data de @Cattus_Thraex . Va voi tine la curent.

L.E: La fel, nu vede USB-ul la boot nici impuscat.