Problema la instalare mac os x pe iMac 21,5 inch

Buna seara,

Am o problema cu instalarea sistemului de operare pe un iMac 21,5 inch cumparat in 2012. Initial am avut mac os x lion pe el ca mai apoi sa fie updatat pana la yosemite. Din nefericire un scanner mai vechi hp scanjet 3690 a inceput sa nu mai mearga, desi pe sistemele de operare anterioare functiona, drept pentru care m-a gasit pe mine sa formatez sistemul si sa pun inapoi lion-ul dupa un disc facut de mine. Sunt convins ca am facut numai prostii, probabil incepand cu stergerea partitiei recovery. Cert este ca acum nu mai pot instala sistemul de operare nici dupa disc - se opreste instalarea, de fapt contorul de timp in loc sa scada de la 5 minute incepe sa creasca ajungand in momentul de fata pe la 12 minute, fara sa mai faca ceva anume - nici daca restartez si incerc sa introduc parola de la reteaua wifi.
Intrebarea este daca mai pot face ceva, in conditiile in care repet nu mai am partitia recovery.
Multumesc anticipat.

Cred că cel mai bine și mai sigur ar fi să faci rost de un alt disc/stick de instalare, făcut corect. Poți încerca și să instalezi cu Internet Recovery, dar, din cîte am auzit, durează foarte mult, aproximativ indiferent de conexiunea pe care o ai.

Multumesc f. frumos. Merge cu Internet Recovery si merge chiar foarte bine si repede…

Bun, mă bucur. Eu nu am încercat, dar am auzit că nu e suficient de convenabil. Dar, cînd e singura variantă… :smile: Succes!

Trebuie sa recunosc ca merge neasteptat de bine mai ales ca in varianta anterioara, cea de pe disk, am albit de nervi, mai cu seama ca inainte de ardere mi-a verificat imaginea, inclusiv dupa ardere, dar din ce cauza nu a functionat, nu inteleg. Cert este ca m-ati scos dintr-o belea mare.

Dacă merge așa, înseamnă că nu ai șters partiția Recovery. Pentru secvențe din astea, cel mai bine este să ai un stick de 8 GB cu sistemul gata de instalare, un asemenea stick e acuma sub 20 lei. Descarci Yosemite și faci un boot disk fie cu comanda din sistem fie, mai simplu, cu DiskMaker X 4b4, asta e ultima folosită de mine, trebuie versiunea beta pt Yosemite, vezi dacă e cumva o versiune și mai nouă.
Dacă nu a mers Lion, fie ai un DVD cu probleme, fie ai ars o versiune incorectă fie, la fel de probabil, unitatea optică face probleme, mai ales cu un DVD DL.
P.S. Da, am verificat, versiunea indicată mai sus e ultima, a rămas același beta.