OWC și super-dock-ul său

Întrebarea de la care am plecat era de ai zis că nu ai Thunderbolt la Mac. Tu ziceai ca ăla care e acolo nu este decât pentru video, eu am încercat să-ți explic că este pentru orice dispozitiv Thunderbolt plus video output prin Mini Display Port.

Citez: […] De ce se folosesc două termene, ThB ȘI (nu sau) ThB video output nu știu, dar presupun că o diferență este, și nu poate fi decât una de utilizare.
Deci eu gîndeam și gîndesc că cele două mufe nu sînt ABSOLUT identice, altfel nu văd rostul diferențierii terminologice. Nu am folosit „schilodit” în discuție, tu ai introdus termenul, nu știu de ce. Problema nu se pune dacă ai monitor ThB sau scule f. noi, care pot orice, se pune pt back compatibility.
DAr putem închide discuția, dacă asta era ideea de bază.

Domnilor,
Thunderbolt e numa’ unu’ :slight_smile: Atât pentru date, cât și pentru video. Altul nu există.

Tudore, eu nu știu de ce Mactracker folosește două termene: ThB și ThB video outpt, nu pricep. Dacă e unul, cum știu și eu, nu are rost să folosești două sintagme. Și mai derutantă este formula folosită pt ultimul model de MBP:
Display 1 - HDMI port or Thunderbolt digital video output
Adică acuma avem 2 ThB „pe bune” + fie o ieșire HDMI (clar) fie (în locul ăsteia) ThB video output care în ruptul capului nu pricep de ce are „coada” video output, de vreme ce e ThB 100%.
Eu nu știu de ce apare așa și continui să caut o explicație.


și

discută în detaliu problema monitoarelor și, se pare, dichotomia ThB ~ ThB video output este introdusă de Mactracker, fără să-mi fie clar de ce. Presupun că mi-ar fi clar dacă aș avea 1 asemenea mac pt teste și 2-3-4 monitoare să văd ce se întîmplă dacă le contectez în diverse moduri.

Aia e de-a dreptul o prostie pentru că sugerează faptul că există o singură conexiune pentru display extern. În realitate poți conecta două monitoare Thunderbolt și mai este și portul HDMI (dar nu știu dacă pot funcționa simultan trei display-uri).