OS X 10.11 El Capitan

(Tudor Vedeanu) #161

Da, ai dreptate:

• În El Capitan la trecerea de la 21:21 la 21:22, toate iconurile din bara de sus au fost împinse câțiva pixeli spre stânga. Dovadă că ceasul are textul aliniat la dreapta și lățime variabilă.
  • Chestia asta nu se întâmplă în Mac OS X 10.5 Leopard, unde ceasul e bătut în cuie indiferent de cifrele afișate. Deh, lucru făcut pe îndelete în epoca Steve Jobs, cu atenție maximă la detalii. Vremuri bune.

(Lucian) #162

Si in Yosemite am remarcat asta. Nu e ceva nou.

(Adrian Manea) #163

Mail.app iar nu se împacă bine cu GMail. Am observat de cîteva zile că îmi apare dintr-o dată, în față, aplicația de mail. Eram în altceva și pur și simplu devine “frontmost”, ca și cum aș fi dat eu click pe ea. Am ignorat, dar acum, după ce s-a repetat, am intrat în Console și am găsit mesajele astea:

Am căutat pe net din mesaje și am găsit discuția de aici, de unde am dedus că GMail e de vină. Iar căsuța de care se spune acolo să o debifez e inaccesibilă acum, chiar dacă dezactivez contul (prima).

Gmail nu merge setat ca POP în El Capitan
(Tudor Vedeanu) #164

A apărut review-ul ArsTechnica.

Vorba lui Jason Snell: au trebuit doi autori ca să-l înlocuiască pe Siracusa la review-urile OS X.

Mâine apare OS X nou :grinning:

(Tudor Vedeanu) #166

Hă, cică accelerarea grafică via Metal a interfeței grafice din El Capitan se face numai pe Mac-urile cu chipset video integrat Intel. Nu și pe alea care au o placă video separată.

Apple tells us that the [Metal] Core Graphics and Core Animation acceleration is available only on Macs that use Intel integrated graphics exclusively. It’s not available on higher-end Macs with dedicated GPUs or in laptops that switch dynamically between integrated and dedicated graphics.

(E în review la capitolul Metal).

N-am de ce să mă plâng, pe MBP-ul meu cu Iris Pro El Capitan e 99% perfect fluid, mult mai fluid decât a fost vreodată Yosemite.

(Adrian Manea) #167

Și la mine la fel, eu sînt cu Intel 4000 și toate animațiile, tranzițiile etc. sînt cu mult mai rapide și fluide decît în Yosemite.

Mâine vă spun și eu cum e la mine! Hold that thought! :stuck_out_tongue:

(ciprian) #169

Apare acum la 8, nu?

(Adrian Manea) #170

Așa ar trebui.

Mi-a apărut un update în AppStore și m-am bucurat, până am văzut că de fapt era un update pentru Monity :sweat:

(Bogdan) #172

Mie imi apare Safari 9.

Și mie! Va trebui să descărcăm de acum fiecare aplicație din /Application, pe rând? :smile:

:unamused:

(Bogdan) #175

El Capitan o sa apara ca update?

(Tudor Vedeanu) #176

Păi da, cum altfel?

Pe DVD, de la magazin, ca pentru animale…

(Bogdan) #178

Eu sunt invatat cu Windows :slight_smile:

(Tudor Vedeanu) #179

Cutia de la Tiger mi-e martoră că am prins și acele vremuri…

Eu sunt mai tânăr, o am pe aia de la Snow Leopard. What a good release that was…