OS X 10.11 El Capitan

Crede-mă că știu ce zic, exact asta se întîmplă, nu mi se selectează niciun font. Dar bine că am rezolvat-o, pînă la urmă.

Cand apare El Capitan?

Peste 10 zile, în 30 septembrie.

Adică să cred că numai eu pot face asta și tu nu? Adică de ce la mine, dacă fac dublu clic, Font Book se deschide cu fontul evidențiat iar acolo nu? Tudore, poți repeta pașii? System/Library/Fonts/ dublu clic pe un font, oricare. Ce se întîmplă? Ce face Font Book pe secvența asta?

Eu cred că El Capitán a apărut, iar versiunea GM candidat este 10.11.0. Apple distribuie deja pe circuit închis 10.11.1 beta, deci e clar, nu?

Cu oricare alt font făcea ce trebuie, dar pînă să instalez ieri copii de SF, dublu click pe oricare din variantele SFNS deschidea Font Book-ul chior.

Acum e ok, se deschide și afișează și SF-ul, dar cel de la secțiunea User, i.e. cel instalat de mine ieri.

Eu cred că omul, dacă a întrebat când apare, nu e utilizator de beta, era curios când putem și noi, muritorii de rând, să ne bucurăm de versiunea oficială, finală, disponibilă la upgrade din Yosemite.

Cred că deja circulă pe milioane de mac-uri… internetul e amplu și generos, nu crezi?

Avem deja 10.11.1 beta.

Este și motivul pt care sînt convins că GM candidate este 10.11.0 oficial.

Văd acolo că actualizează la Unicode 8, nu pricep de la nu l-au pus de la bun început, U 8 are luni bune de la publicare.

Poate afecta noul os , performantele bateriei, pe un air 2015?

Poate afecta în bine. :wink:

Și mie mi se pare că bateria e mai bine valorificată în Căpitan.

Au rezolvat o preblemuță care mă enerva tare în Yosemite (și mai din urmă): cînd salvam un document din Preview și în redenumeam + adăugam tag-uri din bara de titlu, dacă scriam repede, mai mereu dispăreau primele tag-uri introduse. Scriam repede titlul, adăugam “pac-pac” 1-2 tag-uri și dispăreau, mă vedeam nevoit să le reintroduc. Dacă deschideam meniul de redenumire + tăguire și mă apucam de scris mai domol, așteptam 3-5 secunde, nu aveam problema asta. Acum văd că merge cum ar trebui.

Ceva de rău la Preview, însă, este că au umblat iar la filtrul Quartz sau nu știu exact cum se numește componenta internă de decodare și afișare a PDF-urilor, astfel încît unele PDF-uri care apăreau clar, acum apar ușor șterse, ca și cum ar fi o mîzgă subțire pe ecran. Din 10.10.3 (sau 2?) era textul mult mai clar, acum am luat-o de la început.

Două curiozități:

  1. Uneori, cînd se schimbă ora în bara de meniu, se mișcă indicatorul, se dă un pic mai într-o parte. Nu la toate orele, cred că mai vizibil este cînd se trece de la o cifră subțire la una grasă ori invers, cum ar fi de la 0 la 1 (să zicem, orele 11:10 -> 11:11). A mai constatat cineva asta? Presupun că se redesenează tot indicatorul de zi + oră la fiecare schimbare? Știu că am mai avut discuția despre redesenarea iconițelor cînd trecem în modul Dark în Yosemite, dar nu mai constat asta în El Capitan, nu dispar și reapar toate iconițele cînd trec în Dark Mode, ci pur și simplu se schimbă, parcă, pe loc.

  2. Ce e cu iconița de iTunes care tot apare pe site-ul Apple încă de la lansarea Apple Music? De ce nu o avem sau pentru cine e, știți ceva?

  1. Păi cred că e normal să se miște indicatorul de oră, deoarece cifrele nu au toate aceeași lățime (SF nu e font „monospaced”). Acuma depinde cum e aliniat textul: dacă e aliniat la stânga atunci se va deplasa partea din dreapta; dacă e centrat atunci se va deplasa pe ambele margini.

  2. Unde anume apare iconul ăla?

  1. Helvetica Neue și Lucida Grande sînt monospaced? În sistemele anterioare sigur nu se mișca, mi-ar fi stat pe creier. :smile:

  2. La noul Macbook, între prezentarea Mission Control și cea despre mărirea cursorului, aici: https://www.apple.com/osx/elcapitan-preview/. O fi o scăpare, dar am mai văzut-o și înainte să se lanseze iTunes 12 și dacă scotocești pe site-ul Apple, aproape sigur o mai găsești. Poate era doar o idee la care au renunțat, dar au uitat s-o înlocuiască peste tot.

Cică ăla e iconul vizibil în prezentarea de la WWDC 2015. S-or fi răzgândit între timp.

1 Like

O chestie amuzantă, pe un iMac 7.1: la instalarea unor programe face ce câteva ori switch între română și engleză în meniul finder din stânga :smile:
Sistemul fiind instalat în limba română. Mwahahahahaaaaa