OS X 10.11 El Capitan

Funcția asta nu exista înainte? Ba parcă da… Nu țin minte de cînd, dar de destul de mult timp.

Asta cu redenumirea, nu. De când mă știu am redenumit cu Enter. E facilitate nouă, El Capitan big improvement, probabil pentru cei care vin de pe Windows, să redenumească fișierele.
Bine, probabil că au fost uimiți și că nu se lansează nimic când apasă Enter :smile:

Cum să faci ditai mesajul cu trei lulele-trei surcele, variante Apple

10.9.5

10.11

E mai mare cu 150px :smiley:

Pe ce ai apăsat de ți-a apărut fereastra aia? Dacă dau shutdown din meniu arată așa:

Daca tine apasat 3 secunde pe butonul de power ii apare fereastra respectiva.

La mine arată normal:

Arată normal în engleză, dar în română au mai adăugat pe toate butoanele cuvântul “computerul”, de parcă am avea dubii despre cine adoarme: userul sau computerul? :smile:

Iar bug-ul e la butonul Renunță, pe ăla l-au lățit prea mult. Văd că în 10.9 butoanele au lățimea variabilă, în timp ce în 10.11 par a avea toate aceeași lățime.

Mda în condițiile astea, butonul ăla Renunță e cam neclar și stingher acolo, era mai corect un Renunță, măi! :smiley:

1 Like

@Tudor CTRL+EJECT

Prin opțiunile de acolo navighezi cu TAB

M-am obișnuit să dau din tastatură cât pot, ca să nu prea pun mâna pe maus :smiley:

Și lungime identică la butoane și spațiu mai mult stânga-dreapta, ca să fie mai aerisit. Nu că n-ar fi fost foarte aerisit înainte ori nu se putea citea bine.
Da’ să ai un meniu care ocupă juma’ de ecran cu așa ceva, e chiar un record :angry:

Iar pritocim despre localizarea RO? E o nenorocire, le-am tot repetat pînă m-am plictisit și pînă m-am retras să mai testez pt ei, pierd timpul, pe bune.

Bazinga, este burn în Finder, da’ nuș dacă merge că mi-e inscriptorul împrumutat.
Oricum, era new burn folder, văd c-a dispărut. Silly Apple pipl :expressionless:

Tre’ să mănânce și cei de la Roxio o bucată de pâine până la urmă…

Sînt mai multe aplicații de ars, încă întreținute, se pare, sînt Burn și SimplyBurns, asta din urmă are și un icon frumos.

Atât Burn, cât și SimplyBurns, au ultimele versiuni de prin 2011…

[Problema rezolvata] Pentru cei care au imprimante utilizabile doar cu Gutenprint. Gutenprint nu se poate instala in mod normal in El Capitan. Download versiunea de aici, apoi scroll mai jos si vedeti comentariile asupra modalitatii de instalare: http://www.macupdate.com/app/mac/9055/gutenprint

Bună ziua,
Am luat recent un mac mini, sunt utilizator de mac doar de 3 luni.
Ce doresc să întreb este dacă e ok upgrade-ul cu ElCapitan, să-l fac acum. Am mai citit că sunt unele probleme cu el.
Va funcționa Office 2011 for Mac?
Dar imprimanta Brother, nouă și ea?
Mulțumesc.

Office 2011 merge, cu condiția să-i faci toate update-urile.

Referitor la imprimantă, verifică pe situl producătorului dacă există drivere sau suport pentru El Capitan (pentru modelul tău).

Despre Office ți s-a răspuns. De regulă, imprimantele care merg cu Yosemite ar trebui să meargă și în Căpitan, dar nu se știe niciodată!
Eu zic că da, dacă doar Office 2011 te frămîntă, veștile sînt bune, imprimanta va merge, probabil. Dacă ai un disc extern suficient de mare, poți instala acolo sau faci o partiție de test pe discul intern și testezi. Atenție: orice update/upgrade de sistem, indiferent de metodă, se va face NUMAI DUPĂ backup pe un disc extern. Folosește backupList +, care merge frumos pe Căpitan, iBackup dă rateuri încă; Time Machine este de asemenea OK, numai că va ocupa mult mai mult spațiu.

Mulțumesc pentru răspunsuri. mai aștept un pic cu ElCapitan.
Văd că nu am posibilitatea de cancel, doar pause, că am început să-l download-ez și l-am oprit. Acum am resume doar.
Despre imprimantă am să cer opinia furnizorului, să văd ce zice de driver.

Am luat legătura cu Brother România, o să apară driver pe la finele acestei luni pentru imprimanta mea.