OS X 10.11 El Capitan

Datorită noului sistem “Rootless” (SIP, formal) nu se mai pot face modificări de niciun fel în fișiere de sistem sau permisiuni, așa că nu are ce să se strice. Teoretic.

Naspa. Asta inseamna ca deocamdata nu fac upgrade. Mi-ar deveni ipadul din ce in ce mai inutil.

Flashlight nu mai merge in 10.11. Spotlight nu mai suporta aplicatia.

Alfred + Powerpack + Workflows FTW!!!11 :smile:

iPad 1? Îl mai folosești la ceva?

Jocuri (crush saga, snooker, PvZ, diverse jocuri lejere), navigare, harti (aplicatia o folosesc cel ma mult pe iPad), vreme, citit carti (e cea mai buna varianta dintre mac, iphone si ipad), Notite, traducere, youtube si alte chestii mai usoare. As face mai multe daca as putea manevra fisiere ca si in iOS.

Eu după ce am pus mână pe un iPhone, nu mai pot citi pe iPad din cauza rezoluției ecranului.

:frowning: Nu pot sa le am pe toate. Probabil o sa il inlocuiesc cu unul nou in curand. Cu speranta ca mai deschid astia sistemul de fisiere.

Eu invers. :smile: Vorbesc de iPad cu Retina, sigur.

Păi iPad 1 nu are retina, asta e problema :smile:

Office 2016 îmi face și mie figuri în El Capitan, cam așa cum sunt descrise în articolul ăsta (poate nu chiar atâtea crash-uri, dar se întâmplă cam des).

Cică MS știe, dar nu se prea grăbește. Dacă învățăm din recenta cădere a Skype, poate Moș Crăciun să ne aducă un Office 2016 bun(icel). :smile:

Multe aplicații nu se simt bine în primele zile, săptămîni sau luni după un upgrade major de sistem. Este și motivul pt care, înainte să faci un upgrade, studiezi atent dacă aplicațiile uzuale se comportă OK, dacă nu, nu faci upgrade. MS Office este o suită esențială și ar trebui să fie prima pe care să o bibilești, mai ales în ritmul alert cu care Apple își tot schimbă arhitectura internă a sistemului.

Fiindcă veni vorba de ofisuri: mi-am pus ultima versiune de LibreOffice și am setat-o să-mi deschidă orice are extensia doc și docx, merge f. repede, au făcut salt mare la v. 5.x.x. Mi-am pus și corectoarele lor ortografice și de spelling (sau alea sunt de pe openoffice.org? am uitat). Nu vreau să pretind că e mai bun decît MS Office, dar – cum nu folosesc Word – mi se pare OK așa. Nisus importă bine doc și docx, de asemenea odt-uri și variante ale lui, dar prefer să le deschid cu L.O.

Interesant ar fi de testat și invers, să trimiți cuiva cu MS Office pe Mac sau pe Windows și să deschidă ce ai făcut tu în L.O. Mie mi-a plăcut foarte mult Libre Office și eram fanul lor, pentru utilizarea mea personală. Dar cînd am început să lucrez cu niște formulare pe la facultate, cu antet și tabele, apoi am mai operat și cu niște fișiere de serviciu ale prietenei care aveau și hyperlinks, la revedere, nu arăta nimic bine la mine. Și invers, m-am străduit mult să scriu un referat ceva mai complex în Libre Office, cu multe bullet-uri și text stilizat, diverse alineate, apoi l-am trimis și mai aveau puțin și-mi dădeau cu el în cap, mai bine îl dădeam txt.

Păi cu cît ai mai multe bibiluri, cu atît importul/exportul e mai problematic. Pt asemenea situații dai forma finală în aplicație. Eu nu cunosc vreo aplicație care să exporte/importe bine asemenea fișiere.

El Capitan aduce posibilitatea de a șterge direct, definitiv fișiere (asemănător Shift + Delete pe Windows):

  1. Open a Finder window.
  2. Select the file you wish to delete.
  3. Hold down the Option key on your keyboard.
  1. Move your cursor to the menu bar and click File > Delete Immediately.
  2. Agree to the confirmation dialog that appears letting you know this action cannot be undone.

Sursa.

Plus facilitatea de rename. O așteptam ca și când. Clic dreapta > Rename.
Genial! :stuck_out_tongue:

Și ca să fie bine, uite o listă cu șmecheriile noi din El Capitan.

Haha, am și uitat că nu era asta cu Rename :smile:. Să fiu sincer, de cînd am început să folosesc PathFinder 7, prea rar am mai folosit Finder ca browser de fișiere.

Panou dublu, posibilitatea adăugării de foldere în “bookmarks” în care se poate naviga direct în subfoldere, Drop Zone, ca un fel de clipboard la care tot adaugi chestii și apoi le verși pe toate unde voiai, meniu contextual (clic dreapta) personalizabil, secțiune de fișiere recente by default (nu trebuie să faci Smart Folder) și operațiuni “în coadă” (alegi dacă vrei să faci două copieri simultan sau să înceapă una după ce termină cealaltă) sînt doar cîteva din caracteristicile care mă bucură.

Cine redenumește fișiere cu mausul? Enter pe fișierul selectat nu era suficient de sexi sau ce? :smile:

1 Like