OS X 10.11 El Capitan

Foarte utila. Dar poti sa o activezi in system preferences>trackpad>point&click>look up &data detectors

Chestia cu suptul uindăzului din iso e mai veche, de prin Mavs, cred. Am și uitat.

Din ISO direct pe partiția dedicată, fără USB stick intermediar? Eu în Yosemite am avut nevoie de stick pentru a instala Windows.

Păi în Yosemite era activată, de ce au dezactivat-o după update? Gata, am re-activat-o.

Păi și acuma cred că ai, mă îndoiesc de faptul că merge direct, nu are cum face boot dintr-un iso stocat undeva pe disc. Asta o poți face într-o mașină virtuală. Vreau să spun că nu e nimic nou la capitolul ăsta.

Si la mine a fost dezactivata. Ca si Favorite bar. Le-am reactivat si eu.

Păi tocmai asta spune în linkul pe care l-am pus, că nu mai e nevoie. Asta ar fi noutatea, întocmai precum o mașină virtuală.

“Install Windows on your Mac without using a USB hard drive or flash drive. Depending on the model of your Mac, you might not need an external USB drive to install Windows”.

Eu zic să clarifici ce înseamnă „depending on…” și „you might not need”.

E actualizarea unui text mai vechi. Secvențele discutate acolo sunt instalare din CD, din DVD, din iso și din USB flash. Nu explică niciunde cum faci numai cu un iso, fără să ai nevoie de o partiție intermediară din care să faci boot. Posibil ca BC să se comporte automat în funcție de modelul de mac, presupun că unul mai nou poate. Dacă e model mai vechi, face un boot USB, dacă e mai nou, posibil să facă un script și un symlink la iso și să ia instalarea de acolo.

Dacă nu v-ați săturat de instalat OS X, tocmai a apărut 10.11.1 beta 2, versiunea pentru marele public.

1 Like

Din nou, am scris în mesajul original, șmecheria merge pe orice model de Air și Pro și Mac Pro (ce suportă El Capitan, evident). La asta se referă “depending on” și “you might not need”. În linkul pus de mine nu văd să scrie ceva de CD/DVD, în afară de o explicație pentru ce este ăla un ISO. Nu spune acolo că e pentru modele mai noi și mai vechi, este pentru orice Air, Pro și MacPro ce suportă El Capitan. Nu este însă pentru noul Macbook însă, pentru Mini-uri sau iMac-uri. Un articol pe tema asta, aici. Zău dacă înțeleg ce nu e clar.

Păi dacă e clar pune și vezi cum merge.
Eu cred că NU se referă la orice mac care suportă pe căpitan (adică mai toate de după 2008 inclusiv), ci la mac-uri care suportă W 10 (posibil și 8.x), adică cele care au suport EFI inclus în installer, prresupun.

Nu pun că nu am loc și nici nevoie de Windows. Dar în articol zice: “The only El Capitan-running Macs that support the new USB drive-less Windows installation are the 11- and 13-inch MacBook Air, the 13- and 15-inch MacBook Pro and the Mac Pro”. Eu tind să-i cred.

Ce aș vrea eu să implementeze ar fi posibilitatea de a pune Windows pe un device extern. Pe un stick USB 3.0 de 32 GB, de exemplu. Îl înfing când am nevoie și-l scot când nu mai am, în felul ăsta nu ar ocupa spațiu pe SSD-ul ăsta făcut pentru furnici. Dar asta nu mai ține de Apple, ține de Microsoft.

Cred că și instalarea direct din iso tot de MS ține, nu a fost posibilă cît timp MS nu a permis‑o, respectiv nu a introdus scriptul în installer.

Daca fac upgrade la Notes pe mac si iphone si nu fac pe ipad (e prima generatie si sistemul nu e compatibil) mai pot sa vad notitele modificate din iphone pe ipad? Sau sincronizarea va functiona doar pe dispozitivele upgradate?

Noul format al notițelor e compatibil numai cu El Capitan și iOS 9.

Deci nu se sincronizeaza si cu ipad 1 (iOS 5)?

Evident că nu. Vechiul format se sincroniza prin IMAP. Astea noi stau în iCloud, deci sunt cu totul altceva.

Observ ca Disk Utility are o fata complet schimbata, dar nu se mai poate face Verify/Repair Disk Permission. O fi de bine?