OS X 10.11 El Capitan

Am stat si eu pe iOS 9 beta 3, si era utterly shitty. Ma gandeam sa trec pe El Capitan beta pe o partitie primara. Are rost, sau ma chinui prea mult?

Eu m-am lecuit cu beta-urile, nu mai încerc nici plătit. După ani de zile de hackintosh, după ce era să-mi pierd accesul la Apple ID-ul primar din cauza unui 2-factor authentification care nu funcționa în iOS9/El Capitan, m-am săturat. Așa că dacă e să mă întrebi pe mine, pune beta dacă ai timp și chef de joacă, dar nu folosi Apple ID-ul primar și niciodată nu folosi telefonul sau computerul pe care-l folosești zi de zi.

Și eu am avut necazuri cu El Capitan beta, așa că nu recomand instalarea pe partiția principală. Mergea mai bine decât Yosemite dar câteva aplicații cu care lucrez eu erau nefuncționale.

Versiunile beta sînt exclusiv pt cei care au gustul testului, noului, aventurii… Dacă prin „rost” asta înțelegi, atunci are. Dacă print „rost” înțelegi ceva stabil, bun, beton… evident, nu, păi de aia e beta, că e instabil, cu probleme, pt cei cu gustul aventurii.

Aseară a apărut un nou build. Pare că se îndreaptă spre o formă pre-finală, mie mi se pare că merge bine, chiar f. bine pt un sistem în faza asta.

20 august, un not build ca update ori ca full installer, se pare că Apple se apropie de lansare.

A apărut la descărcare El Capitán GM Candidate.

Da, îl instalez chiar acum pe rMBP.

Eu sînt la țară și viteza e mai mică, am descărcat circa 1/3, dar merge… Sînt fericit că merge pe acest MB alu late 2008, de care sînt foarte mulțumit și nu-l dau, oricum l-aș vinde prost ca s.h., nu are rost. Spre seară pun și impresii.Bag sama că nu merge ca update la beta-ul existent, deci voi face un full install mai încolo.

Merge foarte bine pe rMBP, de fapt știam asta încă din vară, când instalasem primul beta. Au dispărut toate lag-urile din Yosemite, îmi merg și aplicațiile, nu mai am de ce să mă plâng (momentan :smiley: ).

Primul bug în Photoshop: nu mai funcționează animated zoom. :frowning:
EDIT: ba merge, dar are un lag inițial de circa o secundă.

Sînt pe ultimul beta pre-GM și merge cît se poate de frumos și pe acest MB alu late 2008. Nu l-am mai testat pe chestiuni subtile. Ultimul bug raportat s-a referit la Font Book care, iarăși, are un salt enervant sus dacă ștergi o dublură de font. Este un bug vechi, apărut prin SL cred, rezolvat în Yosemite și reapărut în Căpitan. Să vedem dacă acest GM candidat rezolvă această enervantă problemă (deși non-critical, cum se spune).

Layout de tastatură English cu steagul american s-a transformat la mine în ABC Extended:

Split screen, facilitatea care îți permite să pui în full screen două ferestre una lângă alta, funcționează numai cu aplicațiile care sunt compatibile cu ea. Deci nu mă ajută cu nimic, pentru că aplicațiile Adobe și Microsoft nu sunt compatibile.

Am instalat și eu acum, revin pe parcurs cu impresii.

Ce am constatat e că au schimbat în sfîrșit Spinning Beach Ball, adaptînd-o la sistem. Am văzut-o “pe viu”, dar n-am fost suficient de inspirat să fac o captură de ecran, așa că puteți s-o vedeți aici.

Bug: Iconița de Spotlight rămîne neagră și cînd aleg bara de meniu și dock-ul negre.

Bucurie: animațiile sînt mai fluide și rapide, trecerea unei aplicații în full screen e aproape prea rapidă. :slight_smile:

Hai că nu mai scriu cîte un rînd, încerc să adun mai multe și le vărs deodată.

Aceasta actualizare apare la toti in AppStore?

Nu. Dacă te-ai înscris în programul beta public, ai primit azi dimineață un mail care anunța că e disponibil GM-ul, împreună cu link-ul de unde să-l iei.

Dacă nu te-ai înscris, o poți face aici.

Nu chiar… au extins lista, uite-o completă.