Opinii despre macOS 10.13 High Sierra

La mine singura problemă enervantă din High Sierra este modul în care au stricat afișarea PDF-urilor în Quick View. Folosesc de multe ori pe zi această funcție și sunt tare enervante schimbările (sau bug-urile) introduse în HS.

Rămân la părerea că iOS 11 este mai lent decât iOS 10 pe telefonul meu (iPhone 6+), chiar și după instalarea pe curat. Sunt mici lag-uri pe ici pe colo care sunt vizibile și devin foarte enervante atunci când mă grăbesc. Nu pot să pricep de ce o operațiune banală, o interacțiune simplă cu o fereastră, un buton sau un câmp de text devine cu 0,5s mai lentă la trecerea de la o versiune de sistem la alta. Pe bune, încep și eu să cred că le încetinesc intenționat ca să-ți iei un telefon nou.

Cică nu: Apple Doesn't Deliberately Slow Down Older Devices According to Benchmark Analysis - MacRumors

Este foarte posibil

Este ciudat, cum se comporta diferit acelas sistem. La mine nu apar artefacte cu pdf-urile, nici macar cele scanate. Nici la Preview. Singura mea problema este Finder-ul puturos. Daca mut/copiez sau extrag ceva dintr-o arhiva zip, pe desktop, sau in fereastra unui folder, dureaza si pana la 40-50 de secunde pana ce acel obiect apare. Chiar si cand salvez.

Aici am gasit solutia. O spun pentru cine mai are problema. Mergi in ~/Library/Application Support (Atentie, Library-ul userului este ascuns, deci Cmd+G si tastezi calea). Cauti si selectezi folderul com.apple.sharedfilelist. Il arunci la cos, apoi relaunch Finder (fie click dreapta pe iconul Finder in Dock, sau in Terminal “killall Finder”). Vad ca acum Finder raspunde corespunzator. Sper sa fie de folos.

Ce rezolvă șmecheria asta? la ce te referi?

Rezolva problema pe care am descris-o mai sus, cea cu Finder puturos. Cea cu timp lung de asteptare a aparitiei unui fisier mutat/copiat/creat/salvat pe Desktop.

Am priceput. Eu nu am așa ceva, totul se mișcă natural.

În sfârșit o chestie pozitivă. Acum deschide pdf-urile din iBooks cu aplicația pe care o setez ca default pentru pdf-uri și nu se încăpățânează să le deschidă cu Preview. Eu, de exemplu, prefer PDF expert.