Opinii despre macOS 10.13 High Sierra

Sigur că da, funcționarea aplicațiilor nu depinde de sistemul de fișiere, cu excepția celor care chiar sapă în sistemul de fișiere (formatare, reparare).

Super, mersi!

Lista arată nesperat de bine, din punctul meu de vedere! S-ar putea să testez și eu diseară, mai mult de curiozitate. Cred că o să fac primul Update din viața mea. De obicei, la relansarea versiunilor noi fac clean install. Dar cum nu sînt sigur că-l păstrez, păstrez stick-ul cu Sierra și fac Update la ăsta. :slight_smile:

Mici necazuri după update-ul la High Sierra.

  • În InDesign CC, în anumite situații în loc de cursorul săgeată pe ecran apare un pătrat cu imaginea distorsionată.
  • Affinity Designer se comportă cam ciudat. Unele operațiuni sunt mai lente decât de obicei, iar acum a trebuit să-i dau Force Quit după ce am încercat să fac un artboard într-un document existent.

:confused:

Astea-s comportamente uzuale când apare un sistem nou, vor apărea upgrade-uri cât de repede.

Eu am sărit cu grație ultimele versiuni cu număr par: 10.8 (Mountain Lion), 10.10 (Yosemite) și 10.12 (Sierra).
O să instalez High Sierra pe ceva extern să-mi dau seama dacă e bine sau nu să fac update. Fiind de la 10.11 la 10.13, o să fie oleacă de moartea pasiunii.
Din ce zice @tudor, nu prea e de bine.

Descarc și eu acuma, deși probabil va dura mult în primele ore sau nu se va finaliza descărcarea, să vedem.

Se pare că High Sierra are o breșă de securitate.

Urmărim cu atenție și îngrijorare® desfășurarea și așteptăm patch-ul.

Versiunea finală lansată astăzi are numărul de build 17a365. GM-ul era 17A362a. Trebuie deci să fac o reinstalare. :weary:

Ai puțină încredere, la mine vine printr-un ip de .ro kit-ul

Văd că merge destul de repede, a ajuns la 2/3, deci – dacă nu se va opri cumva – va fi gata. Îl voi pune mai întâi pe calculatorul secundar, să zic așa, nu pe desktop, care e de referință.

@akbar - din ce aplicație este imaginea postată ?

Little Snitch

Mie nici acum nu imi apare la Update. Pe 3 aparate e similar.

Nu apare la update, caută pe AppStore la primul buton de sus stânga, dacă nu afișează, scrie high sierra la căutare și dai de el.
1

2

Doar daca dau Download.

Dom’le, cum fac ăștia de la Apple că treci pe APFS chiar prin upgrade fără să ștergi discul? Cum modifică formatul „din mers”?

Gata, a mers repede, am acuma H.S. cu APFS. Este la optimizare, dar pare totul OK. Pe acest MBP a făcut mai întâi un firmware update. Oricum, a durat cu totul cam o oră.

Tocmai anunțaseră varianta 4.0, 25€ update-ul.
Daaaar, acum ceva timp…

21

:sunglasses:

În caz că face cineva greșeala pe care am făcut-o eu:

Am formatat un hard extern pe care voiam să-l folosesc pentru Time Machine ca APFS. Iar Time Machine nu-l vrea așa, ci tot HFS+ (știu, probabil s-a discutat, trebuia să citesc). Ei bine, Disk Utility nu te mai lasă să formatezi APFS în nimic altceva, decît tot APFS.

Cum am rezolvat:

  • în terminal:
# listați discurile și căutați-l pe cel APFS
diskutil list

# ștergeți partiția (containerul) APFS corespunzător; disk3 în exemplul ăsta
sudo diskutil apfs deleteContainer /dev/disk3
# introduceți parola și așteptați să-și facă treaba
  • acum înapoi la Disk Utility și formatați cum vreți.
1 Like

Păi așa fac cam toți, major system update, major app update + xy €