Opinii despre macOS 10.13 High Sierra

(Tudor Vedeanu) #41

Sigur că da, funcționarea aplicațiilor nu depinde de sistemul de fișiere, cu excepția celor care chiar sapă în sistemul de fișiere (formatare, reparare).

(Adrian Manea) #42

Super, mersi!

Lista arată nesperat de bine, din punctul meu de vedere! S-ar putea să testez și eu diseară, mai mult de curiozitate. Cred că o să fac primul Update din viața mea. De obicei, la relansarea versiunilor noi fac clean install. Dar cum nu sînt sigur că-l păstrez, păstrez stick-ul cu Sierra și fac Update la ăsta. :slight_smile:

(Tudor Vedeanu) #43

Mici necazuri după update-ul la High Sierra.

• În InDesign CC, în anumite situații în loc de cursorul săgeată pe ecran apare un pătrat cu imaginea distorsionată.
  • Affinity Designer se comportă cam ciudat. Unele operațiuni sunt mai lente decât de obicei, iar acum a trebuit să-i dau Force Quit după ce am încercat să fac un artboard într-un document existent.

:confused:

(Cattus Thraex) #44

Astea-s comportamente uzuale când apare un sistem nou, vor apărea upgrade-uri cât de repede.

(akbar) #45

Eu am sărit cu grație ultimele versiuni cu număr par: 10.8 (Mountain Lion), 10.10 (Yosemite) și 10.12 (Sierra).
O să instalez High Sierra pe ceva extern să-mi dau seama dacă e bine sau nu să fac update. Fiind de la 10.11 la 10.13, o să fie oleacă de moartea pasiunii.
Din ce zice @tudor, nu prea e de bine.

(Cattus Thraex) #46

Descarc și eu acuma, deși probabil va dura mult în primele ore sau nu se va finaliza descărcarea, să vedem.

(Adrian Manea) #47

Se pare că High Sierra are o breșă de securitate.

Urmărim cu atenție și îngrijorare® desfășurarea și așteptăm patch-ul.

(Tudor Vedeanu) #48

Versiunea finală lansată astăzi are numărul de build 17a365. GM-ul era 17A362a. Trebuie deci să fac o reinstalare. :weary:

(akbar) #49

Ai puțină încredere, la mine vine printr-un ip de .ro kit-ul

(Cattus Thraex) #50

Văd că merge destul de repede, a ajuns la 2/3, deci – dacă nu se va opri cumva – va fi gata. Îl voi pune mai întâi pe calculatorul secundar, să zic așa, nu pe desktop, care e de referință.

(Radu Lodina) #51

@akbar - din ce aplicație este imaginea postată ?

(akbar) #52

Little Snitch

(Lucian) #53

Mie nici acum nu imi apare la Update. Pe 3 aparate e similar.

(Cattus Thraex) #54

Nu apare la update, caută pe AppStore la primul buton de sus stânga, dacă nu afișează, scrie high sierra la căutare și dai de el.
1

2

(Lucian) #55

Doar daca dau Download.

(Cattus Thraex) #56

Dom’le, cum fac ăștia de la Apple că treci pe APFS chiar prin upgrade fără să ștergi discul? Cum modifică formatul „din mers”?

(Cattus Thraex) #57

Gata, a mers repede, am acuma H.S. cu APFS. Este la optimizare, dar pare totul OK. Pe acest MBP a făcut mai întâi un firmware update. Oricum, a durat cu totul cam o oră.

(akbar) #58

Tocmai anunțaseră varianta 4.0, 25€ update-ul.
Daaaar, acum ceva timp…

21

:sunglasses:

(Adrian Manea) #59

În caz că face cineva greșeala pe care am făcut-o eu:

Am formatat un hard extern pe care voiam să-l folosesc pentru Time Machine ca APFS. Iar Time Machine nu-l vrea așa, ci tot HFS+ (știu, probabil s-a discutat, trebuia să citesc). Ei bine, Disk Utility nu te mai lasă să formatezi APFS în nimic altceva, decît tot APFS.

Cum am rezolvat:

• în terminal:
# listați discurile și căutați-l pe cel APFS
diskutil list

# ștergeți partiția (containerul) APFS corespunzător; disk3 în exemplul ăsta
sudo diskutil apfs deleteContainer /dev/disk3
# introduceți parola și așteptați să-și facă treaba
  • acum înapoi la Disk Utility și formatați cum vreți.

(Cattus Thraex) #60

Păi așa fac cam toți, major system update, major app update + xy €