Opinii despre iOS 9

Cred că și la mine se duce bateria mai repede.

Pe cine il deranjeaza minusculele din tastatura se pot anula din setari. General>Accesibility>keyboard>show lowercase.

Sper sa rezolve odata cu ceasul in primul update.

In video se poate da zoom ca in photo. Tot in photo poti sa ascunzi fotografii cu butonul de share si optiunea ascundeti. Nu am facut-o asa ca nu stiu cum revine vizibila :slight_smile:
Se pare ca ramane vizibila doar in albume si probabil de acolo poti sa o refaci vizibila.

Apropo de ceas: după ce am instalat iOS 9.1 beta 2, ceasul se reglase automat. Acum am trecut iar pe iOS 9.0.1 și văd că e în urmă cu 7 secunde.

Pare un sistem cu destule scapari. La cate testari si testeri sunt nu ar trebui sa scape atatea bube. Sper ca OS X nu va avea atatea bug-uri.

Da, e ciudat că acum, când au dat drumul la beta testing public, au mai multe bug-uri decât pe vremea când sistemul era dezvoltat în mare secret. E cam greu să tot lansezi anual câte un OS nou. Nici nu termină bine de reparat bugurile dintr-o versiune majoră a sistemului, că vine toamna și apare alta cu probleme noi.

Tocmai a apărut OS X 10.11.1 beta 2… iar 10.11.0 încă n-a fost lansat oficial. Nebunie.

Pare o reparatie continua. Inainte cand aveau diferenta de 2 ani nu aveam atatea probleme de reparat. Mai mult update de securitate si facilitati. Acum repara una cade alta. Carpeala.

14 ore de utilizare pe iPad sau iPhone? pe mine ma tine in jur de 16 ore, cu browsing si filme. O utilizare normala as putea supone si bineinteles cu acel consum redus.

Avem iOS 9.0.2. Downloading now.

Înainte de update, aveam o deviație de peste 7 secunde a ceasului. Acum e de doar 0.02 secunde, fără să fac ceva special. Me happy.

Și la mine e la +0,001s după update.

0,001 secunde?! Cum poți trăi în așa haos? Witness this:

E o evidentă schimbare de tactică. 10.11.1 beta a fost difuzat a doua zi după GM Candidate, iat beta 2 cînd GM candidate s-a transformat în 10.11 oficial, cu simplă schimbare de număr, nu e nimic esențial modificat.
Și eu am observat că acum, cu beta-uri pe scară largă, lucrurile nu merg deloc mai bine. Explicația mi se pare destul de clară: majoritatea celor care se înscriu în testare nu trimit feedback sau trimit feedback irelevant. Oricum, fie și dacă fiecare dintre acești flăcăi și fete, poate, trimite un BR pe lună, tot se adună milioane. Trierea mi se pare greu de făcut. Nici nu mai apucă să răspundă la mesaje. Este și motivul pt care nu m-am mai înscris în continuare, pierd prea mult timp și fără rost.

Și dacă am folosi mereu iPhone-ul în Low Power?

E bună analiza. Funcția asta mi se pare bine gîndită în condițiile în care, deocamdată, în relația hardware-software-battery life nu mai pot fi soluții miraculoase, singura soluție fiind să faci economie de consum de energie dacă nu ai nevoie efectivă de această energie.

Da, și eu am trecut iPhone-ul soției în modul low-power încă de când i-am făcut upgrade la iOS 9. E vechiul meu 4S cu bateria cam slabă, folosit acum mai mult ca „dumbphone”.

Am vazut o chestie ciudata la telefonul prietenei (iphone 5 cu ultimul upgrade). A disparut FaceTime. Adica nu apare printre icoanele de pe ecran, iar cand sun imi apare indisponibil ca si cum nu ar avea FaceTime. Nu cred ca putea fi sters nici macar din greseala. Aplicatiile Apple in general nu pot fi sterse.
Stie cineva cum pot remedia chestiunea? Nu am gasit in Apple store posibilitatea de al instala de acolo.

Vezi dacă e activat FaceTime în setări.

Am mai auzit de o chestie similară, unui coleg i-a dispărut Camera dintre aplicații. Vezi în Settings -> General -> Restrictions, să nu fie din greșeală restricționată aplicația.