Opinii despre iOS 9

Asta am înțeles, e clar că s-a infiltrat vreun britanic pe aici, dar nu știu cum, că sigur a fost fără știrea mea. Măcar de mi-ar fi dat și aplicația News, plus iCloud Music Library și iTunes Match… :smile:

În altă ordine de idei, îmi apare acum că am planul de 50GB (aveam de 20) dacă dau să văd Storage Plan, dar cînd arată diagrama cu ocupat/liber, tot pe 20 a rămas. E pe drumul cel bun, probabil.

Asta cu Photos e altceva. Nu mai folosesc Photos pe MBP și am dezactivat complet pe iPhone toate opțiunile legate de urcarea pozelor în iCloud. Ideea era să copiez o poză în iCloud Drive. Mă gândeam că, dacă tot avem o aplicație specială iCloud Drive în iOS, avem și niște opțiuni în plus, dar văd că aplicația e practic inutilă.

De rezolvat am rezolvat problema copiind poza în Dropbox. Nu înțeleg de ce Apple nu a pus o opțiune pentru iCloud Drive în share sheets, așa cum are Dropbox.

Cam așa mi s-a întâmplat și mie în Windows 10: a văzut România la setări, a instalat automat UK English peste tot. Nu înțelegeam de ce greșeam mereu atunci când scriam o anumită parolă: conținea caracterul #, iar pe tastatura UK English la Shift-3 este £.

Foarte de acord cu faptul că, în lipsa posibilității de a trimite link către un fișier, iCloud Drive este aproape inutil. E motivul principal pentru care am făcut abonament la Dropbox și tot ca tine rezolv și eu, cînd nu e vorba de poze (pentru care îmi convine varianta asta cu Photo Stream - oricum, fac foarte rar poze cu telefonul, iar cele cu aparatul nu ajung în Photos).

Am verificat limba la iPhone și era English și atît. Văd că există Engish English (care se pare că tot britanic este), English US, English UK și altele. Am schimbat acum pe English US.

Review-ul lui Federico Viticci de la MacStories.

Mă interesa în mod special opinia lui pentru că este un mare fan al iPad-ului, el folosind exclusiv un iPad pentru a scrie și publica articole pe site. Îi înțeleg astfel entuziasmul față de noile facilități pentru multitasking pe iPad, dar în continuare cred că lucrul (munca) pe iPad presupune o grămadă de compromisuri cu care nu prea merită să-ți bați capul, nici măcar atunci când nu faci ceva mai complicat decât să scrii și să publici articole.

Lista mea de “best of iOS 9” începe cam așa:

  • Content blockers din Safari. Am făcut niște teste astăzi și am constatat că, atunci când am activat content blocker-ul Peace, traficul pe net la browsing s-a redus cu 20-50% sau mai mult, în funcție de site. Asta e foarte util atunci când sunt pe 4G cu trafic limitat. Mai câștig și viteză la browsing pentru că nu se mai încarcă toate prostiile.

  • „Remind me of this”. De exemplu vine un email la care trebuie să răspund dar nu pot acum: îi zic lui Siri să-mi reamintească mai târziu. La fel fac atunci când dau în Safari peste un articol interesant și vreau să-l citesc mai târziu, atunci când am timp. E foarte utilă chestia asta și e motivul pentru care am început din nou să utilizez Siri.

  • Back to [aplicație]: linkul de întoarcere din stânga sus care apare pe ecran atunci când sari dintr-o aplicație într-alta mi se pare binevenit.

Au schimbat ceva la algoritmul care setează automat iluminarea ecranului. Până acum, tranziția de la o stare la alta era foarte fină, abia sesizabilă. Acum uneori dă greș și se vede clar că se schimbă luminozitatea. Și parcă nici nu e un proces foarte fin, mai ales când revine din standby. E de-a dreptul deranjant.

Pe Iphone 6 merge bine , putin lag cand vreau sa caut ceva in bara aia de sus, parca putin timp de asteptare cand deschizi ceva, dar e ok. In rest, pe iphone 4s, am facut o mare prostie. Sunt sanse sa se ajusteze problemele acestea , macar pe iphone 6? P.S. cum fac lista de cumparaturi in notite ( nu stiu cum sa fac cerculetele si cum sa desenez ) si nu am nici ''news ‘’ .

Aplicația News nu e disponibilă decît în SUA, iar din 9.1 și în UK. Atît.

Pentru listă de cumpărături, apasă pe plusul care apare deasupra tastaturii cînd începi să scrii la o notiță și alege de acolo prima bulină, pentru checklist.

1 Like

Stii care e treaba nu am chestia aia de pe tastatura, e ca inainte nimic in plus.

c-am asa e…

Mie așa îmi pare cînd aleg să încep o notă nouă (despre plusul acela de deasupra tastaturii e vorba) :

Uite și un ghid aici, vezi la checklists. Nu știu ce nu e în regulă la tine. Pe Mac am avut de ales dacă vreau să fac update la noua formă a notițelor, pe iPhone nu-mi amintesc să fi configurat ceva.

In fine, nu stiu pe unde as putea sa umblu sa rezolv chestia asta cu notice. Si chiar cand incepea sa-mi placa forma asta de notice.

Încearcă Evernote. Și eu aveam așteptări mai mari de la noul Notes, dar începe să-mi placă din ce în ce mai mult Evernote. Plus că web clipper-ul lor e imbatabil.

Tocmai am primit un mail prin care m-au anunțat că spațiul în iCloud a fost mărit la 50 GB.

turns iCloud backups on again

Mersi, acum am primit și eu factura pentru iCloud și văd, totodată că a trecut și la mine la 50 GB.

Spotlight se laudă că poate căuta și în aplicații de tip cloud storage, precum Dropbox sau iCloud, dar:

  • În Dropbox nu poate căuta decât în fișierele descărcate deja pe iPhone (folosind opțiunea “Make available offline”), ceea ce e aproape inutil.
  • În iCloud la mine nu merge deloc căutarea. Am descărcat vreo două PDF-uri de acolo, apoi am dat o căutare cu Spotlight – nimic.

În iOS Safari nu poate face o chestie elementară precum asta: să salveze undeva pe telefon (iCloud, Dropbox) un fișier Word de pe net, sau măcar să-mi ofere posibilitatea de a fi deschis cu Word. Tot ceea ce face este să afișeze docx-ul direct în browser, dar nu mă ajută asta deloc.

Țin eu minte rău, sau în iOS 8 apărea opțiunea “Open in…” pentru orice fel de fișier descărcat în Safari? Acum nu mai apare.

Oh wow, asta-i nasoală rău. Și la mine face la fel și nu găsesc niciunde opțiunea Open In…, care int-adevăr era in iOS 8. M-am uitat și în meniul share, la extensii, nimic. Urît.

Se întîmplă din versiuni beta anterioare și nici 9.1 nu a rezolvat, zice lumea.

Daca vorbim de acelasi lucru spun ca te inseli. Pe iPad aceasta aplicatie merge foarte bine, News evident :smiley:

Dacă vorbim despre aplicația asta, atunci ori declarat că te afli în SUA cînd ai configurat iPad-ul cu regiunea și limba (un workaround despre care unii spun că ar funcționa - mie nu mi-a mers), ori chiar te afli în SUA, ori ești norocosul beneficiar al unui bug. :smile:

the News app is not officially available for users outside the supported countries like US or UK.