Opinii despre iOS 9

(Tudor Vedeanu) #21

Sugestiile imi apar si mie.

(Tudor Vedeanu) #22

Am upgradat și iPad-ul 4 al soției. La prima vedere iOS 9 merge bine, fără lag-uri semnificative. Îmi place noua metodă de a te deplasa în text folosind două degete pe tastatură. Ar fi trebuit introdusă încă de la primul model de iPad. Păcat că nu funcționează și pe iPhone (cică a mers în primele beta-uri dar au retras-o ulterior pentru a fi oferită numai pe iPhone 6s și 6s+).

Conform zvonurilor, astăzi la ora 20:00 ar trebui să putem descărca iOS 9, dar conform tradiției, e posibil ca update-ul să apară puțin mai repede.

(Tudor Vedeanu) #24

Review ArsTechnica.

Ha, Cunningham ăsta se vrea un fel de urmaș al lui Siracusa?

Pe el!

Pe iPhone îmi arată 1,0 GB, dar nu vrea să se descarce. Din iTunes, 1,81 GB și vine încetișor.

(Tudor Vedeanu) #28

Și la mine cu GM-ul mi-a apărut un update mic de 40+ MB dar îmi dă eroare atunci când încerc să-l descarc. Probabil sunt suprasolicitate serverele.

Un alt review gigant: http://www.imore.com/ios-9-review

(Adrian Manea) #30

Eu rămîn cu 9.1 beta :slight_smile: Mi-e prea lene să stau să descarc iar tot, mai ales la viteza cu care merge acum. Am încercat și mergea cam cu 10 kb/s, de 2 ori la rînd. Așa că nu văd de ce m-aș mai complica. Mi-am șters, însă, profilul de beta tester, ca după ce se va ajunge la 9.1 oficial, să intru în rîndul lumii, să nu mai caute update-uri “bete”.

Pam Pam!

(Adrian Manea) #32

Acuma să ne zici și cînd găsești spațiul iCloud mărit.

Apropos de spațiu, am uitat să notez spațiul liber înainte de update. iOS 9 se laudă că optimizează spațiul ocupat de aplicații și că vom mai câștiga ceva loc liber în urma update-ului.

(Adrian Manea) #34

Și apropo de iCloud Drive: tot scotocind să văd cum pot da refresh sau să privesc din mai multe unghiuri spațiul pe care îl am, poate-poate s-o mări la 50GB (am plan de 20 acum), mi-am amintit că acum avem aplicație de iCloud Drive.

Settings > iCloud > iCloud Drive > Show on Home Screen.

(Tudor Vedeanu) #35

Mă tot uit dar nu găsesc vreo metodă prin care să pot copia pe iPhone o poză din Photos în iCloud Drive. Ideea e că am făcut un screenshot pe iPhone și vreau să-l trimit pe Mac, dar cum Airdrop iarăși nu merge m-am gândit să folosesc cloudu’ lu’ Apple. Ghinion? Sau nu știu eu cum să fac?

(Adrian Manea) #36

Asigură-te că ai activat My Photo Stream în Photos (Preferences > iCloud > My Photo Stream). Atunci pozele din iPhone vor apărea automat în Photos la My Photo Stream în bara laterală. Apoi poți face drag&drop de acolo pe hard pe Mac, dacă vrei.

Eu așa fac. Mai ai varianta cu iCloud Photo Sharing, dar la aia nu mă pricep.

(Adrian Manea) #37

Ați observat că în preferințe scrie acum Control Centre? Sau e numai la mine?

(Cattus Thraex) #38

E activat British UK, probabil după locația din Europa.

(Adrian Manea) #39

Eu n-am schimbat nimic, la Language & Region sînt în continuare pe România și update-ul l-am făcut acasă, tot în România.

(Cattus Thraex) #40

Păi da, dar Control Centre (nu Center) se afișează în British, noi fiind în Europa. Altă logică nu văd.