Opinii despre iOS 11

Mie-mi arată ultima melodie pe care am ascultat-o și merge să-i dau play din nou.

Apropo, am revenit de nevoie la Apple Music… și acum îmi vine să plâng când îmi aduc aminte ce mișto era Spotify :sob:

Asta da, la controalele Play/Next/Prev. Dar dacă dai pe numele melodiei/artistului, nu mai deschide Apple Music, ca înainte. Nu face nimic, de fapt.

Plus tîmpenia asta:
https://9to5mac.com/2017/09/21/ios-11-control-center-bluetooth-wifi/

Așadar, tap pe WiFi/Bluetooth deconectează, nu dezactivează!

Apropo de Spotify, băiatul ăsta tot și-a actualizat știrea, lansată astă-vară prima dată, iar acum data de lansare în România cică ar fi 19 octombrie.

O chestie mișto, totuși: dacă faci screenshot, acum apare un thumbnail cu captura în stînga jos și o poți lua imediat de acolo, adnota, crop-ui, edita și apoi salva sau trimite.

Hmm, habar n-aveam de asta… cred că Apple m-a nimerit fix pe mine cu setările alea, pentru că de obicei singurul motiv pentru care închid wifi este ca să folosesc netul din rețeaua 4G.

Păi da, dar dacă ești într-un loc unde sînt, să zicem, 2-3 rețele WiFi, toate memorate și te deconectezi (nu dezactivezi) de la una, știi că nu sare la alta?

Și-a pus fi-mea unșepele… Hai, dom’le, e mișto de tot, se mișcă frumos, ce tot bârfiți p-acolo! Are un șase, fără es în coadă, și tot se mișcă frumos.

Ceva interesant pentru abonații Orange.

Eu abia acum observ că s-au schimbat cam toate wallpaper-ele.

Photos face Memories singur și-ți trimite notificări cu asta.

Apple Music dă notificări cu albume care ți-ar putea plăcea.

Nașpa.

iPhone 6+ cu iOS 11, vreau să filmez ceva, deschid Camera app, apăs pe video, după care trebuie să aștept circa 15 secunde până se activează camera și pot filma.

Trebuie musai să reinstalez sistemul. Nu-mi vine să cred că poate funcționa atât de prost.

Da., și eu cred că trebuie o reinstalare pe curat.

Tot cu iPhone 6+ si iOS 11 am repetat actiunile tale si merge ok. Fara intarzieri. E o problema cu sistemul.

Mda, am reinstalat astăzi sistemul pe curat și merge vizibil mai bine acum.

Am găsit articolul acesta în aplicația Sfaturi -> Recomandări. Mă refer la programul Renew (Apple Recycling); ideea e că trebuie să duci vechiul iDevince în Apple Store, în imaginile atașate sunt cele mai apropiate de Iași. :slight_smile:IMG_2052IMG_2053IMG_2054

Incep si eu cu chestiile negative despre iOS 11. Ar fi cea legata de WiFi. Zilnic, plec de acasa, am 20 de minute drum cu autobuzul si 25 pe jos, pana la servici. Si ascult RadioGuerrilla pe drum. De aceea nu-mi trebuie WiFi on pe drum, doar acasa si la servici. De acum, cum intalneste un hotspot, se intrerupe si asteapta sa ma loghez. Asta cu Wi-Fi dezactivat din Control Center. Este chiar asa de greu sa faca o rutina ca sa se conecteze automat doar la retele unde a mai fost conectat? Doar le pastreaza intr-o lista. Este enervant sa-mi tot intrerupa semnalul si sa ma astepte sa ma conectez la un router, la care nu m-am conectat vreodata. Daca dezactivez sa caute si sa se conecteze automat, uit eu atunci cand ajung acolo unde am eu router. Cred ca ar trebui macar ca optiune, sa se conecteze automat doar la routerele la care a mai fost conectat si sa le ignore pe celelalte.

Până una-alta, dezactiveze wi-fi când pleci de acasă și îl reconectezi când ajungi la job. Faci și economie de baterie, de vreme ce nu ai nevoie de wi-fi tot timpul.
Pare un bug. Sau o fi un „feature”?

@Xanthrax este în setările WiFi o opțiune “Ask to Join Networks”. Dezactiveaz-o.

@Tudor. Daca fac lucrul asta, uit cand ajung la serviciu, unde am iar wifi, sau inapoi acasa. O spun din experienta, ca am facut-o si apoi constat ca eu stau ore bune pe 4G, cand am routerul in apropiere.
@Cattus_Thraex. Nu ma plang inca de consum de baterie. In 45 de minute de ascultat continuu radio, imi consuma cam 2-3%. Este enervant doar ca vrea sa se conecteze, asta inseamna sa scot iPhone-ul din buzunar si sa-i dau Cancel, cand eu am dezactivat WiFi din Control Center. Si, conform legilor lui Murphy, se intampla intreruperea, fix cand este la radio ceva mai interesant.

Acuma, ceva tot trebuie să faci, nu? În loc să înjuri, cauți o soluție de compromis.

Pana la urma raman asa. Vorbeam doar de avantaje si dezavantaje. Nu am injurat nimic. Poate situatia mea este mai particulara, iar domnii care lucreaza la sistem nu au anticipat-o. In rest, imi place mai mult decat iOS 10.x.