Opinii despre Apple Music

Nu-ți trebuie blank-uri:

http://www.macupdate.com/app/mac/33355/virtual-cd-rw

(Are trial de 15 zile)

1 Like

:smile:

Am o nelămurire legată de DRM și melodiile cumpărate. Înțeleg că iCloud Music Library pune DRM pe orice melodie din librăria ta care se găsește și în iTunes Store (sau catalogul Apple Music?), pe cînd iTunes Match e, mai degrabă, ca un cloud normal, îți urcă melodiile cum sînt și ți le dă cînd vrei, fără DRM?

Am cumpărat un album din iTunes Store acum cîteva luni și nu-l găsesc la Purchases, nici pe iPhone, nici pe Mac. Înțeleg că odată cu activarea iCloud Music Library mi-a pus DRM pe el și dacă nu-l mai am undeva salvat, de îndată ce opresc abonamentul Apple Music la revedere? Adică dacă mai cumpăr muzică de oriunde, s-o dau deoparte, backup, abia apoi s-o urc în iTunes (cu iCML activat)?

Am citit și răs-citit articole, dar vreau să mă asigur că am înțeles.

Dacă păstrezi originalele în iTunes atunci acele fișiere nu vor avea DRM niciodată, pe acel computer.

Vor avea DRM doar versiunile pe care le descarci prin iCloud Music Library pe alte device-uri, sau fișierele descărcate din iCML cărora le-ai șters originalele din iTunes.

Mai e o chestie. Ai cumpărat albumul din iTunes Store România, de aia nu îl găsești în Purchases. Vezi că dacă pierzi fișierele atunci trebuie să te rogi frumos de cei de la Apple Support să-ți dea voie să le mai descarci o dată. Am pățit-o eu. De atunci nu mai cumpăr decât din magazinul american, că le pot descărca când vreau și de câte ori vreau.

Deci fă backup oricum și nu șterge originalele.

Deci în România nu funcționează Purchases pentru muzică? Presupun că are legătură cu Match sau așa, pur și simplu, e încă un aspect cu care sîntem în urmă?

Mulțumesc pentru clarificări.

Nici nu-i de mirare că majoritatea caută variante alternative când cumpărarea și managementul muzicii sunt atât de problematice. :expressionless:

România e caz unic în lume în ceea ce privește iTunes Store. Nu pricep de ce se mișcă lucrurile atât de greu și de ce tot nu avem acces la unele chestii.

Da, adevărul e că avem ceva companie selectă.

Dar da, e de neînțeles, mai ales că Moldova are cam tot ce-i poftește inimioara. Și multe alte țări uitate de Dumnezeu n-au fost uitate și de serviciile Apple.

În fine, mie tot îmi zice pe telefon cînd și cînd că abonamentul iTunes Match a expirat, chiar și după reset. :smile:

Cum se poate vedea programul de la Beats One Radio? Probabil că-l pot găsi pe net, dar aș vrea din aplicație. Am găsit asta, care spune:

Click on the Beats 1 banner to see what’s currently on, or view a complete broadcast schedule so you never miss a show.

Eu dacă dau click pe banner, începe să cînte, încă un click (sau mai multe) nu face nimic.

În iTunes? Click pe bannerul cu Beats 1, nu pe butonul Listen Now de pe banner. La mine merge. La fel și pe iPhone.

Deci în secțiunea Radio din iTunes? Dacă da, în care dintre astea? La mine nu face altceva decît să înceapă să cînte (sau nimic).

Iar o fi o chestie numai în SUA…?

De bannerul mare vorbesc, la mine are și un buton pe el:

Eu n-am, nici pe mobil…

Privitor la faptul că nu ne putem recupera melodiile cumpărate din iTunes, înțeleg că dacă e să cumpăr o melodie de pe iOS, trebuie să găsesc o metodă de a o “extrage” din dispozitiv, pentru că pe Mac mi-o dă doar la stream?

Poți sincroniza iPhone-ul cu iTunes și așa transferi muzica pe computer.

Păi stai, că știam că Mac-ul are prioritate, la o sincronizare se pune pe iPhone ce e în librăria Mac-ului, nu invers. Am pățit-o de multe ori, fix cu muzică. Sau fiind cumpărată, apare la stream pe Mac și cînd fac sync se downloadează?

Cumpărăturile din Store ar trebui să se sincronizeze fără probleme.

Ah, corect. Ar trebui să meargă, dacă nu automat, atunci cu Transfer Purchases. Mersi.

O chestie drăguță pe care o poate face Siri dacă aveți cont Apple Music. Am testat-o și merge.

Hahahaha, ce poză mișto are Phill la profil yo!
(Space Ghost)