Opinii despre Apple Music

…și-mi vine iar să spun că măcar Zonga nu contabilizează traficul, avînd posibilitatea de 320kbps, pe WiFi sau 3G/4G. Iar catalogul e impresionant. Da, nu se integrează cu Siri, nu are eleganța Apple și mai are cîteva bube, dar la muzică românească, nouă sau veche, am impresia că stă mai bine ca iTunes și are și vreo 3-4 posturi de radio românești. Pe mine, unul, beats1 mă lasă rece dacă o tot țin langa cu Eminem, Pharrell și ai lor.

Eu am 3GB de net în abonament și categoric nu-s destui, poate doar dacă i-aș folosi exclusiv pentru streaming.

Nu e de la Zonga, e de la Vodafone cadoul exclusiv cu traficul nelimitat.

iCloud Library consumă sau nu din spațiul de stocare din iCloud?
Mai are cineva problema aia cu AirPlay și Beats 1 sau doar eu?

Toată lumea are probleme cu Beats 1 și AirPlay.

Cică nu.

Termenii și condițiile de utilizare iTunes au primit o actualizare consistentă.

Cîteva aspecte:

  • "You shall not be entitled to burn Apple Music Products.” Let’s hope everyone likes Apple Music, then. Or maybe they mean CDs? How quaint.
  • In this section, “iCloud Music Library” is described and, along with its 25,000 song limit, sounds quite similar to iTunes Match (though iTunes Match is referenced in the rest of the document). It will be interesting to see if and how these two either coexist or are merged down the road.

Eu eram abonat la iTunes Match dar acum mi-au dispărut complet opțiunile pentru activarea și dezactivarea serviciului. Muzica pe care o aveam în cloud este în continuare vizibilă în iTunes, deci Match funcționează. Însă e cam confuză situația cu Music și Match suprapunându-se parțial.

Hai ca pana la urma am zis sa-l bag.
Unele playlist-uri sunt cel putin prost gandite. Tot la capitolul prost gandit este ordinea in care iti apare continutul in sectiunea New. Eu m-as fi gandit ca pe primul loc sa fie Playlist-urile, ca tot ziceau ei de Music discovery. In schimb trebuie sa scrollez pana mi se face rau sa dau de playlist-uri.

Ce nu-mi place e faptul că în prezent iTunes Store și Music par a fi două chestii care n-au nicio legătură una cu alta. Mi-aș fi dorit să văd o integrare între ele. De exemplu, atunci când vizualizez un album în Store, aș vrea să am o opțiune de tipul “Listen in Music” dacă sunt abonat.

Să înțeleg că în România nu e disponibil întreg catalogul Apple Music?

La fel și la mine, cu cont iTunes SUA:

1 Like

Au și alții problema cu melodiile grayed out.

Păi care e ideea? Nu era vorba că avem acces la întreg catalogul? Sau e un fel de teaser serviciul de streaming, să ne facă să mai cumpărăm din când în când și albume?

Ah, okay.

Se pare că e o problemă cu drepturile de distribuție ale unor melodii în funcție de țară:

https://discussions.apple.com/thread/7105671?start=0&tstart=0

Catalogul full, disponibil în toată lumea? Suna prea bine să fie adevărat. :frowning:

Totuși, tu ai cont de US și tot nu ai acces la melodiile respective, e tot din cauza drepturilor de autor?

E cam aiurea să nu ai jumătate din album. Sau câte o melodie lipsă, ici-colo, din cauza un reguli ciudate.

Da, aud că și alții din SUA au probleme similare, deci ori e o chestiune cu drepturile de autor, ori au ceva probleme cu serverele iCloud. Am dat un sign out din iTunes și acum când m-am logat din nou mi-a dispărut o grămadă de muzică.

Nasol dacă încep cu chestii dintr-astea.

Am dat de vreo patru ori log out din iTunes. Acum văd toate melodiile însă mi-a dispărut Music.

Eu tot nu am priceput cum funcționează iCloud Music Library: urcă melodiile în cloud și-mi consumă din cei 5 GB gratuiți sau “face legătura” cu melodiile din catalogul lor și-mi face streaming când vreau să le aud, fără să-mi consume spațiul din iCloud?