Opinii despre Apple Music

Hmm, aplicația Spotify pentru desktop (Mac/Windows) nu are egalizator :frowning: Dar măcar există egalizatoare system-wide pentru macOS.

Eu am cumparat Boom pentru Mac. Sunt foarte multumit. Plus ca mi-au oferit licenta pe 2 computere. Pe iPhone folosesc doar TuneIn, pentru RadioGuerrilla, pe care ii ascult dimineata in drum spre munca. Nu-mi trebuie egalizator, pentru ca oricun ei transmit pe o banda de 48k.

Eu aici în Spania folosesc Spotify de vreo 2 ani și plătesc 2,5 euro făcând parte dintr-o familie de 6 persoane (15 euro se plătește în total). La banii ăștia… Folosesc și contul meu de pe last.fm pentru diverse statistici foarte interesante, am acolo vinculat contul de Spotify.

Ce prostie… am încercat să fac un Smart Playlist cu melodiile ascultate în ultimele 3 zile, ca să compensez dispariția istoriei ascultărilor și… playlistul conține doar melodii ascultate pe Mac. :disappointed:

Eu de azi am început să folosesc Last.fm pe post de istoric al ascultărilor din Spotify. Mă uit acum să văd dacă merge și cu Apple Music, dar cred că nu, fără o aplicație intermediară.

Da, nu merge.

În VOX mai e integrat, dar ăia nu au streaming. Oricum, pentru cineva care în primul rînd cumpără muzică, VOX e foarte fain, cu cloud-ul lor, cu faptul că țin și redau lossless, egalizator, player foarte frumos ș.a.m.d.

Oricum, vorba aia, în loc de nimic… este widget-ul ce se poate adăuga în noul panou cu notificări, plus secțiunea de Recently Played de la For You. Partea proastă e că acolo îți dă albumele întregi care conțin piesele ascultate și, de exemplu, dacă ai ascultat un radio și ți-a plăcut o melodie, ghinion.

Alte chestii Spotify vs Apple Music:

  • Aplicațiile Spotify pentru macOS și iOS se integrează foarte bine în sistem. Ambele răspund corect la butoanele media de la tastatură și/sau căști (play, pause, rew, ffwd). Mă temeam că se deschide iTunes sau Apple Music dacă le apăs, dar nu e cazul.
  • În iOS playerul de la Spotify se comportă exact ca Apple Music, cu mini-player în Control Center și în ecranul de notificări, album artwork, tot tacâmul. Nici nu zici că nu e Apple Music.
  • Atunci când dai play la o melodie în Spotify, ea începe să cânte aproape instantaneu, cu un delay extrem de mic. În Apple Music de obicei delay-ul e semnificativ mai mare, sesizabil. Nu mai zic de iTunes, unde durează secunde bune până când un clic pe +ADD își face efectul.
  • În timp ce Apple Music e un sistem închis, descopăr tot mai multe aplicații și servicii care se integrează cu Spotify în felurite feluri.
  • Simt lipsa versurilor în Spotify. Au avut în versiunile anterioare funcție de afișat versurile, dar au scos-o. Acum, la unele melodii au o chestie numită Genius, care-ți arată versurile combinate cu niște informații de tip trivia legate de melodia sau artistul respectiv. E mișto și asta, însă foarte puține piese au informații Genius.
  • Ca să văd totuși versurile, Spotify recomandă folosirea aplicației SoundHound. Nu-mi place. Preferam MusixMatch care e mult mai mișto (și care se integrează bine cu Apple Music).
  • Apropo de lipsa versurilor, am citit pe net că ăia de la Spotify au prostul obicei de a elimina brusc diverse facilități ale aplicațiilor. După versuri au scos acum și mesageria directă din Spotify, prin intermediul căreia puteai trimite altor utilizatori mesaje, linkuri directe către melodii sau playlist-uri. Acum poți trimite doar prin intermediul celorlalte rețele sociale. N-am apucat să folosesc asta, dar am văzut pe net că mulți utilizatori mai vechi sunt furioși pentru că a dispărut mesageria.
1 Like

Aoleu… am un Smart Playlist cu “Loved” și acum constat că melodiile de la radiouri nu se adaugă acolo, dacă nu le aveam deja în librărie… Păi care mai e distracția?! Doar ca să-și acordeze recomandările? Chiar trebuie să avem zeci de mii de melodii adăugate în librărie, prin care să se navigheze anevoios ca să putem face ordine și playlist-uri relevante? :thumbsdown:

Ha, ce tare, Spotify suportă Handoff între macOS și iOS. Apple Music nu. :unamused:

Încă un :thumbsup: pentru Spotify.

Edit: nu cred că e vorba despre Handoff din macOS/iOS, pentru că funcționează și în Windows. Deci mai degrabă e o facilitate nativă a aplicațiilor Spotify. Oricum ar fi, e o funcție foarte utilă.

De curiozitate, să ne zici cînd găsești muzică care e pe Spotify, nu și pe Apple Music și invers.

Practic, cu conturile de US cred că ai acces la conținutul maximal, ceea ce nu este sau va fi valabil pentru România, dar curiozitatea mea rămîne.

E greu de spus ce lipsește, cu atâtea milioane de melodii disponibile. Taylor Swift știu sigur că e pe Music dar nu și pe Spotify :slight_smile: Mai sunt o serie de artiști supărați pe faptul că Spotify oferă abonamente gratuite, așa că albumele lor noi sunt lansate acolo cu câteva săptămâni întârziere față de Music.

Deocamdată toți cei câțiva artiști pe care i-am căutat de curiozitate în ambele locuri, sunt prezenți.